EĞİTİM

OKULLARIN AÇILIŞI NASIL OLACAK?

Okulların açılışı için özel okullarda 15-17 Ağustos’ta, devlet okullarında 31 Ağustos tarihi tüm Türkiye için bir açılış günü olarak düşünülmüyor.

ANKARA’DAN EDİNİLEN bilgilere GÖRE OKULLAR HER İLDE HATTA İLÇEDE FARKLI BİR TAKVİMDE AÇILABİLİR.

Türkiye’de 18 milyon öğrenci, 1 milyon öğretmen, aileler ile kırtasiye, servis, yemek gibi çözüm ortaklarıyla birlikte 70 milyonu aşkın insan okulların açılması konusuna kilitlendi.

İlk ve orta dereceli okulların 31 Ağustos’ta açılışıyla ilgili genelge gönderilse de koronavirüsün seyrine göre esnek hareket edilmesi gerektiği ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu kararları işaret ediliyor.

PEKİ OKULLARIN AÇILIŞI NASIL OLACAK?

Edinilen bilgilere göre okulların açılışı için özel okullarda 15-17 Ağustos’ta, devlet okullarında 31 Ağustos tarihi tüm Türkiye için bir açılış günü olarak düşünülmüyor.

Okullar her ilde hatta ilçede farklı bir takvimde açılabilir. Yetki konusunda tüm yetki yaklaşık 2 ay önce illerde valiliklere ve sağlık kurullarına verildi.

Özel okullardan bir heyet önümüzdeki salı günü Ankara’da MEB’de bir toplantıya katılacak.

Özel okulların durumu da burada netleşecek. Özel okul sahiplerinin mutlaka okullar açılsın gibi bir ısrarı yok. Vaka artışının yüksek olduğu illerde okulların uzaktan eğitim yöntemiyle başlaması gündemde. Başta İstanbul olmak üzere büyük illerde özel çalışmalar yapılıyor. Öğrenci velileri ise çocuklarının sağlığı için kaygılı.

PANDEMİ KOŞULLARINA UYGUN OLARAK MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 4 SENARYO ÜZERİNDE DURUYOR.

Öncelikle sınıflarda öğrenci sayısı seyreltilerek 18 milyon öğrencinin okulla buluşması isteniyor. İkinci senaryo kritik illerde okullarda yarı zamanlı eğitim verilmesi. Üçüncü alternatif il dışı seyahat kısıtlaması ile birlikte okulların açılması. Son seçenek ise Yüzde 40 yakından / yüzde 60 uzaktan eğitim formülü ile öğrencilerin eğitimine devam etmeleri.

1 milyon 200 bin çocuk bu yıl okul çağına geldi. Bu öğrencilerin okuma yazmayı öğrenmesi hiçte kolay olmayacak. Uzaktan eğitim ile okuma yazma öğrenmeleri nasıl sağlanacak? Aileler endişeli

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top