SAĞLIK

“ÇIRPINARAK YAŞAM SAVAŞI VERİYORLAR”

“Pandemi sürecinde yoğun bakım servisinde görev yaptım… Kurallara uymayan vurdumduymaz vatandaşlar için açıklamalarda bulunmak istedim.”

YOĞUN BAKIM DOKTORUNDAN HER BİR SATIRI İBRETLİK AÇIKLAMA

“corona virüsü vakaları yeniden tırmanışa geçti”

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde görevli Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Alper Eker:

“Pandemi sürecinde yoğun bakım servisinde görev yaptım… Kurallara uymayan vurdumduymaz vatandaşlar için açıklamalarda bulunmak istedim.”

İBRET VERİCİ OLAYLAR…

Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde corona virüsü tedavisi devam hastaları hayata döndürmek için özveriyle çalışan sağlık çalışanları zaman zaman ibret verici olaylara şahit oluyor.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Alper Eker:

“Corona virüsü teşhisi konulan, nefes almakta zorlanan ve boğulma hissi yaşayarak nefes açlığı çeken bir hastanın entübasyon cihazına bağlanırken benim elimi tutup vedalaştı..

Hastanın gözlerindeki çaresiz bakışın b8zi etkilediğini söylemeliyim..

Yine bir başka hastanın yoğun bakımda kaldıktan sonra kan pıhtılaşması nedeniyle ayak parmakları kesilecek..

Vurdumduymaz kişilere kurallar hakkında çağrıda sonra ak istiyorum… Boğulma eşiğine gelen kişiler çırpınarak yaşam savaşı veriyor. ”

VAKA SAYILARINDA ARTIŞ YAŞANIYOR

Doktor Eker:

“Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde 5 ayda yaklaşık 800 vatandaş corona virüsü salgını nedeniyle yatarak tedavi gördü..

Son zamanlarda hasta sayılarında il ve ilçe bazında artış yaşanıyor.”

“BAKIŞLARINDAKİ ÇARESİZLİĞİ UNUTAMIYORUM”

Doktor Eker:

“Corona virüsü salgınına yakalanan ve 50 gün yoğun bakım servisinde tedavi gören 40 yaşındaki kişi tüm çabalara rağmen hayatini kaybetti..

O hastanın entübasyona bağlanırken elimi tutup çaresizce gözlerime baktığı o anı unutamadım.”

PARMAKLARI KESİLECEK

Bir başka korona virüs hastasının yoğun bakımda çok ağır bir süreç geçirdiğine dikkat çeken Doktor Eker, o hastada oluşan pıhtılaşma nedeniyle gelecek günlerde kişinin ayak parmaklarından ikisinin kesileceğini ve tedavileri tamamlandıktan sonra taburcu olan birçok hastanın da organlarında hasarların devam ettiğini söyledi.

“BOĞULMA HİSSİ YAŞIYORLAR

Corona virüsü hastalığına yakalanan ve entübasyon cihazına bağlanacak kişilerde korku ve endişe ifadeleri gördüklerini vurgulayan Doktor Eker, solunum sıkıntısı yaşayan hastaların boğulma hissi yaşadığını ve nefes açlığı çektiğini anlattı.

ÇIRPINARAK YAŞAM SAVAŞI VERİYORLAR

Vurdumduymaz kişilere maske, mesafe ve hijyen kuralları hakkında çağrıda bulunan Dr. Alper Eker, “Sizin çok rahat atlatabildiğiniz hastalığı bir başkası aylarca yoğun bakımlarda kalarak boğulma eşiğine gelerek bilinci açık şekilde çırpınarak ya ölebiliyor ya da büyük bir hasarla hayatına devam ediyor” dedi

İLGİLİ HABER

Sözcü

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top