EKONOMİ

“IMF BORÇ İSTEMEDİ”

“IBAN verip halktan yardım isteyen bir yönetim var.”

ERDOĞAN “IMF BİZDEN BORÇ İSTEDİ” DEDİ, ESKİ MERKEZ BANKASI BAŞKANI’NDAN YANIT GELDİ

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz Erdoğan’ı yalan söylemekle suçladı

Durmuş Yılmaz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi değerlendirmeleri yaparken sıklıkla kullandığı “IMF bizden borç istedi” sözlerini yalanladı.

“IMF BİZDEN BORÇ İSTEMEDİ”

 Durmuş Yılmaz:

“Şu IMF’ye 5 milyar dolar borç verme konusu. En ağır kelimeyi kullanmak için çok zorladım, bulabildiğim kelime YALAN. Konu çok teknik. Kısacası IMF bizden borç istemedi. İhtiyati bir fona TAAHHÜTTE bulunuldu.Taahhüt gerçekleşmedi. İspatı: MB bilançosunda böyle bir bir borç kaydı yok.”

PEKİ GERÇEKTE NE OLDU?

IMF, 2012 yılı başlarında, yönetim kurulu kararıyla 500 milyar dolarlık bir ek kaynak sağlama kararı aldı. Bunun için de üye ülkelerden katkı sağlamalarını istedi. IMF daha sonra 264 milyar doların yeterli olacağını belirterek, 40 ülkeden bu kaynağı temin etme yoluna gitti.

Öte yandan üye tüm ülkeler, IMF rezervlerinde alarm veren düzeyde bir azalma olursa borç verme taahhüdünde bulunuyor. Türkiye de IMF’ye üye ülkeler arasında. Dolayısıyla diğer üye ülkeler gibi Türkiye de 5 milyar dolarla taahhüdü veren ülkeler arasındaydı. Ancak IMF rezervleri belirlenen kritik seviyeye inmediği için Türkiye’den de herhangi bir para talep edilmedi.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunmuş, ekonomide yaşanan krize ilişkin eleştirilerde bulunan ve çözüm önerisi sunan Babacan’a yüklenmişti.”Boşuna avucunuzu ovuşturmayın. Biz o kapıları kapadık. IMF bizden 5 milyar dolar istedi. O zamanki bakan(Ali Babacan) ‘bu borcu verelim mi’ dedi. ‘Verelim’ dedim. Bugün borcu alan yarın talimat alır. Şimdi parti kurmuş bize ekonomi dersi veriyor. Önce bunu bir defa herkesin görmesi gerekiyor” açıklamasında bulunmuştu.

ERDOĞAN’NİN IMF ve ALİ BABACAN AÇIKLAMASI

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Erdoğan:

”Boşuna avucunuzu ovuşturmayın. Biz o kapıları kapadık. IMF bizden 5 milyar dolar istedi. O zamanki bakan ‘bu borcu verelim mi’ dedi. Verelim’ dedim” ifadelerini kullandı.

ALİ BABACAN’DAN ERDOĞAN’A ‘IMF’ YANITI:

“IBAN verip halktan yardım isteyen bir yönetim var.”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan:

“Ekonomi yönetimini teslim ettiğimde Türkiye, IMF’ye borç verebilecek güçteydi. Bugün maalesef IBAN verip halktan yardım isteyen bir yönetim var..

Türkiye tam 19 yıldan sonra ilk defa, 14 Mayıs 2013 tarihinde, son taksitini ödeyerek IMF’ye olan borcunu sıfırladı. Sayın Cumhurbaşkanı’nın tespitine katılıyorum. Ekonomi yönetimini teslim ettiğimde Türkiye, IMF’ye borç verebilecek güçteydi. Fakat bugün maalesef IBAN verip halktan yardım isteyen bir yönetim var. Ekonomi hepimizin sorunu. Ders vermiyoruz; ülkemiz düze çıksın diye çözüm önerileri sunuyoruz.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: