GÜNDEM

İSRAİL’İ HALİ HAZIRDA TANIYAN TÜRKİYE, BAE’Yİ İSRAİL’İ TANIDIĞI İÇİN KINADI

İSRAİL İLE BAE İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ İÇİN ANLAŞTI

BAE’NİN İSRAİL’İ TANIMAYA BAŞLADIĞI ANLAŞMAYA TEPKİLER ARTARKEN BİR TEPKİ DE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN GELDİ.

Bakanlık ‘Filistin davasına ihanet eden BAE’nin riyakar davranışını bölge halklarının vicdanı asla affetmeyecektir’ açıklamasında bulundu.

Türkiye İsrail’i hali hazırda tanıyor ve ilişkilerini sürdürüyor.

Dışişleri Bakanlığı açıklaması şöyle:

“ABD, İsrail ve BAE tarafından açıklanan ve İsrail-BAE ilişkilerinin bütünüyle normalleştirilmesini öngören ortak bildiriye ilişkin olarak Filistin halkı ve Yönetimi tarafından gösterilen güçlü ve müşterek tepkiyi haklı buluyoruz.

2002 yılında Suudi Arabistan öncülüğünde Arap Ligi tarafından geliştirilen ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nca da desteklenen Arap Barış Planı’nın BAE tarafından tek yanlı bir tasarrufla ortadan kaldırılmaya çalışılması son derece endişe vericidir.

Hal böyle iken, sözkonusu üçlü bildiriyi Filistin davasına destek olarak takdim etmenin hiçbir inandırıcılığı yoktur.

Zaten ölü doğan ve hiçbir geçerliliği olmayan ABD planı üzerinden gizli hesaplar yapmaya çalışan BAE, bu şekilde Filistin’in iradesini de yok saymaktadır.

BAE liderliğinin Filistin halkının ve Yönetiminin rızası hilafına Filistin adına İsrail’le müzakereler yürütme ve Filistin açısından hayati önem taşıyan konularda taviz verme yetkisi hiç bir şekilde yoktur.

Kendi dar çıkarları uğruna Filistin davasına ihanet ederken, bunu adeta Filistin için yapılan bir özveri gibi takdim etmeye çalışan BAE’nin bu riyakar davranışını tarih de, bölge halklarının vicdanı da unutmayacak ve asla affetmeyecektir.”

ISRAİL İLE BAE İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ İÇİN ANLAŞTI

ABD Başkanı Trump, Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasında ‘tarihi bir barış anlaşması’ imzalandığını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump:

“Bugün büyük bir ilerleme! İki büyük dostumuz, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında tarihi bir barış anlaşması!”

Trump ABD, İsrail ve BAE devletleri tarafından yapılan ortak açıklamayı da paylaştı.

Açıklamada:

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in bugün bir görüşme gerçekleştirdikleri ve ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi konusunda uzlaşmaya vardıkları belirtildi.

Açıklamada:

İsrail ve BAE heyetlerinin önümüzdeki haftalarda bir dizi konuda ikili anlaşma imzalamak için bir araya gelecekleri ifade edildi. 

Ortak açıklamada:

Trump’ın isteği ve BAE’nin desteğiyle İsrail’in ‘Başkanın Barış için Vizyonu’nda özetlenen bölgeler üzerinde egemenlik ilanını askıya alacağı’ kaydedildi.  

Reuters’ın üst düzey Beyaz Saray yetkililerinden aldığı bilgiye göre:

Anlaşma İsrail’in Batı Şeria’daki ilhak planlarını askıya alması karşılığında BAE ile ilişkilerinin tam normalleşmesini öngörüyor.

BAE Veliaht Prensi Muhammed de konuyla ilgili Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

 Prens Muhammed:

“Başkan Trump ve Başbakan Netanyahu ile yaptığımız telefon görüşmesinde, İsrail’in Filistin topraklarını ilhak etmeyi durdurması konusunda bir anlaşmaya varıldı. BAE ve İsrail ayrıca, işbirliği yapma ve ikili ilişkilerin tesisine yönelik bir yol haritasının belirlenmesi konularında mutabakata vardı” dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise Twitter’dan Trump’ın mesajını “Tarihi bir gün” yorumuyla paylaştı.

BAE ile İsrail arasında şimdiye kadar herhangi bir resmi ilişki bulunmuyordu. Ancak son yıllarda iki ülke arasında bir yakınlaşma süreci başlamıştı. İsrail 2015 yılında Abu Dabi’de bulunan Uluslararası Yenilenebilir Enerji Kurumu’nda resmi diplomatik misyon açmıştı. 

soL

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: