SAĞLIK

AİLE HEKİMLERİNİN COVİD-19’LULARI İZLEMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Salgına yakalanan aile hekimlerininin maaşı kesilmeye devam ediyor, koruyucu ekipman sorununda da en başa dönüldü.

AİLE HEKİMLERİ YOK HÜKMÜNDE!

Her şeyde en başa dönüldü, ekipman yok, kesinti sürüyor…

Salgına yakalanan aile hekimlerininin maaşı kesilmeye devam ediyor, koruyucu ekipman sorununda da en başa dönüldü.

Salgının başından bu yana dile getirdiğimiz talepler hâlâ dikkate alınmış değil.’

Aile hekimleri, salgının başından bu yana taleplerine hiçbir yanıt alamıyor.

Salgının başında koruyucu ekipmana ulaşamayan, salgına yakalanan ve bu nedenle maaş kesintisine uğrayan aile hekimleri, bu iki sorun başta olmak üzere taleplerini dile getirmesine rağmen en başa geri dönüldüğünü dile getiriyor.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen, salgına yakalandığı ve bu nedenle işine gidemediği için maaş kesintisine uğrayan bir aile hekiminin fotoğrafını paylaşıp “Covid+ olup maaşı kesilen başka bir meslek grubu var mı?” diye sordu.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen:

“Son dönemde sağlık emekçileri arasında artan vakalara ilişkin… aile hekimlerine kişisel koruyucu ekipman dağıtımı durma noktasına geldi, buna karşın görevlerini aksatmadan en önde çalışamayı sürdürüyorlar “

‘YENİDEN BAŞA DÖNÜYORUZ’

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen:

“Aile hekimlerinin son dönemde neler yaşadıklarına ilişkin…

Salgında yeniden başa dönüyoruz, her şeyi bir kez daha anlatıyoruz, her şeyi bir daha yaşıyoruz..

Içinde bulunulan süreç ‘yeni normal’ değil, düpedüz ‘normal’. Bakanlık bize yaklaşımın da en başa döndü..

Salgının başında dile getirdiğimiz kısmen çözüm bulunan sorunlarda da başa dönüldü. Başta kişisel ekipman sorunlarımızı ısrarla dile getiriyorduk. Bu sorunda en başa dönülmüş durumda, kişisel koruyucu ekipman dağıtımı durma noktasında.”

‘SALGINA YAKALANAN MESLEKTAŞLARIMIZIN MAAŞINDAN KESİNTİ SÜRÜYOR’

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen:

“Salgının başında sistemin eksiklerini, endişlerini dile getirdik ancak hiçbir çözüm bulunmadı..

Salgınla mücadelede görev yapıp salgına yakalanan meslektaşlarımızın maaşlarından kesinti oldu..

Salgına yakalanıp işe gidemediği için aile hekimlerinin maaşından direkt kesinti yapılması kabul edilebilir değil. Bunların telafisini istiyoruz ancak Bakanlık görüşme taleplerimize henüz bir yanıt vermiş değil.”

‘KABUL ETMİYORUZ

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen:

“Aile hekimlerinden her işi tam yapmalarının, performansa dair işler yapmalarının, yanı sıra ek görevleri yerine getirmelerinin talep edildiğini, zaten zorlanan aile hekimlerinin giderek bir çıkmaza itildiğini söyleyebiliriz..

Aile hekimleri birçok sorunla, salgın riskiyle, maddi kayıplarla görev yapmaya çalışıyor. Bunun dışında bir de moral destek konusunda tek bir adım dahi atılmıyor. Salgınla mücadelede aile hekimlerinin taleplerinin ısrarla dikkate alınmamasını kabul etmiyoruz.”

AİLE HEKİMLERİNİN Covid-19’luları İZLEMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Olağan koşullardaki hasta muayenesi için yeterli olmayan zamana Covid-19 hastalarının izlemini de sığdırmaları isteniyor.

Olmayacak şeyi istemenin tek anlamı var: Bu işten bir sonuç çıkmaz

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Covid-19 hasta ve temaslılarının izlemleriyle ilgili olarak aile hekimlerinin görev tanımını yeniden düzenledi.

Buna göre; 

1-Aile hekimleri hastaneden şifa ile taburcu edilen, semptomu olan ve testi negatif olarak hastaneden taburcu edilen kişilerle, hasta temaslısı olan kişileri 1-4-7 ve 14. günlerde izleyecek.

