DÜNYA

SURİYE DEMOKRATİK GÜÇLERİ İLE ABD’Lİ BİR ENERJİ ŞİRKETİ ARASINDA YAPILAN PETROL ANLAŞMASI!

Bu Suriye’nin petrolünü “çalma girişimi”…

ANKARA’DAN SDG’NİN PETROL ANLAŞMASINA TEPKİ

“Terörizmin finansmanına destek adımı”

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Suriye Demokratik Güçleri ile ABD’li bir enerji şirketi arasında yapılan petrol anlaşmasını “terörizmin finansmanına destek adımı” diyerek tepki gösterdi.

Suriye’nin kuzeyinde, YPG’nin de dahil olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) “Delta Crescent Energy LLC” adlı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli enerji şirketiyle yaptığı petrol anlaşmasına YPG’yi PKK’nın uzantısı olarak nitelendiren Türkiye’den tepki geldi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, yapılan petrol anlaşmasını “terörizmin finansmanına destek adımı” olarak nitelendirerek, ABD’nin bu anlaşmaya destek vermesini kınadı.

Dışişleri’nin açıklamasında “ABD’nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye’nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz” denildi.

“Anlaşmanın PKK/YPG’nin girişimi” olduğu vurgulanan açıklamada, “Suriye’nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir” ifadeleri kullanıldı.

Bir süre önce SDG’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki topraklarda petrol çıkarmak, işlemek ve ticaretini yapmak üzere Delta Crescent Energy LLC adlı şirketle bir anlaşma imzaladığı basına yansımıştı.

Şam yönetimi de anlaşmaya tepkili

Şam yönetimi de yapılan petrol anlaşmasına tepki gösterdi. Suriye Dışişleri Bakanlığı hafta sonu yaptığı açıklamada, bunun Suriye’nin petrolünü “çalma girişimi” olduğunu ve anlaşmanın uluslararası hukuka aykırı olduğunu savundu.

Lindsey Graham
Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham

Konu, Perşembe günü ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde gündeme geldi.

Komite toplantısında Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham:

“SDG komutanı Mazlum Abdi beni bilgilendirdi ve Suriye’nin kuzeyindeki petrol sahalarının modernize edilmek istendiğini söyledi.”

Graham’ın ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya anlaşmayı destekleyip desteklemediğini sorduğu, Pompeo’nun da “Anlaşma umduğumuzdan biraz daha uzun sürdü ve şimdi uyguluyoruz” yanıtını verdiği aktarıldı.

Omurgasını YPG’nin oluşturduğu SDG’nin Suriye petrol ve gaz rezervlerinin yüzde 70’ini kontrolünde tuttuğu belirtiliyor. IŞİD’e karşı savaşta SDG, ABD’nin desteğiyle Suriye’deki petrol yataklarının çoğunu ele geçirmişti.

Türkiye ise PKK’nın uzantısı olarak gördüğü YPG’yi ve SDG’yi terör örgütü olarak nitelendiriyor.

PKK İLE ANLAŞAN ŞİRKETİN “DERİN ” BAĞLANTILARI

Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ABD’li bir petrol şirketi ana omurgasını terör örgütü PKK/PYD’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile petrol anlaşması imzaladı.

Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin, bugünkü yazısında PKK ile anlaşan şirketin “derin” bağlantılarını kaleme aldı.

Aytunç Erkin:

“PKK ile anlaşma imzalayan şirketin adı Delta Crescent Energy LLC… Şirketin merkezi Belle Chasse, Louisiana’da. Kuruluşu 2001. İnternet sitesi yok. Iraq Oil Report adlı sitenin iddiasına göre, şirketin başında John Dorrier, Jim Reese ve James Cain var.”

İşte o yazı…

1 Ağustos 2020…

Günlerden cumartesi…

Türk basınının gündeminde Ayasofya var!

Türk basınının amiral gemisi SÖZCÜ’nün sürmanşetinde ise kendilerini ‘yerli ve milli’ diye tanımlayan yazılı medyada yer almayan bir haber yer aldı…

SÖZCÜ’nün sürmanşetini okuyalım: “ABD, PKK ile petrol anlaşması imzaladı… Sınırımızda ihanet tam gaz sürüyor. Delta Energy adlı ABD’li şirket ile PKK uzantıları arasında Beyaz Saray’ın teşvikiyle petrol anlaşması imzalandı…”

SÖZCÜ olmasaydı bu anlaşmadan kimsenin haberi olmayacaktı…

Aynı akşam (1 Ağustos) CNN Türk ekranında bu anlaşmanın varlığını, katıldığım programda ben dile getirdim! (Övünmek için değil… Görmeyen gözler görsün diye. Yoksa bizim işimiz gazetecilik ve hakikat)

Hakkını verelim…

Yenişafak Gazetesi, 3 Ağustos günü ‘Korsan anlaşma’ sürmanşetiyle çıktı…

Medya ne zamana kadar sessiz kaldı?

Dışişleri Bakanlığı’nın önceki gün yaptığı haklı açıklamaya kadar. Açıklamayı okuyalım: “PKK/YPG terör örgütü güdümündeki ‘Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki topraklarda petrol çıkarma, işleme ve ticaretini yapmak üzere ABD’de yerleşik ‘Delta Crescent Energy LLC’ adlı şirketle bir sözleşme imzaladığı basında bildirilmiştir. PKK/YPG terör örgütü, bu adımla Suriye halkının doğal kaynaklarına el koyarak bölücü gündemini ilerletme emelini açıkça gözler önüne sermiştir. Suriye’nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir. ABD’nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye’nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez.”

(Esas konumuz bu değil ama parantez açalım… Açıklamada şaşırtıcı olan şu cümleydi: “PKK/YPG’nin, ABD’de yerleşik ‘Delta Crescent Energy LLC’ adlı şirketle bir sözleşme imzaladığı basında bildirilmiştir.” Yani… Dışişleri anlaşmayı medyadan öğrenmiş!)

Devam edelim…

‘DERİN’ ABD’NİN ŞİRKETİ

PKK ile anlaşma imzalayan şirketin adı Delta Crescent Energy LLC… Şirketin merkezi Belle Chasse, Louisiana’da.

Kuruluşu 2001.

İnternet sitesi yok.

Iraq Oil Report adlı sitenin iddiasına göre, şirketin başında John Dorrier, Jim Reese ve James Cain var.

John Dorrier, Gulfsands Petroleum adlı şirketin kurucusu ve eski yönetim kurulu başkanı. Bu şirket, Kuzey Irak’ta varlık gösteremedi ancak geçmişte de Suriye’nin kuzeydoğusundaki petrol yatakları için sözleşme yapmıştı.

James Cain, Amerikan hukuk şirketi Kilpatrick Townshend’de çalışan bir avukat. Daha önce ABD’nin Danimarka’daki büyükelçiliğini yapmış. Şirketin Washington’dan aldığı destekte kilit rol oynuyor.

Jim Reese ise TigerSwan isimli güvenlik şirketinin kurucusu. Bu şirket Irak’ta birçok sözleşme yaptı. Reese aynı zamanda ABD’nin Suriye’de güçlü bir askeri varlık bulundurmasının en ateşli taraftarları arasında. 2018’de katıldığı Fox News yayınında “Suriye’nin kuzeyindoğusuna tamamen sahibiz. Burası bizim, bundan vazgeçemeyiz” demişti.

Şimdi can alıcı bilgiye geçelim…

DELTA FORCE VE ABD’Lİ ŞİRKET!

Güvenlik şirketi… Merkezi Kuzey Carolina’nın Apex kentinde.

Dünya çapında faaliyet göstermekte.

Adı: TigerSwan…

Kurucu James Reese, ABD Özel Kuvvetleri’nde yani Delta Force biriminde görev yaptı.

25 yıl boyunca ABD Ordusu’ndaydı. Afganistan ve Irak işgalleri sırasında danışman, komutan ve operasyon memuru…

Şirket, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen ve Irak’taki mühimmat ve mayınları temizlemekle görevli STK tarafından finanse edilen Irak Maden Açılmamış Ordusu Temizleme Örgütü için güvenlik sağladı… Ayrıntı çok…

Önemli olan…

PKK/YPG’yle anlaşan şirketin, ‘müttefik ve dost’ ABD devletinin kontrolünde olduğu ve ‘derin’ operasyonlara imza atan, 1970’lerde Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı) tarafından kurulan ‘kontgerilla’ Delta Force’la yakın ilişki içinde olduğu!

Delta Force kim mi?

PKK/YPG’yi, Irak’ta, Suriye’de eğiten…

Türkiye içerisinde Dağlıca (21 Ekim 2007), Aktütün (3 Ekim 2008) gibi hain saldırıları yapanların hocaları!

Günaydın Türkiye!

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: