SAĞLIK

BAZI İLLERDE SALGIN YENİ BAŞLIYOR

65 yaş üstü vatandaşlara yönelik olarak devam eden saat kısıtlamasıyla ilgili bir değerlendirme yapıldı

İSTANBUL VE İZMİR ZİRVEYİ GEÇTİ!

Corona virüsü salgını nedeniyle oluşturulan Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Kurban Bayramı süresince alınması gereken tedbirler konuşuldu.

Bilim Kurulu toplantısını yüz yüze yaptı. Daha önce kurul toplantıları video konferans yöntemiyle gerçekleştiriliyordu.

KURBAN BAYRAMI TEDBİRLERİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

*Kurban Bayramı’na yönelik bir kısıtlama düşünülmüyor. Ancak özellikle Bayram namazı, ve bayramlaşmalar konusunda alınması gereken tedbirler var..

*Camilerde bayramın birinci günü kılınacak bayram ve Cuma namazları için camilerde kalabalıklar oluşturulmaması ve bayramlaşmada el sıkışma ve sarılma gibi eylemlerden uzak durulması gerekmekte..

*Bayram süresince de maske ve mesafe kurallarına dikkat edilmeli..

Bir önceki bayram olan Ramazan Bayramı’nda alınan tedbirlerin fayda gösterdiğini ve bayram sonrası süreçte vaka sayılarında azalma olduğunu hatırlatırım. Bu bayram bu yönde bir karar alınmamasına rağmen tedbirin elden bırakılmaması gerekiyor.

“Salgın İstanbul ve İzmir’de zirveyi geçti, bazı illerdeyse yeni başlıyor”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

”Dünyanın beklediği ikinci dalga ve influenzayla farklılaşabilecek duruma bizim daha iyi bir geçiş yapmamız gerekiyor..

Bu salgını ve yayılımı önleme çabası içerisinde olmalıyız. 83 milyondan isteğimiz..

Bu dönemin bittiğine inanmayalım. Risklerin halen devam ettiğinden emin olalım. Ağır hastaların her geçen gün arttığını görüyoruz. Vefat oranlarımızın düştüğünü biliyoruz ama hastaneye giren, entübe olan hasta sayılarımızda bir artış olduğunu da görüyoruz. Biz şu dönemde hazırlıklarımızı, birinci dalganın etkisinin devam ettiğini, bazı illerimizde İstanbul ve İzmir gibi piki tamamladığını ancak bazı illerimizde devam ettiğini, hatta yeni başladığını görüyoruz..

Türkiye’de halen birinci dalganın etkisinin sürdüğüne dikkat çekmek isterim..

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla bayram ve bazı bölgelerde İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun önümüzdeki dönemde alması muhtemel kararlara yönelik yapılması gerekenleri masaya yatırdık..

Okulların açıklanan takvimde eğitim başlamış olacak. Ancak bunun uzaktan eğitim mi hibrit şeklinde mi olacak, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı çalışıyor. İller bazında bu dediğim yöntemlerde farklı yaklaşımlar devreye girebilir. Eğitimin uzaktan eğitim şeklinde mi bölgesel olarak uzaktan eğitim şeklinde mi olacağı bir iki haftaya kadar açıklanmış olur. Bilim Kurulumuzdan arkadaşlar bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı’yla görüşme halindeler..

Corona virüsü aşısı konusundaki beklentim…Ocak-Şubat-Mart gibi bir beklenti olabilir. İngiltere, Amerika gibi ülkelerde önemli gelişmeler oldu. Ülkemizde de bu konuda 6 çalışma devam ediyor, henüz insan deneyi safhalarına geçilmedi. Zannediyorum Eylül ayında geçmiş olan üniversiteler, merkezlerimiz olacak. Çin ve Rusya’yla da ortak çalışmalarımız devam ediyor.”

“Türkiye’de bağışıklık oranı sadece 10 binde 80 kişi”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

”Saha çalışmalarındaki sonuçlara göre Türkiye’de 10 binde 26 kişinin herhangi bir belirti göstermediğini söyleyebilirim..

Bağışıklığınsa 10 binde 80 kişi olarak ortaya çıktığını, bunun da son derece düşük bir bağışıklık oranı olduğunu belirtmeliyim..

Normal şartlarda toplum bağışıklığında oranın yüzde 60 olduğunu, Türkiye’de bu oranın sadece yüzde 0,8 olduğunu söylemeliyim. Özellikle belirti göstermeyen kişilerin bulaşıcılık durumuna karşı maske ve mesafeye dikkat edilmesi gerekiyor..

65 yaş üstü vatandaşlara yönelik olarak devam eden saat kısıtlamasıyla ilgili bir değerlendirme yapıldı. Bu bayram sonrası dönemde bu kısıtlamaları kaldırmak noktasında Bilim Kurulu’nun bir önerisi var. Bu duyuruyu bayram sonrası yapmış olacağız..

65 yaş ve üzeri kişilerin kurban satış ve kesim yerlerine de gitmemeli.”

“Test kiti hatalı iddiaları doğru değil. Rüşvet iddiaları soruşturuluyor”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

”Son günlerde özellikle sosyal medyada konuşulan bazı iddialara da yanıt vermek isterim..

Türkiye’deki Corona virüsü test kitlerinin doğru sonuç verme oranının yüzde 40 olduğuna dair iddialar var…İddiaların aksine test kitlerinin yüzde 90’ın üzerinde doğru sonuç verdiğini söylemeliyim..

Bizim halk sağlığındaki laboratuvarımız bir uluslararası referans laboratuvarı. Avrupa’nın ECD lab ağına üye olan bir laboratuvar. Bu laboratuvarın dış denetimiyle ilgili ECD lab ağı denetimler yapar. Son yapılan 15 Haziran’daki denetimde ECD lab ağının 70 laboratuvarın üye olduğu dış denetimdeki yüzde 91,66 oranı ortaya çıktı. Türkiye’yle gurur duyalım..

Kitlerin ilk dönemde 6 kat yüksek ücretle satın alındığına dair iddia var… Bildiğiniz gibi PCR kiti ithal ediliyor. Bizde başta Çin’den ithal ettik, ilk dönemde 8,75 dolardan almıştık. 500 bine yakın kit alındı. Devamında biz yerli kitimizi ürettik. Bu yerli kitle birlikte 5 milyona yakın test yapıldı. Son yapılan ihalede de uygunluğu verilen 12 tane yerli kit oldu. Bu ürünlerin ihaleye girmesi şeklinde yapılan düzenlemeyle, 6 firma katıldı. 6 firmanın katılımıyla oluşan fiyat 1,4 dolara kadar düşen bir kit fiyatı oldu. İlk başta aldığımız kit dışında 9,8 TL’nin üzerinde hiçbir kit alınmamıştır. Bu rakamın altında kim veriyorsa bakanlığımız bunu almaya hazırdır. Küresel firmalar üzerinden Türkiye’de neler yapılmak istendiğini ben biliyorum. Burada bulunduğumuz müddetçe bir şekilde vatandaşın lehine karar alma noktasında oluyoruz. Bu küresel firmaların uzantılarıyla birlikte siyasetçilerimizin de bilerek ya da bilmeyerek alet olduklarını görüyorum. Umarım bilmiyorlardır bundan sonra bilmiş olurlar.”

Bakan Koca ayrıca bir Amerikan ilaç şirketinin Türkiye’de Sağlık Bakanlığı nezdinde bazı yetkililere rüşvet verdiği iddiaları bulunduğunu, bu iddiaların kendileri tarafından soruşturulduğunu söyledi.

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top