EĞİTİM

ÖĞRETMENLER OKULLARIN AÇILMASINA NE DİYOR?

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ ÜZERİNDEN OYUN OYNAMAYA KALKANLAR ASLINDA ÜLKE GELECEĞİNİ DİNAMİTLEMEKTEDİRLER

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ ÜZERİNDEN OYUN OYNAMAYA KALKANLAR ASLINDA ÜLKE GELECEĞİNİ DİNAMİTLEMEKTEDİRLER

Kapitalist düzen, kamusal olması gereken eğitimi de kendine yontmayı başarmış eğitimi bir meta aracı, kazanç kapısı haline getirmiştir.

Özel Okulları temsil eden eğitimden bihaber bir şahıs bir taraftan öğretmenleri suçlarken diğer taraftan eğitimcilerin temsilcisi sendikalara laf atarak kendi tabanına mesaj vermektedir.

Oysa ki öğretmenler okulların açılmamasının gelecekte yaratacağı tahribatında, bir neslin bu durumdan nasıl etkileneceğinin de farkındalar. Buna rağmen her bir çocuğumuzun sağlığı ile hayatı ile ilgili de kaygı taşımaktadırlar.

Bu kaygı alanı telafisi imkansız sonuçları da olabilecek bir alan olduğundan uyarı vazifelerini de yapmak zorunda hissediyorlar. Öğretmenin çalışmadan maaş aldığı ve buna devam etmek istediği gibi gerçekten dayanaksız bir cümleyi kurabilen özel okul temsilcisi aslında konunun eğitim olmadığını itiraf etmektedir.

ÇOK İYİ BİLİYORUZ Kİ ÖZEL OKULLARDA ÇALIŞAN ÖĞRETMENLER PANDEMİ SÜRESİNCE MAAŞSIZ BIRAKILMIŞLARDIR.

Pandemi olmadığı dönemde de asgari ücret hatta daha altında ücretlerle çalıştırılmışlardır.

AKP iktidarı meclisten geçirdiği düzenleme ile 5580 sayılı kanunda yer alan:

 “Okullarda yöneticilik ve eğitim-öğretim hizmeti yapanlara, kıdemlerine göre (emekliler hariç) dengi resmî okullarda ödenen aylık ile sosyal yardım kapsamındaki ek ödeme tutarlarından az ücret verilemez.” 

ibareyi çıkararak özel okul öğretmenlerinin asgari ücret le hatta altında çalışmalarının yolunu açmıştır. Yani devlet kurumundaki bir öğretmenle en az eşdeğer ücret alması gereken özel okul öğretmeni çok düşük ücretlerle çalıştırılıyor.

ÖĞRETMENLERİ KÖLE GİBİ ÇALIŞTIRAN ZİHNİYETİN ÖĞRETMENLERİ ELEŞTİRMEYE HAKKI OLAMAZ.

Patron edasıyla eğitim kisvesi altında kurulan cümleler; eğitimin parasız ve kamusal olması gerektiği noktasında bizi bir kez daha haklı çıkarmaktadır.

Bugün ülke genelinde ekonomik olarak yaşanan güvensizlik sağlık alanına da sirayet etmiş, istatistikler dahi tartışılır hal almışken özel okul patronlarının gönlünü hoş etmek adına okulları açmak akla ziyan bir yaklaşımdır. Fakat sağlık her şeyden önemli deyip sağlığı tehlikeye atacak şekilde zorlamaya kalkışmaktır asıl sorun.

Üç şart önemli bilim insanlarının söylemine göre;

Hijyen, sosyal mesafe, maske… 

OKULLARIMIZDA BUNLAR NASIL SAĞLANACAKTIR?

  • Temizlik malzemesi eksikliği giderilebilecek midir?
  • Personel açığı kapatılabilecek midir? Bir çok okulumuzda kadrolu personel olmadığı gibi olanlarda da yeterli değildir.
  • Öğretmen açığı kapatılabilmiş değildir.
  • Evlerinde yaşlı ve/veya kronik hasta olması halinde ne tür tedbirlere başvurulacaktır?
  • Maalesef okullarımız genel anlamda küçük çaplı değil kalabalık ve bol dersliklidir. İkili eğitim vardır. Yani binada öğrenci sayısı çoktur. Bu durumda seyrekleştirme uygulaması nasıl sağlanacaktır?
  • Sağlık Bakanı Koca 1.50metre den az olmaz 1.49 metre dahi kabul etmiyorum derken sınıflardaki mesafenin 1.00 metre olarak belirlenmesi bile kafa karışıklığı için yeterlidir.

Bu şartlarda sınıf mevcutları nasıl ayarlanacaktır? Sınıflarda Okul öncesinde 8, ilkokulda 10-12, diğer kademelerde 12-15’i geçmeyecek şekilde planlamalar yapılması gerekmekte olup bunun nasıl sağlanacağı halen net değildir. Bir çok okulumuzda ikili eğitim yapıldığı da unutulmamalıdır.

  • Okula en yakın okul en iyi okuldur cümleleri ile yıllardır kandırmaca oynanırken okullar arasındaki farklılıklar giderilememiş, ortaöğretimde sınavla alımlar söz konusu iken servisi, toplu taşımayı minimize etmek mümkün müdür?
  • Girişte, çıkışta ateş ölçümü, hijyen malzemesi kullanımı sağlanabilecek midir?
  • Olası durumlarda hangi adımlar atılacaktır? Yeterli bilgilendirmeler yapılmış mıdır? Yüzlerce öğrencinin bulunduğu bir okulda bir ya da birkaç vakaya rastlanması halinde aileleri ile binleri kapsayacak karantinalar ya da taramalar nasıl başarılacaktır?

Yıllardır liyakate dayalı atanmayan okul yöneticileri ile kriz yönetmenin ne kadar zor olduğu en çok da Covid-19 süresince anlaşılmıştır. Kriz yönetmek değil birilerine yaranmak, kendini ispat ve egoları tatmin adına yaptıkları haksız, hukuksuz uygulamalarla tarih yazmışlar krizin kaynağı olmuşlardır.

Yani akıllarda onlarca cevapsız soru ve çözüm bekleyen sorun varken ve güvenilir olmayan rakamların varlığı tartışılmakta iken okulların açılmasının yaratacağı sorunlardan bahsedenleri suçlayan anlayış sadece kendi ekonomik hesabını yapanlardır.

Evet okullar açılsın, en doğal hak olan eğitim hakkı sağlıklı kullanılsın ama sağlıklı eğitim sağlıklı bireylerle mümkündür. Mevcut şartlarda buna imkan bulunmamakla birlikte açıklamalar da yetersizdir. Bakan Selçuk her tür senaryo ve alternatife hazır olduklarını ifade etmektedir. Bu açıklamalar olması gerekendir. 

Şartlara göre uygulamalar olması da normaldir ama daha bunlardan öğretmenler dahi bilgi sahibi değillerdir. Bu noktada sayısal verilerin dışında olası durumlara karşı hazırlıklarda da geride olduğumuzu söyleyebiliriz.

İLGİLİ HABER

Maksut Balmuk / Eğitim İş MYK Üyesi

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top