DÜNYA

BAE-İSRAİL YAKINLAŞMASININ ARKA PLANI!

“İsrail’i yeni müttefikler bulmaya zorlayan Türkiye’nin düşmanca tutumu ve rahatsız edici ifadeleri olduğunu anlamak lazımdır.”

KUŞKUSUZ BUNLAR BASINA SIZDIRILMIŞ HABERLERDİ.

ISRAİL’İ YENİ MÜTTEFİKLER BULMAYA…

İsrail Devlet ekonomisi yani “makro” ekonomisi oldukça iyi durumdadır

İsrail ile Körfez ülkeleri arasındaki bu  “uzlaşma”  ve “barış”  konusu aslında bir günde ortaya çıkmadı.

Bunun sinyallerini veren bazı haberleri de gündeme getirmiştik.

Bir Suudi Arabistan uçağının Tel-Aviv hava alanına inmesini, İsrail özel uçaklarının Körfez ülkelerine inişleri, hatta İsrail Savunma Bakanı Moshe Bugy Yaalob ile Suudi Arabistan Eski Savunma Bakanı ile bazı toplantılarda bir araya gelmesi gibi…

Kuşkusuz bunlar basına sızdırılmış haberlerdi. Bu sinyallerden daha da fazlası olduğu ve birçok gerçekten gizli görüşmenin yapıldığından kimsenin kuşkusu olmasın.

SÜREÇ YANILMIYORSAM 3 İLE 5 SENE ARASI SÜRMÜŞTÜR.

Bazı dünya liderlerinin ifadesine göre, İsrail yalnızlaşıyor derken aslında İsrail son 10 yıl içinde çok daha fazla dost edindi ve gerek ekonomik gücü gerekse bilim konusundaki üstün gelişimi birçok ülkeyi İsrail ile dost olmaya ikna etmiştir.

Ekonomik güç derken İsrail solunun buna itiraz edeceğini biliyorum:

Evet ekonomi derken iki şekilde ele almak lazım, İsrail Devlet ekonomisi yani “makro” ekonomisi oldukça iyi durumdadır, ancak halkın ekonomisi devletin ekonomisi kadar iyi durumda değildir. Bunu da dile getirmemek yanlış olur. “Mikro” ekonomi çok sevimli değildir. Yine de uçmakta olan bazı ülkelerin ekonomisinden daha iyidir. Tabii bu başka bir yazının konusudur.

DOĞRU OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM

İsrail Körfez ülkeleri ile uzlaşma ve barış konusunu bir proje olarak ele almış ve her açıdan değerlendirerek nasıl netice alınbabileceğini planlamıştır. Bu arada planlama sözcüğü olumlu anlamda kullanılmıştır. Barışmak için, kim bu barıştan ne kazanabilir sorusunu ve cevaplarını ortaya koyabilmektir. Neredeyse 100 yıldır süregelen Filistin sorunu İsrail ile Arap dünyası arasındaki en sıkıntılı sorundur. Tarihi bilgilere dayanarak Filistin toprakları üzerinde yaşayan yahudi ve Arap toplulukların bir arada yaşaması ne yazık ki mümkün olmamıştır. Balfur Deklarasyonu’nda belirtilen bir Yahudi ve Bir Arap devleti 1922’de Ürdün devletinin kurulması ve 1948’de İsrail devletinin kurulması ile son bulmadı. Ardından savaşlar süregelip durdu. Kimin saldırdığına bakılmaksızın Yahudilere “işgalci” denmiş Arap halkının bir kısmına da “mülteci” damgası vurularak bunun sorumluluğu İsrail’e yüklenmek istenmiştir. 1964 yılında da Arafat’ın kurduğu Filistin Kurtuluş Örgütü ile de ortaya bir Filistin halkı fikri doğmuştur. Arap devletlerinin bir kısmı da bundan güç alarak İsrail’i sıkıştırmak istemiştir. Ancak İsrail yıpranacak yerde sürekli ilerlemiş, güçlenmiş ve neredeyse bütün Arap ülkelerinin rol modeli olmaya başalamıştır. Ve Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan bu uzlaşma ve barış anlaşması temelinde Filistin sorununa nasıl çözüm getirilir sorusuna cevap da vardır.

FİLİSTİN KURTULUŞ ÖRGÜTÜ VE DE HAMAS BİRTAKIM ÜLKELERE GÜVENEREK, HALEN ISRAİL İLE SAĞLIKLI BİR İLİŞKİ KURAMAMAKTADIRLAR.

Bu ülkelerin kimler olduğunu bu satırları okuyan herkes biliyordur.

Hamas’a vatandaşlık veren birinci vatanım Türkiye Cumhuriyeti olması benim gönlümde bir yaradır. Bu tutumu kendi ülkeme yakıştıramıyorum. Evet sebeplerini ve siyasi amaçlarını anlayabiliyorum ama bunun yeterince doğru olduğunu da düşünmüyorum..

Filistin ve Filistinlilere yardım edebilmenin yolu İsrail ile kavga etmekten geçemez. İsrail ile iyi ilişkiler içinde olan bir Türkiye Filistinlilerin birçok problemini çözebilecek ve iyileştirebilecek en saygın ülke idi bir zamanlar. Ancak Türkiye AKP hükümetleri ve Sayın Erdoğan Filistin’e yardıım edebillmenin dışındaki gündemi sebebiyle İsrail’le kavga etmeyi ve kapışmayı seçti. Bu da Filistin’e yardım edebilme kapısını kapattı. Yani İsrail Sayın Erdoğan’ın bu konuda arabulucu olmasını kabul edemedi, bundan sonra da edebilir mi bilmiyorum.

İsrail de bu konuda arabulucu olabilecek uygun müttefikler aramak, bulamazsa oluşturmak zorundaydı. Keza İsrail Yunanistan gaz ortaklığı veya hava sahasının İsrail uçaklarına eğitim imkanı sağlamasına olanak tanıyacak dost arayışına itildiği gibi.

Başka bir deyişle İsrail’i yeni müttefikler bulmaya zorlayan Türkiye’nin düşmanca tutumu ve rahatsız edici ifadeleri olduğunu anlamak lazımdır.

Peki bu yeni müttefikler ne kadar dost olacaklardır?

Soru doğrudur. İsrail de bundan böyle yoğurdu üfleyerek yemesi gerektiğini anlamış durumdadır.

Körfez ülkeleri derken BAE, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan ve Katar demektir.

Katar hariç diğer ülkelerin İsrail ile işbirliği esasında kuşkusuz kendileri için tehlike olarak gördükleri İran’a karşı bir destek ifade etmektedir. Katar ile durum az farklı olsa da yok denilen ilişkide aslında oldukça önemli bir ilişki mevcuttur.

Katar her ay düzenli olarak Hamas’a 15 milyon dolar parayı İsrail’e nakden getirerek ve İsrail makamlarının bilgisi ve izni ile Gazze’ye korumalı araçlar ile götürüp Hamas’a teslim etmektedir.

İyi düşünün İsrail ile Katar arasında sağlıklı bir diyalog olmazsa bu para bu şekilde Gazze’ye hem de Hamas’a iletilebilir miydi? Yani ilişki mevcut ve herkesin yararına işlemektedir. Sadece bunu geliştirmek gerekir. Geliştirileceğinden de eminim.

Peki BAE uzlaşma ve barış anlaşması Filistinlilere ne getirecektir?

İlk etapta BAE Arap ve İslam dünyasına Filistinlileri düşündüğü ve Filistin hakları korunmadan İsrail ile barış yapmayacakları mesajını açık ve net bir şekilde verdi ve İsrail Devletini  “ilhak”  konusundan uzaklaştırdı. Bu ilhak konusu montaj ve reji sonucu olsa da fiili olarak bu anlaşma buna bağlı olarak imzalanıyor.

Yani kimsenin beceremediği ve İsrail’i ilhak hayalinden vazgeçiren BAE oldu. Asrın liderimiz bile bunu başaramadı. Sadece konuştu.

Bundan sonraki etapta ise gerek BAE gerekse diğer körfez ülkelerinin mali ve siyasi, desteği ile Filistin’in komşusu ile barış içinde yaşayan bir devlet olması planlamaktadır. Bazı İsrail aşırı sağcıları bunun olmaması gerektiğini savunması bir şey’e yaramayacaktır. Gerek israil gerekse Dünya çoğunluğu İsrail ile barış içinde yaşayacak bir Filistin devletinden yanadır. Nasıl bir Filistin Devleti olacağı ise kuşkusuz diyaloğ ile belirlenebilecektir. İste en önemli konu iki taraf arasında diyaloğun tesis edilebilmesidir ve Arap ülkelerinin desteği bu işe yarayacaktır. Arap ülkeleri artık İsrail’in bu coğrafyada kalıcı olduğunun biliğncindedir ve Kudüs’ü kurtarmak veya İsrail’i yok etme hülyalarından vaz geçmiş durumdadırlar.(herhalde)

BU ARADA BAE DE ISRAİL İLE DOSTLUK ŞARKILARI VE VİDEOLARI GELMEYE DEVAM EDİYOR.

Bir kaç örnek bu yazının ekinde takdim ediliyor.

Dubai yahudi sinagogunda ise Emir Zayed adına dualar okunuyor.

Bu arada değinmeden geçemeyeceğim bir konu da gerek sosyal medyada gerekse devlet katında BAE’nin İsrail ile uzlaşmasına garip bir nefret dalgası mevcut. Oldukça obsessive bir sonuç bu, sanki eski sevgili başkası ile beraber de siz de bundan rahatsızlık duyuyorsunuz havası hüküm sürüyor. Yahu dedik ya eski sevgili. Artık değil. Sen İsrail’e “terör devleti” diyeceksin her türlü melaneti okuyacaksın, Hamas’ı bağrına basacaksın. Kaldı ki Türkiye BAE ile de iyi ilişkiler içinde değil. Onlara demediğini bırakmıyor hem yandaş basın hem devlet. En hafif sözcük “riyakar” ve “küstah”. Peki İsrail Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olan ülkeler ile uzlaşabilir, iş yapabilir mi veya Türkiye’den izin mi almak zorundadır. Veya öyle mi sanılıyor? Kaldı ki Türkiye’nin arasının bozuk olmadığı ülke sayısı ne kaldı ki, kimler ile ne ilişkiler içinde olabilir? İşte Katar ile ve de Azerbaycan ile iyi ilişkiler mevcut her türlü ticaret de yapılıyor.

Ne olacak şimdi Katar da mı “riyakar” ve “küstah”.

Saygı değer devlet erkanı dış siyasetimiz oldukça kötü durumda lütfen dikkat.

İLGİLİ HABER

Rafael Sadi

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top