GÜNDEM

İŞVERENLERİN, ‘MAĞAZA ÇALIŞANLARI’NI AYAKTA BEKLETMESİ MOBBİNG Mİ?

‘İŞÇİNİN İŞİNDEN SOĞUMASINA SEBEP’

BU KONU, HAKİM VE AVUKATLAR TARAFINDAN MASAYA YATIRILDI!

‘İŞÇİNİN İŞİNDEN SOĞUMASINA SEBEP’

Mağazalarda çalışanların saatlerce ayakta kaldığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Peki, çalışanların saatlerce ayakta beklemesi işleri gereği mi?

Avukat Hüseyin Vadi Dalkılıç: 

“Birçok alışveriş merkezinde çalışanların oturması yasak, işin niteliği gereği çoğu durağan olan örneğin teknoloji marketlerde sürekli 8 saat ayakta durmaya zorlanması, aksi halde iş akdinin feshi mobbing içinde değerlendirilebilir mi? Ben bu durumun verimi azalttığını, işçiye eziyet olduğunu, işçinin işinden soğumasına sebep olduğunu düşünüyorum, hiçbir zaman da işçiler ayakta diye o işyerine özellikle gitmedim…”

‘TÜM GÜN AYAKTA DURMAK, SAĞLIK İÇİN SAKINCALI’

Avukat Saim Dikici:

“Mobbing, temelde ayrımcılığa işaret eder ve tüm çalışanların mobbin’e maruz bırakılması eşyanın tabiatına uygun sayılmaz, diye düşünüyorum. Ancak çalışma koşullarının iyileştirilmesi, tüm gün ayakta durmanın işçi sağlığı için sakıncalı olduğu vs gibi nedenlerle durumun düzeltilmesi işverenden talep edilebilir. Düzeltilmezse haklı nedenle fesih kapsamında konunun ele alınabilmesi mümkün olabilmelidir.”

‘HEKİME MÜRACAT EDİP RAPOR ALINMALI’

Yargıtay Üyesi Hakim Abdullah Ergin:

“Ben de Saim Bey gibi düşünüyorum. Dilekçe ile çalışma koşullarının iyileştirilmesi, karşılanmazsa haklı sebeple tek taraflı fesih düşünülebilir. Hekime müracaat ile ayakta kalmaya bağlı rapor alınması da iyi bir tedbir ve ispat kolaylığı sağlar.”

‘SEKİZ SAAT AYAKTA DURMAK EZİYETTİR’

Avukat Cumhur Okyay:

“Sürekli 8 saat oturana, sabah ve öğleden sonra, kalk sigara, çay kahve iç denilirken; 8 saat sürekli ayakta durmak, insan doğasına uygun olmadığı gibi, zannımca da eziyettir. ‘mobbing’ değerlendirmesine katılıyorum.”

‘EVLERE ŞENLİK’

Avukat Okyay şöyle devam etti:

“İşçi niye müracaat ediyor da şu kış günü bir de feshedip, cüz’i maaşından oluyor? Zannımca, İş hukukunun düzenleyici kaidelerinden ( âmir değil) bazıları, sosyal kamu düzenine ilişkindir. Mevzuat, halletmiştir, ya da halletmesi gerekir. Kulağıma geldiğine göre; Gocuman market bilmem ne, zaruret halindeki, kadın vs. bir iki ay çalıştırıyor; deneme müddetidir, al bakem 300-400 verip gönderiyor. Neyse… Evlere şenlik… Saygılarımla…”

ÇALIŞAN EZİYET ÇEKMEK ZORUNDA DEĞİL’

Hakim Fuat Şenoğlu:

“Ceza hakimi olduğum için, hukukçu olarak bir fikrim var ama, haddimi aşarak bir yorum yapmak istemem, bu bağlamda işin pozitif özel hukuki boyutunu tam bilemiyorum; ama, mevcut bu anlayışın-uygulamanın insan haklarına aykırı olduğunu düşünmüşümdür hep. Nitekim çalışan işini yapmak zorundadır, ama eziyet çekmek zorunda değildir, üstelik insanlar atlar gibi ayakta dinlenemezler, ki, kimsenin de kölesi değildirler.”

https://www.cafemedyam.com/2019/11/23/ogretmenler-perisan/

İLGİLİ HABER

Odatv.comCaner Taşpınar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top