2-Hastanede tanı ve tedavisi planlandıktan veya uygulandıktan sonra taburcu edilen veya hastaneye hiç yatışı yapılmadan evde izlemde olan vakaları da 5 gün tedavi ve 3 gün semptomsuzluk dönemi bitene kadar her gün, semptomsuzluk dönemi bittikten sonra da 1-4-7 ve 14. günlerde izleyecek.

AİLE HEKİMİNİN İŞ YÜKÜ

Sağlık Bakanlığı verileri ayrıntılı yayımlamıyor, ayrıca hasta ve temaslı sayıları da her gün artıyor. O nedenle kabaca yol alalım:

1-Türkiye’deki aktif hasta sayısı 12.190.

2-Sağlık Bakanlığı artık yalnızca ağır zatürresi olan hastaları hastaneye yatırıyor: Zatürreli hastaların toplam aktif hastalara oranı %8 kadar olduğuna göre, şu anda yatırılarak tedavi edilen hasta sayısı en çok 975, tedavisi evde sürdürülen hasta sayısı en az 11.214.

3-Hastaların temaslı sayısı (Sağlık Bakanı’nın 13 Ağustos’ta twitter’dan paylaştığı mesaja göre) yalnızca son 1 hafta için 349.003. Bu havuzun ez az 2 hafta boyunca izlenmesi gerektiğine göre toplam temaslı sayısı 698.006.

4-Aile hekimlerinin izleyeceği toplam hasta-temaslı sayısı (2 + 3) 709.220.

5- Aile hekimlerinin evde tedavi edilen hastalar için günlük izlem sayısı (hastanelerin tedavisi evde yapılır diye gönderdikleri her bir hasta için günlük en az 1 izlem hesabıyla) 11.214.

6- Aile hekimlerinin 2 haftalık dönemdeki toplam temaslı izlem sayısı (1-4-7-14. günlerde toplam 4 izlem sayısıyla)  2.792.024, günlük izlem sayısı da 199.430.

7-Aile hekimlerinin toplam günlük izlem sayısı (5 + 6) 210.644.

8-Türkiye’deki toplam aile hekimi sayısı yaklaşık 25.000.

9- Aile hekimi başına günlük Covid-19 hasta ve temaslı izlem sayısı (7/8) 8,4.

10- Bir telefon izlemi için gereken süre (herhalde) 5 dakika.

11- Aile hekiminin Covid-19 hasta ve temaslısı için günlük ayırması gereken süre (9×10) yaklaşık 42 dakika.

12- Aile hekiminin normal koşullarda muayene ettiği günlük hasta sayısı 40. Bu sayı büyük yerleşim yerlerinde 100’ü aşar.

13- Hasta başına 15 dakika muayene süresi hesabıyla (DSÖ muayene süresini 15-20 dakika olarak öneriyor) normal koşullarda gerekli hasta muayene süresi (40×15) 600 dakika, yani kesintisiz çalışmak ve başka hiçbir işle ilgilenmemek koşuluyla 10 saat. Buna koruyucu sağlık hizmetleri için ebe ve hemşireye sunacağı destek hizmeti, yara pansumanı, acil müdahale, verilerin Bakanlığa bildirilmesi, vb işler için ayırması gereken zaman dahil değil ve günlük çalışma süresi zaten 8 saat.

SONUÇ: BU İŞTEN BİR SONUÇ ÇIKMAZ

Görüldüğü gibi normal koşullardaki hasta muayenesi için yeterli olmayan zamana Sağlık Bakanlığı bir de Covid-19 hasta ve temaslı izlemi için 42 dakika eklemiş oluyor. 

Bu iş yürümez, aile hekimleri bu işi göstermelik yapar. Başka türlü de yapamaz.

Üstelik söz konusu olanın telefon izlemi olduğunu, hasta ve temaslıları telefonla izlemenin salgın kontrolü bakımından hiçbir anlam taşımadığını da ekleyelim. Zira Sağlık Bakanlığı’nın şimdi sıkı şekilde standardize etmiş bulunduğu telefonla izlem Nisan ayından beri zaten var ve durum ortada.

İLGİLİ HABER

soL – İlker Belek

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: