GÜNDEM

HER SEÇİM ÖNCESİ ‘DOĞALGAZ VE PETROL BULUNDU’ HABERLERİ GÜNDEME GELİR!

Gazeteci Deniz Zeyrek’e göre 2003’ten beri en az 30 kez petrol veya doğalgaz keşfedildiğine dair bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı.

HABERLERDE KALAN KEŞİFLER: HER SEÇİM ÖNCESİ ‘DOĞALGAZ VE PETROL BULUNDU HABERLERİ GÜNDEME GELDİ

Erdoğan’ın ‘müjde’ açıklamasının ardından, Türkiye’nin ihtiyacını yıllarca karşılayacak büyüklükte bir doğalgaz rezervi keşfedildiği iddiası bir kez daha gündeme geldi.

Yakın tarihte, özellikle seçimlerden önce çok sayıda yerde doğalgaz, petrol ve kömür gibi enerji rezervlerinin tespit edildiğinin yansıdığı haberlerden derlemeler birarada.

Erdoğan’ın ‘müjde’ açıklamasının ardından, Türkiye’nin ihtiyacını yıllarca karşılayacak büyüklükte bir doğalgaz rezervi keşfedildiği iddiası bir kez daha gündeme geldi. Bu seferki iddia önümüzdeki yıllarda gerçeğe dönüşür mü bilinmez ama yakın tarihte özellikle seçimlerden önce çok sayıda yerde doğalgaz, petrol ve kömür gibi enerji rezervlerinin tespit edildiği haberlere yansımıştı.

Sadece Akçakoca açıklarında doğalgaz bulunduğu iddiası bile birkaç yılda bir gündeme getiriliyor. 

Journo’nun derlediği haberlerden bazıları şöyle:

1. HÜRRİYET: AKÇAKOCA’DA DOĞALGAZ BULUNDU (9 EYLÜL 2004)

Akçakoca açıklarında doğalgaz bulundu.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Osman Saim Dinç,

Akçakoca açıklarında yapılan sondaj sonucu, Karadeniz’in ilk ekonomik ve ticari doğalgaz keşfini yaptıklarını açıkladı. Yıl sonuna kadar ciddi yatırımlar yapılarak, doğalgaz karaya çıkartılacak.

2. DHA: AKÇAKOCA’DA DOĞALGAZDAN SONRA PETROL UMUDU (26 KASIM 2006)

TPAO Üretim Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Kul,

Türkiye’nin Karadeniz’de bulunan ilk doğalgaz üretim tesisinde sona doğru gelindiğini, açıklarda ve daha derinlerde petrol bulacaklarından emin olduklarını söyledi.

3. AA: KARADENİZ DOĞAL GAZI DEVREYE GİRDİ (20 MAYIS 2007)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler,

Akçakoca açıklarında çıkartılan doğalgazın Türkiye’de konutlarda tüketilen doğalgazın onda birini karşılayabildiğini söyledi. (Kaynak)

4. SABAH: KARADENİZ’DE PETROL AĞA TAKILDI (26 AĞUSTOS 2007)

Müjdeli haber önceki gün Meclis’te Cumhurbaşkanlığı 2. tur oylaması yapılırken geldi. Muharrem Sarıkaya, Enerji Bakanı Hilmi Güler’in verdiği müjdeli haberi yazdı. (Kaynak)

5. SABAH: SAKARYA’DA DOĞALGAZ BULUNDU (15 MAYIS 2009)

Kaynarca ilçesinde, TPO tarafından yapılan sismik araştırmalar sonrasında bölgede doğalgaza rastlanınca sondaj çalışması başlatıldı. TPAO bir süre önce Karadeniz Akçakoca açıklarında doğalgaz bulunması üzerine Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı aynı hat boyunda araştırma yaptı. (Kaynak)

6. AA: YENİ DOĞALGAZ REZERVİ BULUNDU (17 HAZİRAN 2010)

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Batı Karadeniz açıklarında sürdürdüğü doğalgaz arama çalışmaları sırasında 1.600 metre derinlikte yeni rezerv bulunduğu bildirildi. Akçakoca sahilinin yaklaşık 14 kilometre açığında, denizin 100 metre derinliğinde yeni bir kuyu açılarak sondaj çalışması başlatıldı. (Kaynak)

7. AA: TPAO’DAN SEVİNDİREN AKÇAKOCA AÇIKLAMASI (29 MART 2011)

TPAO’dan Akçakoca’daki üretim platformuyla ilgili güzel haber geldi.

Üretim Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Kul, Düzce’nin Akçakoca İlçesi açıklarındaki 4’üncü doğalgaz üretim platformunun devreye girmesiyle günlük 250 bin metreküp olan doğalgaz üretimlerinin 600 bin metreküpe çıktığını söyledi. (Kaynak)

8. BAKAN YILDIZ: PETROL BULDUK AMA ÇIKARAMIYORUZ (25 AĞUSTOS 2012)

Akçakoca açıklarındaki doğalgaz platformunda incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hakkâri civarlarında önemli miktarda petrol bulgusuna ulaştıklarını kaydetti. Yıldız, “Ancak hem özel sektör hem de TPAO petrolü terör nedeniyle aramaya başlayamadı” dedi. (Kaynak)

9. MİLLİYET: KARADENİZ, PETROL VE DOĞALGAZDA YENİ MERKEZ (10 MART 2013)

Enerji savaşlarının yeni merkezi Karadeniz oluyor.

Exxon-Mobil, Shell, Chevron, Total, OMV, Rosneft, Petrobras ve Repsol gibi küresel oyuncuların bölgeye akın etmesi “Karadeniz’de ciddi petrol ve doğalgaz rezervi” olduğuna dair tezleri güçlendiriyor. (Kaynak)

10. BAKAN DÖNMEZ: AKÇAKOCA’DA BİR DOĞALGAZ KEŞFİ OLDU (29 HAZİRAN 2020)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,

“Türkiye Petrolleri’nin kendi sondajıyla Akçakoca’da bir doğalgaz keşfi oldu. Rezerv yakaladılar. Üretim de yapılıyor. Batı Karadeniz tarafında böyle bir keşfimiz ve üretimimiz var. Karadeniz’den o açıdan biraz daha ümitliyiz” dedi.

MÜJDE HABERLERİNİN KÖKLÜ TARİHİ

Son yıllarda Akçakoca dışındaki birçok bölgede de büyük miktarda enerji rezervi keşfedildiğine yönelik haberlerin iktidar medyasında özellikle seçimlerden önce gündeme getirildiği vurgulanıyor.

Gazeteci Deniz Zeyrek’e göre 2003’ten beri en az 30 kez petrol veya doğalgaz keşfedildiğine dair bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı.

Bununla birlikte, bir sonuca varmayan benzer haberlerin, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarından önce de Türkiye medyasında zaman zaman yer aldığını hatırlatmak gerekiyor.

Örneğin 24 Ekim 1939 tarihli Yeni Mersin gazetesinde, “‘Çorum’da petrol bulundu” başlıklı haberin yer aldığı bildirilmişti.

Aşağıda, Cumhuriyet Gazetesi‘nin 3 Mayıs 1940 tarihli nüshasından bir kupür var.  Başbakan Dr. Refik Saydam‘ın Batman‘daki ilk petrol kuyusunu ziyareti ve “Raman Dağı’ndaki vaziyet petrol sahasının tezahürüdür” sözleri gazete tarafından “Başvekilin Müjdesi” başlığıyla haberleştirilmişti.

Başvekil Saydam‘ın 1 Mayıs 1939 günü yaptığı açıklamasına neden olan “tezahür” MTA‘nın Meymune Boğazı‘nda 1937‘de başlattığı çalışmaların sonucuydu. 24 Temmuz 1939‘da açılan Raman – 1 kuyusunda 20 Nisan 1940‘ta bin 48 metre derinlikte petrole rastlanmıştı. Saydam‘ın ziyaretinden tam bir ay sonra da pompa ile üretime başlanmıştı.

Ancak, ne yazık ki, başlangıçta günde 11 ton petrol üretilen bu kuyuda bir süre sonra yüzde 98 oranında su çıkmaya başladı ve 1944 yılında o kuyu kapatıldı.

Sonraki altı kuyuda da başarısız olundu. O kuyular da ilk kuyu gibi 1944‘te kapatıldı.

Mucize, zirveye yakın bir yerde açılan sekizinci kuyuda gerçekleşmişti. Raman-8 ismi verilen kuyuda günde 28 ton ham petrol çıkarılmaya başlanmıştı. Üç yıl sonra uygulanan yeni teknikle de bu rakam günde 60-70 tona kadar çıkarılmıştı. Raman Dağı‘na yolu düşenler bilecektir. “Emektar” ismi verilen numaralı kuyudan, geride kalan 70 yılda toplam 1 milyon varilden fazla petrol çıkarılmış. Bu da bugünkü Türkiye’nin bir günlük petrol tüketimine denk düşüyor.

Batman başta olmak üzere bölgede bugüne dek 500‘den fazla kuyu açıldı ama TPAO yetkilileri “emektar” Raman-8 kuyusuna hâlâ gözleri gibi bakıyorlar.

★★★

Eğer “müjde” gerçekten petrol ya da doğalgaz bulunduğu haberi ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün muhtemelen “Karadeniz’de günlük üretim kapasitesi 40 milyon metreküp olan bir doğalgaz sahası bulduk” diyecek. Bunu nereden mi biliyorum?

TPAO 2017‘den beri bölgede çalışma yapıyor ve birçok kez “Karadeniz’de büyük bir rezerv bulundu” haberleri yapıldı.

En son 2018‘de Batı Karadeniz‘deki Bulgaristan, Romanya hattındaki Tuna Bloku‘nda kaliteli doğalgaz rezervi olduğu haberleri yapılmıştı.

★★★

Üşenmedim saydım, 2003‘ten beri değişik bakanlar ve Başbakan en az 30 kez Anadolu’nun değişik yerlerinde ya da denizlerde “petrol” ya da “doğalgaz” bulunduğuna dair bilgiler paylaşmış. Bazı haberlerde “Türkiye’nin 40 yıllık ihtiyacını karşılayacak kadar” ifadesi dahi kullanılmış.

İnşallah müjde gerçekten petrol ve doğalgaz bulunduğu haberidir ve bu kez son 18 yılda yapılan onlarca “petrol bulundu”, “doğalgaz bulundu” haberlerinin aksine bu müjde gerçek çıkar.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet- sözcü Deniz Zeyrek

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top