GÜNDEM

ERDOĞAN’IN MÜJDESİ VE DOLAR YÜKSELDİ!

“Ülkemizin milli enerji ve maden politikasını yeni baştan belirledik..”

DOĞALGAZ MÜJDESİ

Erdoğan, Türkiye’nin günlerdir konuştuğu “müjde”yi Beşiktaş’ta bulunan Dolmabahçe’deki ofisinde açıklıyor.

DOLAR YÜKSELDİ

Dolar/TL kuru, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın beklenen “müjde” açıklaması öncesinde sabah saatlerinde 7.21’e kadar çekildi. Müjdenin açıklandığı dakikalara ise dolar sert yükselerek 7.31 TL seviyesine çıktı.

HİSSELER DÜŞTÜ

TÜPRAŞ ve PETKİM’in hisseleri Erdoğan’ın çarşamba günü “müjdeyi açıklayacağız” demesinin ardından yükselmişti. Erdoğan’ın bugünkü açıklamasıyla birlikte TÜPRAŞ ve PETKİM’in hisselerinde sert düşüş yaşandı.

Erdoğan:

“Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Tuna 1 kuyusunda 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda..

Enerji, kalkınmanın temel unsuru olmanın yanında milli bağımsızlığın tesisinde de büyük öneme sahiptir..

Doğu Akdeniz’deki oyunların arkasında enerji kaynaklarının paylaşımı vardır..

Ülkemizin milli enerji ve maden politikasını yeni baştan belirledik..

Ülkemizin milli enerji ve maden politikasını yeni baştan belirledik. 3 sondaj gemisini derin deniz sondaj gemisini filomuza kattık. Bu alanda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına dahil olduk. 3 sondaj ve 2 sismik araştırma gemimiz tamamen kendi ekipman ve personelimizle çalışmalarını yürütüyor.

Fatih Sondaj Gemimiz 20 Temmuz 2020’de başladığı Tuna 1 Kuyusu sondajında 320 milyar metroküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda. Bu operasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirdik.

Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır..

Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız. Cari açığımızın en büyük sebebi hep enerji olmuştur. Bu konuda nisbi bir denge sağlasak da ciddi bir ithalatçı durumundayız. Daha çok arama yapıp ihracatçı durumuna gelene kadar bize durmak yok. Kimseye hakkımızı yedirmeden hedeflerimize yürümeye devam edeceğiz. Karşımızı dikilenlerin hepsi haklı olduğumuzu biliyor..

BAKAN ALBAYRAK: KEŞİF 83 MİLYONUN

Erdoğan’ın ardından söz alan Maliye Bakanı Berat Albayrak ise şöyle konuştu:

“Bugün burada ifade edilen keşif, 83 milyonun. Hakkari’den Edirne’ye Artvin’den Muğla’ya vatandaşlarımızın her birinin sevinç yaşayacağı büyük bir adım atılıyor. Bugün burada gemideki arkadaşlarla da teknik süreci değerlendirdikten sonra şunu ifade edebilirim ki, mevcut keşif ve potansiyelle birlikte inşallah ülkemizin gündeminde cari açık konusunu artık kaldırdığımız; çünkü ortalama 40 milyar dolarlık enerji ithalatı yapan bir ülke Türkiye.

Bugün potansiyelle birlikte cari açığı değil, cari fazlayı, döviz fazlasını konuşacağımız yeni bir dönemin başladığını şu son saat içerisindeki bilgilendirmelerle görmüş oldum.

Ve Allah’ın izniyle Türkiye artık yeni bir döneme giriyor.Artık ne doğu ne batı yeni eksen Türkiye söylemiyle yeni bir sürece gidiyoruz.”

Ayrıntılar geliyor…

İLGİLİ HABER

Odatv – cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top