"Nitelikli, niteliksiz tanımı yapan bakan İsmet Yılmaz'a çok kızmıştık ama haksızlık etmişiz çünkü Bakan Selçuk İmam Hatip olan olmayan ayrımına da girmiştir artık."

MİLLİ EĞİTİM BAKANI DOĞRU MU SÖYLÜYOR?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonucunda öğrencilerin tercihleri ile ilgili açıklamada bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

“Anadolu İmam Hatip Liselerinin %99,8’si doldu ve yerleşen öğrencilerimizin %87’si ilk üç tercihlerinde yer alan bir Anadolu İmam Hatip lisesine yerleştiler.”

FEN ve ANADOLU LİSELERİ DOLDU, İMAM HATİP TERCİH EDENLER YÜZDE 11’de KALDI!

LGS’ye giren öğrenciler, en çok fen liselerini tercih ederken ilk tercihine imam hatipleri yazanların oranı yüzde 11,1’de kaldı.

İmam hatip ortaokulu mezunlarının yarısı imam hatip lisesini tercih etmedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 milyon 472 bin 88 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen Liseye Geçiş Sınavı’nın (LGS) sonuç raporunu yayımladı.

Rapora göre, ilk sırada fen lisesini tercih eden öğrencilerin oranı yüzde 46,7 oldu. İlk tercihini imam hatip lisesinden yana kullanan öğrencilerin oranı ise yüzde 11,1.

Öğrencilerin büyük oranda akademik eğitim veren liseleri tercih ettiğini gözler önüne seren rapor, ortaöğretimdeki akademik başarısızlığının da bir kez daha altını çizdi.

ILK TERCİHLERE FEN LİSELERİ YAZILDI

İlk üç sırada en çok tercih edilen okul türü Anadolu liseleri oldu.

Birinci tercihlere en çok yazılan okul türü yüzde 46,7 ile fen liseleri oldu.

Fen lisesinden sonra en fazla sırası ile Anadolu, Anadolu imam hatip ve meslek liseleri tercih edildi.

Anadolu imam hatip liselerine yerleşen öğrencilerin yalnızca yüzde 50,61’inin imam hatip ortaokulu mezunlarından oluştuğu kaydedildi. Sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liselerinin kontenjanları tamamen doldu.

Özel ortaokul mezunlarının tamamına yakını Anadolu liseleri, fen liseleri ya da sosyal bilimler liselerine yerleşirken, özel okuldan mezun olup da imam hatip lisesini tercih eden öğrenci sayısının yok denecek kadar az olduğu ifade edildi.

“İMAM HATİP ve MESLEK LİSELERİ YOKSUL AİLE ÇOCUKLARININ TERCİH ETTİĞİ OKUL TÜRLERİ”

“Özel ortaokullardan mezun olanlar doğrudan akademik liselere yöneldi”

Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan:

“İmam hatip ve meslek liseleri, genel olarak yoksul ailelerin çocuklarının tercih ettiği okul türleri olarak karşımıza çıkıyor. Öğrencilerin yüzde 81’inin ilk üç tercihine yerleşmesinin de esasında duyurulduğu gibi olumlu bir gelişmeye işaret etmiyor.

Birçok il ve ilçede kayıt alanlarının daraltılması nedeniyle öğrencilerin tercih edebileceği okul türü o kadar azaldı ki öğrencilerin mecbur kalarak yazdıkları okula girmeye hak kazandı. İlk 3 tercihine yerleşme oranının yüzde 91 olması arz ve talep dengesinin gerçekleştiği anlamına gelmiyor. Öğrencinin evine yakın okul en doğru okuldur ancak öğrencilerin tercih hakkının kısıtlanmaması ve okullar arası farklılıkların giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

“AYRIM YAPMASI BAKANLIĞA OLAN GÜVENİ YOK EDER

Eğitim İş Sendikası Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri Maksut Balmuk:

“Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunda oturan bir Profesörün okul türleri arasında ayrım yapması, böyle bir algıya girmesi hem bakanlığa hem de bakana güveni zedelemez, yok eder.”

Balmuk açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bakanın bu paylaşımı kurumlar arasında ayrımcılığın bariz göstergesidir. Bu paylaşım bir algı yaratma çabasıdır..

Bakan Anadolu İmam Hatip Liselerinin yüzde 99.8’i doldu diyorsa ya yerleştirme türleri, okul ve kontenjan sayısını bilmiyor ya da yalan cümlelerle algı yaratıyordur. Dolan kontenjan olsa olsa sınavla öğrenci alan, Fen Lisesi Programı uygulayan, Sosyal Bilimler Lisesi Programı uygulayan, Spor Lisesi Programı uygulayan, Güzel Sanatlar Lisesi programı uygulayan diye süslenen ve bir de ‘proje okulu’ titri verilen Anadolu İmam Hatip Liseleridir. Eğer, Sosyal Bilimler ya da Fen Lisesi programları ülke için en yararlı programlar ise tüm liselerde bu programın uygulanması için bakanlığın önünde bir engel yok..

Paylaşımda Anadolu İmam Hatip Lisesi deyip sınavsız öğrenci alan okulları kapsam dışı tutmanın izahı yoktur. Sınavsız öğrenci alan ‘Anadolu İmam Hatip Liseleri’ başka bir tür müdür? Onlar ‘Anadolu İmam Hatip Lisesi’ değil midir? Bu okullarda doluluk oranı nedir?..

Ülke genelinde en çok boş kalan her zaman sınavsız öğrenci alan Anadolu İmam Hatipler olmuştur. Bu okullara açıkta kalan öğrenciler zorla kaydedilecektir..

Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunda oturan bir Profesörün okul Türleri arasında ayrım yapması, böyle bir algıya girmesi hem bakanlığa hem de bakana güveni zedelemez, yok eder..

Nitelikli, niteliksiz tanımı yapan bakan İsmet Yılmaz’a çok kızmıştık ama haksızlık etmişiz çünkü Bakan Selçuk İmam Hatip olan olmayan ayrımına da girmiştir artık..

İşte eğitimi dibe vuran bilimsel, demokratik ve laik eğitimi hiçe sayan bu anlayıştır. 18 yıldır gelen bakanlar da bu anlayışın yegane temsilcileri olmuşlardır.”

İLGİLİ HABER

Odatv

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: