EĞİTİM

TÜM ÖĞRETMENLER CANLI DERS VERECEK

Canlı ders uygulaması için, okullarda oluşacak şubelere 24-28 Ağustos tarihleri arasında okul idareleri tarafından sınıf ve branş öğretmeni görevlendirilecektir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM PROGRAMINA İLİŞKİN GENELGE YAYIMLADI

Tüm öğretmenlerin 31 Ağustos ila 18 Eylül tarihleri arasında, telafi dersleri için canlı ders vermesi istendi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla 31 Ağustos 2020’de başlayacak eğitim programına ilişkin genelge yayımlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 31 Ağustos’ta başlayacak üç haftalık uzaktan eğitim sürecinde, tüm öğretmenler tarafından canlı ders verilmesi istendi.

31 Ağustos 2020 Pazartesi günü itibarıyla uzaktan eğitim yoluyla 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait eksik konu ve kazanımlara yönelik eğitim programı uygulamasına başlanacak. 18 Eylül’e kadar sürdürülecek uzaktan eğitimde, 2019-2020 eğitim öğretim yılında yüz yüze işlenemeyen ve öğrencilerin bir üst sınıfta hazır bulunan düzeylerini etkileyebilecek öğrenme eksikliklerinin giderilmesine öncelik verilecek. 

Milli Eğitim tarafından yollanan genelge ile öğretmenlerin hepsinin yeni öğretim dönemi öncesinde canlı ders verme denemesi yapması sağlanacak. 

Geçen eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait derslerin üst sınıflardaki konu ve kazanımlarına temel teşkil eden “kritik konu ve kazanımlar” belirlenerek derslere ait programlar hazırlandı. İlgili kademe, sınıf ve ders adına göre bölümlenmiş programlara MEB’in “http://mufredat.meb.gov.tr/2019-20ikincidonem.html” internet adresinden ulaşılabilecek.

Bakanlık, bu kapsamda, programlar ile öğretmenlere örnek olması için bu programlara yönelik elektronik ortamda 4 bin 25 sayfadan oluşan 1215 etkinlik örneği yayımladı. 

Bakanlığın yaptığı açıklamanın 3. maddesine göre tüm öğretmenler tarafından canlı ders uygulamaları gerçekleştirilecek. Canlı dersler EBA alt yapısı veya açık kaynaklı diğer platformlar (Zoom, Skype, Microsoft Teams vb.) üzerinden yapılacaktır.

Canlı derslerde, http://mufredat.meb.gov.tr/201920ikincidonem.html internet adresinde yer alan kazanımlar, öğrencilere aktarılmaya çalışılacak.

Canlı ders uygulaması için, okullarda oluşacak şubelere 24-28 Ağustos tarihleri arasında okul idareleri tarafından sınıf ve branş öğretmeni görevlendirilecektir.

MİLYONLARCA ÖĞRETMEN BU SORUNUNUN CEVABINI MERAK EDİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı, 81 ile gönderdiği Uzaktan Eğitim Genelgesi’nde öğretmenlerin ve okulların yapması gerekenler belirtildi. Ancak genelgede, öğretmenlerin kafasını karıştıran dikkat çeken ifadeler yer aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 31 Ağustos’ta başlayacak Uzaktan Eğitim dönemi ile ilgili 81 ile genelge gönderdi. Bakanlık tarafından gönderilen genelgede, uzaktan eğitim sürecinde okullarda yapılması gerekenler aktarıldı.

Bakanlık tarafından gönderilen genelgede, “EBA üzerinden sunulacak alt yapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar ve özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden tüm öğretmenler tarafından canlı ders uygulamaları gerçekleştirilebilecek. Canlı ders uygulamaları, öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında devam edecekleri sınıfın öğretmenleri tarafından yapılacak. Uygulamanın hayata geçirilebilmesi için okullarda oluşacak şubelere 24-28 Ağustos tarihlerinde okul idareleri tarafından sınıf ve branş öğretmeni görevlendirilecek” ifadelerine yer verildi.

Ancak, öğretmenler genelgede yer verilen ifadeler nedeniyle kafa karışıklığı yaşadı. Milyonlarca öğretmen, uzaktan eğitim için okula gidip gitmeyeceğini merak ediyor.

Sosyal medyada paylaşımlarda bulunan öğretmenler ve bazı sayfalar, genelgede, öğretmenlerin okula gitmesinin zorunlu olmadığı gibi bir anlam çıkardıklarını aktardılar.

İLGİLİ HABER

soL. – Barış Yahya ÇİNÇİN / YENİÇAĞ

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top