GÜNDEM

UZMANLAR MALATYA DEPREMİNİ YORUMLADI

“Bu fay hattının varlığı ve aktif olduğu, deprem üretmesi belirli aralıklarda, biliniyor. Buralara hendek açılması gerekiyor.”

UZMANLAR, MALATYA’DAKİ 5.2 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMİ NASIL YORUMLANDI?

“Hareketliliği güneybatıya doğru gittiğinin göstergesi; bunlar devam edecek gibi gözüküyor”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 12.37’de merkez üssü Malatya’nın Pütürge ilçesi olan 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı.

Pütürge’deki depremin ardından uzmanlar, farklı kanallarda canlı yayınlarda değerlendirmelerde bulundu.

5.2 büyüklüğündeki deprem, Elazığ, Antep, Diyarbakır ve Urfa’dan da hissedildi.

“Batıya doğru olması acaba yeni bir deprem mi diye bizleri kaygılandırıyor”

Prof. Dr. Şükrü Ersoy: 

“Pütürge’ye kadar olan kısım büyük depremde kırılmıştı. Batıya doğru bir gerilim olduğunu söylemiştik. Bu noktadaki depremler yeni depremlerdir. Artçı depremler gibi göremeyiz. 5’i geçen her depremden sonra yapı stoğundan dolayı yıkımlar da meydana gelebiliyor. Vatandaşlarımızın çatlak olan evlerde olmaması gerekiyor. Yetkililerin yapacağı açıklamaları dinlesinler. Batıya doğru olması acaba yeni bir deprem mi diye bizleri de kaygılandırıyor.”

“24 Ocak’ta meydana gelen depremin hemen kenarında yer alıyor”

Prof. Dr. Okan Tüysüz: 

“24 Ocak’ta meydana gelen depremin hemen kenarında yer alıyor. 24 Ocak depreminin artçısı, ya da onun tetiklediği bir deprem olarak değerlendirilebilir. Daha büyük bir deprem olur mu? Doğu Anadolu fayı kırılmayan ama aktif bir fay. Böyle bir fay ileride büyük bir deprem yaratabilir ama yörenin büyük bir depreme hazır olması gerektiğini uzun yıllardır dile getiriyoruz. Bir deprem ne kadar sığda olursa yüzeyde yarattığı sarsıntı da o kadar fazla olacaktır. 7 km sığ bir derinlik. Yüzeyde oluşturduğu sarsıntı yüksek olacaktır.”

“Hareketliliği güneybatıya doğru gittiğinin göstergesi; bunlar devam edecek gibi gözüküyor”

Prof. Dr. Ercan Aksoy: 

“Orta büyüklükte bir deprem. Hareketliliği güneybatıya doğru gittiğinin göstergesi. Bunlar devam edecek gibi gözüküyor. Son aylardaki durum da bunun göstergesiydi. Bu sarsıntılar devam edecek gibi gözüküyor. Sevindirici olan can kaybının olmaması. Depremden uzak da olsa alüvyon zemin dediğimiz dolgu zeminlerde hasar olma ihtimali yükseliyor. Mademki faylar diri, bir anda önce bu dönüşümlerin, önlemlerin alınmasının önemi de ortaya çıkıyor. Müdahaleler çok gelişti tabi ki. Bunu takdirle karşılıyoruz ama bir taraftan da öncesinde yapılması gerekenlerin de önemi ortaya çıkıyor. Bu fay hattının varlığı ve aktif olduğu, deprem üretmesi belirli aralıklarda, biliniyor. Buralara hendek açılması gerekiyor.”

AFAD: MALATYADA 5.2 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Merkez üssü Pütürge olan depremin büyüklüğü AFAD’a göre 5.2, Kandilli’ye göre 5.7 olarak gerçekleşti

Malatya’nın Pütürge ilçesinde Kandilli’ye göre 5.7, AFAD’a göre 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Malatya Valisi Aydın Baruş:

“Jandarma ve AFAD ekipleri mahallelerle iletişim kuruyor. Şu ana kadar yansıyan olumsuzluk yok” açıklamasında bulundu.

Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük :

“Daha önce meydana gelen depremde ağır hasar gören binalar yıkıldı. Bu binalar daha önce boşaltıldı. Binalarda hasar var, şu ana kadar herhangi bir can kaybı yok.”

AFAD:

“Pütürge ilçesinde meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

“Malatya’nın Pütürge ilçesinde saat 12.37’de 5,2 büyüklüğünde gerçekleşen depremde valiliğimizden aldığımız bilgiler çerçevesinde hasara yönelik ihbar yok. Taramalara AFAD ekipleri ve Jandarmamız tarafından devam ediliyor.”

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, merkez üssü Pötürge olan 5,2 büyüklüğündeki deprem yerin 7 km derinliğinde meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’ne göre ise deprem 5,7 büyüklüğünde olurken, yerin 5 km derinliğinde oluştu.

Deprem, Elazığ, Antep, Diyarbakır ve Urfa’dan da hissedildi.

Pütürge Belediye Başkanı: Can kaybı yok

Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük açıklamasında, “Ekiplerimizle birlikte sahadayız, can kaybımız yok. Geçmiş depremde hasar gören ve şu anda da hasar alan binalarımız var. Kısa sürdüğü için yıkım olduğunu düşünmüyoruz, deprem 10-12 saniye kadar sürmüş olabilir. 31 Temmuz’da da 4 büyüklüğünde bir deprem olmuştu o bu kadar şiddetli değildi ama bu deprem çok şiddetliydi” dedi.

Taşmış mahallesi muhtarı: Yıkık evler var ama herhangi bir can kaybı yok

“Merkez üssüne en yakın yer bizim olduğumuz nokta, ben evdeydim balkonda oturuyordum deprem esnasında aniden sallanmaya başladık, çocuklar korktu, bağırmaya başladı. Daha sonra bölük komutanı aradı sağ olsun. Burada aldığım bilgiye göre yıkık evler var ama herhangi bir can kaybı yok. 24 Ocak’ta yaşanan depremde 96 tane hasar almış evimiz vardı.

Şu an tespit ettiğim 4 tane yıkılmış aşağıda da yıkılmış 4-5 tane var benim köy çok dağınık bir köy ben şimdi sırayla o noktaları geziyorum.”

Ağalar Mahallesi Muhtarı: Bir iki ev hasar almış

Ağalar Mahallesi Muhtarı Hasan Caner:

“Büyük bir heyecan yaşadık, binadaydık canımızı zor kurtarırız diye kendimizi attık dışarıya. Şu ana kadar can kaybı bilgisi gelmedi çok şükür bir iki ev hasar almış. Şu anda Pütürge Merkez’deyim millet baya korktu herkes kendini sokağa attı ama şimdilik panik hafifledi. Sarsıntı kısa sürdü. Tepehan Merkez muhtarı ile de görüştüm oralarda da herhangi ulaşan bir can kaybı bilgisi yok”

Balpınarı Mahallesi Muhtarı: Çökme ya da can kaybı yok ama hasarlı evlerimiz daha hasarlı oldu

Balpınarı Mahallesi Muhtarı Siyahmet Er:

“Herkes tedirgin, insanlar sokakta ama çökme ya da can kaybı yok ama hasarlı evlerimiz daha hasarlı oldu. Benim olduğum mahallede herkesle telefonda görüştüm herhangi bir olumsuzluk yok. Ambulanslık ya da itfaiyelik bir işimiz yok ama herkes tedirgin bir şekilde bekliyor. Çevre köylerdekiler de bizim gibi can kaybı yok ama hasarlar büyüdü millet daha da tedirgin.”

Çayköy Mahallesi Muhtarı: Bir iki ufak tefek duvarlar yıkıldı

Çayköy Mahallesi Muhtarı Aziz Murat:

“Bir iki ufak tefek duvarlar yıkıldı, eski evler gittikçe hasarlanmaya başlamış fakat herhangi bir can kaybımız yok ama araştırmaya devam ediyoruz, tek tek geziyoruz evleri.

Şu anda biz zaten çadırlarda kalıyoruz çoğunlukla, yaz olduğu için rahatız ama önümüz kış malum dokuzuncu aydan sonra dışarda kalamayız.”

T24

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: