SAĞLIK

‘DÜNYA GENELİNDE BÖYLE BİR ORAN YOK’

Bu şekilde vaka sayısını düşük seviyeye indirmek mümkün değil.

BİZ SADECE HASTALIĞI AĞIRLAŞMIŞ İNSANLARA TEST UYGULUYORUZ”

Hiçbir ülkede böyle bir oran yok!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan:

“Vaka sayımız 900’lerde ama bunların yüzde 62’si hastaneye yatıyor. Hiçbir ülkede böyle bir rakam yok.”

HASTA SAYISINDAKİ AYRINTI

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, korona virüs salgını nedeniyle Kurban Bayramı’nda alınması gereken önlemleri sıralarken, hasta sayısındaki önemli bir ayrıntıya dikkat çekti.

Ceyhan:

“Vaka sayımız 900’lerde ama bunların yüzde 62’si hastaneye yatıyor. Hiçbir ülkede böyle bir rakam yok..

  • Amerika’da hastaneye yatış oranı yüzde 5 ila 10.

Yoğun bakıma yatış oranımız ise yüzde 12.

  • Dünya genelinde yoğun bakıma yatış oranı ise yüzde 1.

Biz sadece hastalığı ağırlaşmış insanlara test uyguluyoruz.”

Vaka sayısı, psikolojik bir sınır gibi algılanan binin altına düştü. 900’lerde takılmış gibi duruyor. Peki bu ne demek?

Mehmet Ceyhan:

“Vaka sayımız 900’lerde ama bunların yüzde 62’si hastaneye yatıyor. Hiçbir ülkede böyle bir rakam yok. Amerika’da hastaneye yatış oranı yüzde 5 ila 10. Yoğun bakıma yatış oranımız ise yüzde 12. Dünya genelinde yoğun bakıma yatış oranı ise yüzde 1. Biz sadece hastalığı ağırlaşmış insanlara test uyguluyoruz. Belirtisiz gizli virüs taşıyıcılarına ulaşamıyoruz. Bunlar ve hastalığı hafif atlatanlar, virüsü bulaştırmaya devam ediyor. Bu şekilde vaka sayısını düşük seviyeye indirmek mümkün değil. Vaka sayılarını güvenli bir seviyeye indirmenin tek yolu var: Gizli ve hafif atlatan vakaları bulmaya yönelik bir politikayı acil hayata geçirmek. Yani yaygın test uygulamak.”

‘Normalleşme böyle olmaz!’

Mehmet Ceyhan:

“Yoğun bakım hastalarının sayısının birden bire 500’lere düşmesinin ardından da açıklamaların durdurulmasının izahı yok. Nedenini biz de bilmiyoruz. Ayrıca Bodrum’da ve ülkenin geneline bakıldığında bu virüs eğer mutasyona uğramaz ise baş etmemiz mümkün değil, çünkü normalleşme sürecine giren tüm dünya ülkelerinde virüs yeniden yayıldı”

YOĞUN BAKIMDAKİ HASTA SAYISININ VERİLMEMESİNİN İZAHI YOK

Prof. Dr. Ceyhan:

“Yoğun bakım ünitelerinde yatan hasta sayısı verilerinin durdurulmasının bir izahı olmadığını belirtmeliyim..

Yoğun bakımda yatan hasta sayısı önce 1280’lerdeydi sonra 560’lara düştü, ardından rakamlar tamamen kaldırıldı. Eğer yoğun bakımdakiler iyi durumdalarsa ve çıktılarsa neden yoğun bakıma aldınız veya bu kadar hasta bir gündemi iyileşti. Bunun izah edilebilir yanı yok. Bizde nedenini bilmiyoruz.

Sağlık Bakanlığı’nda ki teknik verileri hazırlayan ekip bu rakamları vermeyi durdurdu. Bu duruma şu anda yurt dışından da özellikle Dünya Sağlık Örgütü’nden de büyük tepki var. Bilim ve sağlık ile uğraşanların bu verileri sistemli bir şekilde paylaşmasında yarar vardı.”

“SAĞLIK BAKANLIĞI NE DERSE İNANMAK ZORUNDAYIZ

Prof. Dr. Ceyhan:

“Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere inanmak zorundayız..

Başka neye kime güveneceksiniz, elinizde bu verileri hazırlayabilecek başka bir kurum yok. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa ülkeleri ile sıkıntı yaşamaya devam ediyoruz..

Almanya’ya iki bakanımız bakan yardımcılarımız gitti. Ancak sonuç alamadık. Çünkü onlar Avrupa Sağlık Otoritesi’nden aldıkları verileri değerlendirerek yol haritası hazırlıyorlar. Çünkü o birimde sadece biliminsanları  var ve tamamen bilimsel verileri değerlendirerek açıklama yapıyorlar. Yani o birimde siyasiler olmadığı için  çok daha güvenilir olarak bakılıyor.”

TATİL YÖRELERİNDE RAHATLAMA VAR, SOSYAL MESAFE SIFIR MASKE YOK

Ceyhan:

“Sahillerde, tatil beldelerinde aşırı rahatlama var. Sosyal mesafe plajda restoranda çarşıda sıfır, maske yok. Böyle giderse bugüne kadar aldığımız tedbirler ve önlemler bir işe yaramaz, kimse beklemesin.”

DÜNYA BU SALGININ ALTINDAN KALKAMAZ

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan:

 “Bütün dünyada böyle oldu. Normalleşmeye başlayan tüm ülkelerde neredeyse başa dönüldü. Ülkemizde de salgın kurallarına uyulmaz rahatlama devam ederse bu virüsten kurtulmamız mümkün değil..

Eğer virüs mutasyona uğrayıp etkisini kaybetmezse şu andaki ortamda bu rahatlıkta virüsle baş etmemiz mümkün değil. Normalleşme sürecinde insanlar virüs ortadan kalktı bana bir şey olmaz havasına girdi, daha beteri olabilir. Daha tehlikelisi olabilir. Hafif ve gizli vakaları bir an önce tespit etmeli ve testin yaygınlaştırılmasını sağlamalı.”

Birgün

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top