EĞİTİM

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAKİ OKULLARDA COVİD-19 POZİTİF VAKA SAYISI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

GENELGE ACİLEN UYGULANMALI

ÖĞRETMENLER İÇİN ALARM ZİLİ ÇALDI!

Her ilde korona vakası yağıyor

Eğitim Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan:

“1 milyon öğretmen için yüz yüze seminer zili hafta başında çaldı..

Türkiye’nin dört bir yanındaki okullarda Covid-19 pozitif vaka sayısı çığ gibi büyüyor..

Okulların salgına hazır olmadığı konusunda uyarıyoruz.”

Peş peşe Covid-19 pozitif vakaları gelmeye başladı.

Pazartesi günü itibarıyla Türkiye’de yaklaşık 1 milyon öğretmen okullara döndü ve seminer dönemi olarak adlandırılan mesleki eğitim çalışmalarına başladı. 18 Eylül’e dek devam edecek eğitim çalışmalarına katılan öğretmenlerden peş peşe Covid-19 pozitif vakaları gelmeye başladı.

Tarsus’ta bir köy okulu karantinaya alındı. Rize’ de bir ilkokulda tüm çalışanlara bir öğretmenin covid-19 tanısı konmuş bir kişiyle temaslı olduğu için okula gelememeleri paylaşıldı. Bursa Karacabey’de iki farklı okulda çalışan öğretmenlere (eş) covid-19 tanısı konuldu. İstanbul Bahçelievler’de öğretmenler kurulu toplantısına katılan bir öğretmenin test sonucunun pozitif çıktı. İstanbul Halkalı’da bir ortaokulda pazartesi günü 80 öğretmenin katıldığı seminerde bir öğretmenin koranavirüs testi pozitif çıktı.

Eğitim Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan:

“İstanbul, Edirne, Rize, Bursa, Mersin, Ankara, Tarsus, Gaziantep… Ülkenin her yerinde covid-19 tanısı konulan veya Covid-19 tanısı konulmuş kişilerle temas halinde olan vakaların bilgisi gelmeye devam ediyor” dedi.

OKULLAR SALGINA HAZIR DEĞİL

Feray Aytekin Aydoğan, Eğitim Sen olarak salgın yayılımının kontrol altına alındığı bilimsel verilerle, şeffaf bilgi esas alınarak açıklanması ve ek bütçe açıklaması yapılarak okullarda gerekli tüm önlemlerin alınması gerektiği konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nı (MEB) defalarca uyardıklarına dikkat çekti.

Feray Aytekin Aydoğan:

“Öğretmenlere, öğrencilere, tüm eğitim emekçilerine ücretsiz ve düzenli test yapılması, ‘risk grubu değerlendirmesi’ yapılarak gerekli önlemlerin alınması, ek bütçe açıklanarak öğretmen, temizlik, sağlık görevlisi atamalarının yapılması, okul girişlerinde ateş ölçümlerinin yapılması, okulların ihtiyacı olan temizlik, dezenfektan, koruyucu malzeme ihtiyacının eksiksiz sağlanması gerektiğini defalarca MEB’e ilettik” diye konuştu. 

Aydoğan, ortak kullanım alanlarında fiziksel mesafenin sağlanması uyarılarını gerçekleştirdiğimiz çalıştay sonrası MEB’e iletmelerine rağmen gerekli önlemler konusunda adım atılmadığını kaydeden. Okulların salgına hazır olmadığını mesleki çalışmaların yüz yüze değil, uzaktan erişimle gerçekleşmesi gerektiğini de defalarca dile getirdik” ifadesini kullandı.

GENELGE ACİLEN UYGULANMALI

Feray Aytekin Aydoğan yaptığı açıklamada şunlara dikkat çekti:

* İllerden gelen bilgiler, artan vaka sayıları ve dün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu kurumlarında çalışanların uzaktan ve dönüşümlü çalışmalarına olanak sağlayan genelge bize salgında gelinen durumun ciddiyetini açık bir şekilde göstermektedir.

* Genelge acilen uygulanmalı, mesleki çalışmalar uzaktan erişimle yapılmalı, MEB ve YÖK eğitim sendikaları ile bir araya gelmelidir. Öğretmen arkadaşlarımız, tüm eğitim emekçileri sağlık riski olan koşullarda çalışmaya zorunlu değildir. Uluslararası sözleşmelerden ve iç hukuktan kaynaklı haklarımız var ve bu haklarımızı kullanmak en temel hakkımızdır.

* Okullarda sağlık riskine neden olabilecek sorunları arkadaşlarımız tutanak altına almalı, okul yönetimlerine bildirmeli, risk geçene kadar riskli alanı kullanmamalıdır.

* Yaşadığımız süreçte bütçe ayrılmaması ve gerekli önlemlerin alınmaması; kamu kaynaklarının, bütçenin; halk için, eğitim emekçileri için, öğrencilerimiz için kullanılmaması sonucunda salgın yayılımının arttığı çok açıktır.

YENİ BÜTÇE ŞART

* Yüz yüze eğitimde yaşanılan eşitsizlikler, uzaktan eğitimde daha da hızlandı, her geçen gün öğrenciler eğitim sürecinden kopuyor.

* Yüz yüze eğitim için gerekli önlemlerin bir an önce alınması, acilen bütçe açıklamasının yapılması, öğretmen, ek personel atamasının yapılması, öğrencilerimizin eğitim hakkı, öğrencilerimizin, eğitim emekçilerinin, toplumun sağlık hakkı için yaşamsal bir zorunluluktur.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet- Şehriban Kıraç

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: