GENEL

“YUNANİSTAN’LA TAM DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ”

AKP Sözcüsü Ömer Çelik:

“Avrupa Birliği, Yunanistan’ın tüm Avrupa’yı ‘Yunan tiyatrosu’na çevirmesine izin vermemelidir.”

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN ATİNA’YA DESTEK GELDİ.

Avrupa Komisyonu, üyeleri olan Yunanistan ve Kıbrıs ile ‘tam dayanışma’ içinde olduklarını duyurdu.

Avrupa Komisyonu:

“Türkiye ile Yunanistan arasında yeniden tırmanan Doğu Akdeniz gerilimi hakkında..

AB, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan ile tam dayanışma içindedir..

Doğu Akdeniz’de iki ülke arasında yaşananlar ‘son derece endişe verici’ ve taraflara diyalog çağrısı yapıyoruz.”

ATİNA AB’Yİ ACİL TOPLANTIYA ÇAĞIRACAK

Yunanistan’ın Avrupa Birliği’ni son gelişmeler üzerine acil toplantıya çağırdığı belirtiliyor.

Yunan gazetesi Kathimerini’nin haberine göre, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın bugünkü görüşmesinde, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi’nin Türkiye ile gerilim nedeniyle toplantıya çağırması kararı alındı.

”YUNAN TİYATROSU’NA İZİN VERİLMEMELİ

AKP Sözcüsü Ömer Çelik:

“Avrupa Birliği, Yunanistan’ın tüm Avrupa’yı ‘Yunan tiyatrosu’na çevirmesine izin vermemelidir..

Türkiye diplomasi için geçtiğimiz haftaki gerilimi askıya aldı ancak Yunanistan bu süreçte Mısır’la bir anlaşma imzaladı..

Yunanistan Türkiye’nin jestini çözüm için bir fırsat olarak değerlendirmek yerine, samimiyetsiz ve ikiyüzlü bir pratik ortaya koydu ve Mısır ile korsan anlaşma yapma yoluna gitti..

Gelinen noktada, Türkiye, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanmak ve önceden planlanan çerçevede faaliyetleri sürdürmek üzere kararlı bir şekilde harekete geçmiştir..

Yapılan faaliyetler #MaviVatan içindedir. Yunanistan’ı ilgilendiren bir konu yoktur..

Son hadise, Akdeniz’de gerginliği arttıran tarafın Türkiye değil, Yunanistan olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Avrupa ise halen Yunanistan’ın çözümsüzlüğü dayatan politikalarının ardından sürüklenmektedir. Avrupa, “Yunan siyasi tiyatrosu’”nun aleti olmamalıdır.”

“KARARLILIĞIMIZ TAMDIR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

“Gemilerimizi tekrar hareketlendirdik, Oruç Reis gitti. Ağustos ayında da her türlü araştırmalarımızı sürdüreceğiz. Kararlılığımız tamdır. Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta haklarını sonuna kadar savunacağız.”

NE OLMUŞTU?

Türkiye ile Yunanistan arasında geçtiğimiz hafta patlak veren Meis krizi Almanya’nın devreye girmesiyle yatışsa da, Yunanistan’ın ikili müzakerelerin beklendiği bir dönemde Doğu Akdeniz için Mısır’la bir anlaşma imzalamasıyla gerilim yeniden tırmandı.

Ankara son olarak, Antalya açıklarında bekleyen Oruç Reis araştırma gemisi için 23 Ağustos’a kadar yeni bir Navtex ilan etti.

Oruç Reis savaş gemileri eşliğinde Meis’in güneyine gönderilirken, Yunanistan’da da alarm haline geçildi.

“ANLAŞMA YOK HÜKMÜNDE”

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ve Mısır arasındaki deniz yetki anlaşması hakkında açıklama yaptı.

İki ülkenin deniz sınırı bulunmadığı belirtilen açıklamada, “sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması Türkiye için yok hükmündedir” ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ve Mısır’ın imzaladığı deniz yetki alanı anlaşmasına tepki gösterdi.

Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada:

“Yunanistan ile Mısır arasında deniz sınırı bulunmamaktadır. Bugün imzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması Türkiye için yok hükmündedir. Bu anlayışımız sahada ve masada ortaya konacaktır. Sözde sınırlandırılan alan, Birleşmiş Milletler’e de bildirilen Türk kıta sahanlığı içinde yer almaktadır.”

Türkiye’nin anlaşmaya konu olan alanda herhangi bir faaliyete izin vermeyeceği belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“2003 yılında GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ile imzaladığı anlaşma ile 11.500 km2’den vazgeçen Mısır, Yunanistan’la bugün imzaladığı bu sözde anlaşma ile de, yine deniz yetki alanı kaybına uğramaktadır. Bu anlaşmayla Libya’nın hakları da gaspedilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’nin, sözkonusu alanda herhangi bir faaliyete izin vermeyeceği ve Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kıbrıs Türkleri’nin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya devam edeceği kuşkusuzdur.”

MISIR İLE YUNANİSTAN MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGE ANLAŞMASI İMZALADI

Türkiye’nin Libya ile münhasır ekonomik bölge anlaşmasına (MEB) karşı çıkan Yunanistan ile Mısır, kendi aralarında benzer bir anlaşmaya imza attı.

Türkiye’nin komşusu Yunanistan ile Libya’nın komşusu Mısır’ın münhasır ekonomik bölge anlaşması, iki ülkenin dışişleri bakanlarınca Kahire’de imzalandı.

Komşu Yunanistan, Doğu Akdeniz’de Türkiye’yle gerilimin askıya alındığı bir dönemde, Mısır’la bir deniz sınırı anlaşması imzaladı. Tarafların dün geceden beri devam eden görüşmelerin ardından uzlaşması sonrası, Kahire’de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükrü ortak basın toplantısı düzenledi. İki bakan, Yunanistan ile Mısır’ın bir münhasır ekonomik bölge (MEB) anlaşması imzalandığını açıkladı.

YUNANİSTAN’DAN ULUSLARARASI HUKUK VURGUSU

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükrü basın toplantısında:

“Bu anlaşma, iki ülkenin MEB alanındaki kaynakların, özellikle de petrol ve gaz rezervlerinin kullanımını azami düzeye çıkarmak açısından ilerleme imkânı tanıyor” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise uluslararası hukuk vurgusu yaparak:

“Mısır’la anlaşma, uluslararası hukuk çerçevesindedir. Anlaşma, uluslararası hukukun tüm kavramlarına, deniz yasalarına ve iyi komşuluk ilişkilerine saygı gösteriyor. Bölgede güvenlik ve istikrara katkı sağlıyor” diye konuştu.

DENDİAS SİSİ İLE DE GÖRÜŞTÜ

Dendias Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile de görüştü. ERT, iki ülke arasındaki anlaşmaya dair görüşmelerin gece boyu sürdüğünü de duyurdu.

Doğu Akdeniz’de Mısır ile Yunanistan arasında imzalanan yeni bir anlaşmanın, Libya ile kendi anlaşması nedeniyle iki ülkeyle de sorun yaşayan Türkiye’nin tepkisini çekmesi bekleniyor.

“ÇÖZEMEZSEK LAHEY’E GİDELİM

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’ten de yeni bir açıklama geldi.

Miçotakis, Türkiye’yle Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgelerin (MEB alanları) belirlenmesi için planlanan diyalogdan sonuç alınamaması halinde tarafların Uluslararası Lahey Adalet Divanı’na gitmesini önerdi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerilimi, geçtiğimiz günlerde Meis Adası açıklarındaki gelişmelerle tırmanmıştı. Oruç Reis Araştırma Gemisi’nin bölgede araştırma yapma planı sonrasında iki komşu ülke sıcak temasın eşiğine gelmişti. Gerilim, Berlin’in devreye girmesiyle kontrol altına alınmış, Ankara araştırmalarını bir süreliğine askıya almıştı.

Yunanistan, Türkiye’nin Libya’daki geçiş dönemi hükümeti olarak Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle yaptığı münhasır ekonomik bölge anlaşmasına, kendi deniz sınırlarının ihlal edildiği gerekçesiyle karşı çıkıyordu.

Türkiye Akdeniz’de yeni Navtex ilan etti

Yunanistan ile Mısır’ın geçtiğimiz hafta Doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik bölge anlaşması yapmasının ardından gerilim bir kez daha tırmanıyor. Türkiye, yeniden Navtex ilan ederek Yunanistan ile geçmişte kriz yaratan Oruç Reis sismik araştırma gemisini Doğu Akdeniz’e gönderdi.

Türkiye ile Yunanistan arasında Almanya’nın devreye girmesiyle yatışan ancak Yunanistan’ın geçen hafta Mısır’la bir anlaşma imzalaması üzerine yendien patlak veren Doğu Akdeniz geriliminde yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye, Antalya açıklarında bekleyen Oruç Reis araştırma gemisi için 23 Ağustos’a kadar yeni bir Navtex ilan etti.

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Oruç Reis sismik araştırma gemisi için Navtex ilan edildiği belirtildi. Buna göre, Oruç Reis, Ataman ve Cengiz Han gemileri 10-23 Ağustos tarihleri arasında Akdeniz’de sismik çalışmalar yapacak. Navtex’de, diğer gemilerden 6 deniz mili açıktan geçmeleri isteniyor.

YUNANİSTAN’DA ACİL DURUM TOPLANTISI

Son olarak, Oruç Reis’in görev yapacağı alana ulaştığı da açıklandı. Yunanistan’da ise Başbakan Kiryakos Miçotakis’in dışişleri ve savunma yetkilileriyle acil durum toplantısı yapacağı belirtiliyor.

ATİNA’DAN ANKARA’YA: NAVTEX YASADIŞI

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz gerilimi yeniden tırmanıyor. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Oruç Reis gemisinin Doğu Akdeniz’de sismik araştırma yapması için çıkardığı son Navtex’i ‘yasadışı’ diye tanımladı.

Türkiye’nin Oruç Reis gemisini Meis adasının güneyine sismik araştırma için göndermesine Yunanistan’dan tepki geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Ankara’nın yeni yayınladığı Navtex’i ‘yasadışı’ olarak niteledi.

Açıklamada Türkiye’ye sismik araştırmaya son verme çağrısı yapılırken, Ankara’nın adımları ‘bölgede barış ve güvenliğin altını oyan provokatif, yasadışı eylemler’ olarak nitelendi. Yunan Dışişleri, “Yunanistan herhangi bir şantajı kabul etmeyecektir. Egemenlik haklarını kullanacaktır” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top