SAĞLIK

“KORONAVİRÜS PLAJDA, SUDA BULAŞMAZ” GİBİ YANLIŞ BİR ALGI VAR

“1.5-2 metre yanınızda yüzen bir kişi hem de suda daha çok öksürüp, hapşırma söz konusu olabileceğini düşündüğümüzde elbette koronavirüs bulaşı da söz konusu olabilir.”

BİLİM KURULU ÜYESİ PROF. İLHAN UYARDI: ‘KORONAVİRÜS PLAJDA, SUDA BULAŞMAZ’ GİBİ YANLIŞ BİR ALGI VAR

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, turizm sektörünün canlanması ile birlikte vakaların artışına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan:

“Hem bizim vatandaşlarımız da hem de dünyada ‘Koronavirüs plajda, suda bulaşmaz’ gibi yanlış bir algı var. Suda yüzerken de mesafeye dikkat etmek gerekiyor.”

TÜRKİYE’YE YURT DIŞINDAN OLAN HER GİRİŞİN RİSK OLUŞTURABİLECEĞİ…

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı, Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan:

“Türkiye’ye yurt dışından olan her girişin risk oluşturabileceğini söylemeliyim..

Risklere karşı otellerin ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ almış olması gerekiyor. Bu konuyu Kültür ve Turizm Bakanımız da açıklamıştı. 50 ve üzeri odaya sahip olan otellerin bu sertifikaya sahip olması gerekiyor..

Gelen turistlere 30 euro karşılığında koronavirüs testi yapılabilecek. Bu testler tabii ki tanınmış sağlık kuruluşu tarafından yapılabilecek. Bu oteller il müdürlükleri ile koordinasyon halinde koronavirüs testlerinden sorumlu bir kişi belirlemeleri ve takiplerini buradan yapmaları gerekecek. Eğer gelen turistlerde koronavirüs saptanırsa, bununla ilgili gerekli tıbbi girişimler yapılacak.”

“DİNLENDİRİLMİŞ ODA TAHSİS EDİLMESİ GEREKİYOR

Prof. Dr. İlhan:

“Turistlerin alması gereken tedbirleri ne kadar uygulayacakları konusunda emin olamıyoruz..

Güvenli Turizm Belgesi’ne sahip olan otellerde, otelin girişinde ateş ölçümünden valizlerin dezenfeksiyonuna kadar odaların temizliğine dikkat edilmeli..

‘Dinlendirilmiş oda’ dediğimiz yani bir önceki turist odadan çıktıktan sonra bir sonraki kişinin hemen odayı kullanması değil de, en az belli bir zaman zarfında dinlendirilmiş, havalandırılmış ve dezenfeksiyon koşullarında odaların tahsis edilmesi gerekiyor..

Otelin giriş aşamasından hatta uçaktan inip Türkiye’ye ayak bastıktan sonra servis ile gidilen aşamadan itibaren koronavirüsle mücadele kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor.”

TURİSTLERE DE UYARI YAPILMASI GEREKİYOR

Prof. Dr. İlhan:

“Otellerin yemekhanelerinde ‘açık büfe’ sisteminden vazgeçilmesi ve tek tek kişilere yemek servisi yapılması gerekmekte..

Yine turistik alanlarda bir araya yakın olarak gelme kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor..

1,5 metre kuralını mutlaka burada uygulamak gerekiyor. Bir turist ailesi otele gelmişse, başka bir turist ailesi ile arasına 1.5-2 metre mesafe koyulması gerekiyor..

Plajdaki şezlongların sık olmaması gerekiyor..

Otellerde yapılan çeşitli aktivitelerde fiziksel mesafeye dikkat edilmesi ve hepsinde maske takılması gerekiyor. Biliyorsunuz ki, suyun içerisinde olan durumlar dışarısında otel içerisinde maske takılması gerekiyor..

Hem bizim vatandaşlarımız da hem de dünyada ‘koronavirüs plajda, suda bulaşmaz’ gibi yanlış bir algı var. Oysa ki suda yüzerken de mesafeye dikkat etmek gerekiyor..

Zira 1.5-2 metre yanınızda yüzen bir kişi hem de suda daha çok öksürüp, hapşırma söz konusu olabileceğini düşündüğümüzde elbette koronavirüs bulaşı da söz konusu olabilir..

Bunun yanı sıra insanlar genelde güneşlenirken maske takmamayı tercih ediyor. Turistler içinde bu uyarının mutlaka yapılması gerekiyor. Hizmet veren çalışanlarında fiziksel mesafe koşullarında hizmet vermesi, maske takmasına dikkat edildiği takdirde olabildiğince güvenli bir şekilde gelen yabancı turistlerin turizmden hizmet alabileceklerini düşünüyorum.”

İLGİLİ HABER

soL

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top