MAGAZİN

ZENGİNLERİN PARTİ SIRLARI…

Kendi yaşadıklarıyla parti katılımcılarının anlattıklarını birleştirerek, dünyanın en zengin kesimi dışında kimsenin bilgi sahibi dahi olamadığı bu etkinlikleri gözler önüne serdi.

SÜPER ZENGİNLERİN TUHAF PARTİ SIRLARI ORTAYA DÖKÜLDÜ

Milyarderlerin kendi ortamlarında nasıl para saçtığı, herkesin ulaşabileceği bir bilgi değil

Eskiden manken, şimdiyse akademisyen olan Ashley Mears, yazdığı yeni kitapta süper zenginlerin parti sırlarını anlattı.

Kendi yaşadıklarıyla parti katılımcılarının anlattıklarını birleştirerek, dünyanın en zengin kesimi dışında kimsenin bilgi sahibi dahi olamadığı bu etkinlikleri gözler önüne serdi.

“Çok Önemli Kişiler” adını taşıyan kitapta New York, Los Angeles, Monaco ve Miami gibi pek çok kentte düzenlenen ve milyonerlerin tek gece için 1 milyon dolara varan paralar harcadığı partiler analiz ediliyor.

Mankenken dünyanın dört bir yanındaki bu partilere katılan sosyolog, o dönem “yaşı 16’yla 25 arasında değişen, boyu 175 santimetreden uzun, zayıf ve çoğunlukla beyaz kız”lardan biri olduğunu belirtiyor.

Forbes’ta yer alan habere göre gece kulüpleri tarafından istihdam edilen organizatörlerin bulduğu modeller ve Instagram fenomenleri, zenginleri bu mekanlara ışığa uçan kelebek gibi çekiyor. Mears, bu zenginlerin yaptığı harcamaları anlamak için onları kabile şefleriyle kıyaslamak gerektiğini çalışmasıyla ortaya koyuyor.

19. yüzyılda Amerika’daki yerlileri inceleyen antropolog Franz Boas’tan “potlaç” kavramını ödünç alan Mears, bu törenlerde kabile şeflerinin kendi değerli eşyalarını yok ederek veya davetlilere hediyeler dağıtarak gücünü gösterdiğini ifade ediyor.

Sosyolog Mears:

“Ağırlayan kişi önemli miktarda servet kaydediyor ama karşılığında da akranlarının saygısını kazanıyor”

diyerek 21. yüzyıldaki zenginlerin de benzer bir şekilde aşırı para harcayarak VIP masalar tuttuğunu ve şampanya ikram ettiğini hatırlatıyor.

ABD’Lİ EKONOMİSTLER: ZENGİNLER İÇİN KRİZ BİTTİ AMA İŞÇİ SINIFI DAHA YOLUN YARISINDA

Zenginler ve yoksullar için yapılan tahminlerde makas gitgide açılırken, bazı ekonomistler Washington’daki yönetimin siyasi hatalarının sorunları daha da şiddetlendirdiğini söylüyor

ABD’deki Brown Üniversitesi’nden ekonomist John Friedman’ın liderliğinde gerçekleştirilen bir araştırma, ülkede  koronavirüs  (Kovid-19) salgını sırasında yaşanan resesyonun zenginler için büyük ölçüde sona erdiğini ancak işçi sınıfının durumunun hâlâ iyiye gitmediğini gösteriyor.

Washington Post’un haberine göre Harvard ve Brown üniversitelerinin yanı sıra Bill & Melinda Gates Vakfı’nın da desteklediği araştırmaya öncülük eden Friedman, “Bu resesyon yüksek gelir sahibi çalışanlar için neredeyse bitti ancak düşük gelirli işçiler daha yolun yarısında” ifadesini kullanıyor.

Yapılan araştırma, saat başı 14 dolar (yaklaşık 103 TL) kazanan işçiler için istihdam seviyesinin pandemi öncesine kıyasla yüzde 20, 14-20 dolar arası kazananlar için de yüzde 16 daha az olduğunu, en yüksek seviyede maaş alan kesim içinse istihdam alanının tamamen eskiye döndüğünü gösteriyor.

Ulusal Emlakçılar Birliği de konut değerlerinin en yüksek seviyeye çıkmasıyla birlikte zengin Amerikalıların servetlerini yeniden toparladığı, hatta bazı durumlarda artırdığını kaydediyor.

Zenginler ve yoksullar için yapılan tahminlerde makasın gitgide açılması nedeniyle bu süreci “K” şeklinde iyileşme olarak nitelendiren bazı ekonomistler ise Washington’daki yönetimin siyasi hatalarının sorunları daha da şiddetlendirdiğini söylüyor.

Kongre’nin yeni bir kurtarma paketini henüz onaylamadığı belirtilirken, küçük işletmeleri hayatta tutmak ve 28 milyondan fazla işsiz insana destek sunmak için ilk olarak mart ayında kabul edilen federal teşviklerin önemli kısmının süresinin dolmak üzere olduğu ifade ediliyor.

SUUDİ ARABİSTAN, CİDDE’DE “HELAL GECE KULÜBÜ ” AÇILDIĞI İDDİALARINI YALANLADI

Eğlence İdaresi’nden yapılan açıklamada, söz konusu mekanın izinsiz düzenlendiğini ve gerekli hukuki prosedürün başlatılacağını duyurdu

Sosyal paylaşım sitelerinde Cidde’de, içki içilmesinin, 18 yaşından küçüklerin girmesinin ve cep telefonuyla çekim yapılmasının yasak olduğu “helal” bir gece kulübünün açıldığı yönünde görüntüler yayımlandı.

White Club adlı kulübün Dubai ve Lübnan’da iki şubesi bulunuyor / Fotoğraf: Facebook/WhiteClub

Step Feed internet sitesine konuşan Dubai merkezli organizasyon şirketi Addmind Hospitality Group’un CEO’su Tony Habry, Suudi Arabistan’ın sahil kenti Cidde’de yeni bir mekan açılacağını, ancak bunun “gece kulübü” değil “kafe” veya “lüks” salon olarak isimlendirilebileceğini açıklamıştı.

EĞLENCE İDARESİ YALANLADI

Suudi Arabistan Eğlence İdaresi’nden yapılan açıklamada Cidde’deki faaliyetlerle ilgili yayınlanan videolar hakkında hukuki işlem başlatıldığını duyurdu.

Kurumun başka bir etkinliğe izin verdiği ancak etkinliği organize edenlerin bu izni kötüye kullandığı belirtilen açıklamada, “helal gece kulübü”yle ilgili bir ifadeye yer verilmedi.

2030 vizyonu doğrultusunda kurulan Suudi Arabistan Eğlence İdaresi’nin başkanlığını Türki Al Şeyh yapıyor. Kurum, ülke genelinde konser, sergi, tiyatro gibi etkinlikleri organize ediyor.

Söz konusu etkinliğin, Dubai merkezli “White Dubai” isimli bir gece kulübü tarafından düzenlendiği öne sürülmüştü.

https://twitter.com/TheWills_/status/1138043576972140544?s=19

Twitter’daki paylaşımlarda, sahil kenarına açılan mekanda kadın ve erkekler için ortak dans pistinin olduğu, giriş ücretinin bin lira civarında olduğu ve kulübün içerisinde “helal bar” bulunduğu iddia edilmişti.

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: