BİLİM & TEKNOLOJİ

ETİKETLEME BAŞLADI: DEVLET BAĞLANTILI MEDYA

Etiketleme başladı: “… devleti bağlantılı medya”

TWİTTER, DEVLET BAĞLANTILI HABER KURULUŞLARI İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Sosyal medya platformu Twitter, resmi devlet temsilcileri, devlete bağlı medya kuruluşları ve bu kurumlarda görev alan üst düzey yetkilileri etiketlemeye başladı.

Bu etikette “… devleti bağlantılı medya” yazıyor.

Artık Sputnik ve Xinhua gibi haber kuruluşlarının Twitter profillerinde ve yaptıkları her paylaşımda devlet bağlantılı olduklarını gösteren bir etiket yer alıyor.

Twitter, bu uygulamanın şu anda sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerine (ABD, BK, Çin, Fransa ve Rusya) ait hesaplarda uygulanacağını bildirdi. Bu uygulamanın kapsamının ileride genişletileceği belirtildi.

Sosyal medya devi, devlete bağlı haber kuruluşlarının yanı sıra bu kurumlarda çalışan editör ve diğer üst düzey gazetecilerin de hesaplarının etiketlenebileceğini belirtti.

Twitter:

“Devletlerin finanse ettiği ancak editöryal bağımsızlığa sahip olan” ABD’li NPR ve Britanyalı BBC gibi kurumların etiketlenmeyeceğini aktardı.

Twitter, etiketlenen hesapların tweetlerini önermeyecek veya öne çıkarmayacak.

Basın kuruluşlarının yanı sıra devlet sözcüleri ve bakanlar gibi üst düzey devlet yetkililerinin de hesaplarında etiketler yer alacak. Platform, bu kararı daha şeffaf olma girişimleri kapsamında aldıklarını belirtti.

TWİTTER, RUSYA ve ÇİN MENŞELİ MEDYAYI DEVLET MEDYASI’ OLARAK SANSÜRLEDİ, VOA, DW ve BBC’ye DOKUNMADI

Twitter, devlete bağlı bazı medya kuruluşlarına savaş ilan etti.

Twitter kamu kuruluşlarına ait hesapların etiketleneceğini ve paylaşımlarının önerilmeyeceğini veya öne çıkartılmayacağını açıkladı.

Twitter’ın yeni politikasına göre bu karar ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya’ya ait “Büyük ölçüde jeopolitik ve diplomasi ile uğraşan resmi hesapları”, “Devlete bağlı medya kuruluşlarını ve “Devlete bağlı medya kuruluşları ile ilişkili editörler veya üst düzey gazeteciler gibi kişileri” kapsıyor ancak ABD, İngiltere ve Fransa medyasına karşı alınan herhangi bir önlem söz konusu değil.

Twitter, ABD ve müttefikleri için büyük istisna yaratarak, “Birleşik Krallık’taki BBC veya ABD’deki NPR gibi editoryal bağımsızlığa sahip devlet tarafından finanse edilen medya kuruluşlarının etiketlenmeyeceğini” açıkladı. Twitter bu çifte standartlı politikasını savunmak adına, “bağımsız medyanın aksine, devlete bağlı medyanın sık sık haberlerini siyasi bir gündemi ilerletme aracı olarak kullandığını” dedi.

Söz konusu sansür politikası şimdilik TASS, Sputnik, RT ve Xinhua News’a yönelik uygulanmaya başlandı.

Hareketin “Twitter’ın Güven ve Güvenlik Konseyi’ndeki Dijital ve İnsan Hakları Danışma Grubu üyeleri de dahil olmak üzere bir dizi uzman gruba” danıştıktan sonra geldiğini eklediler.

Twitter sözcüsü sansürlenen medya kuruluşlarının tamamının listesini Reuter’a vermeyi reddetti ancak Rusya menşeli RT, Sputnik ve Çin menşeli Xinhua News’in doğrudan ismini verdi. Twitter bu uygulamanın “diğer ülkeleri de kapsayacak şekilde” genişletileceğini ekledi.

Facebook’da daha öncesinde ABD’nin dış politikasına uyumlu olarak ABD ve müttefiği ülkelerin medya kuruluşlarına dokunmazken Rusya ve Çin medyasını sansürleme yoluna gitmişti.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top