MAGAZİN

AKP İKTİDARININ ‘NETFLİX SANSÜRÜ’ DOĞRU ÇIKTI

”Netflix’le yapılan gayri resmi görüşmeler suç teşkil ediyor. Bu siyasidir.”

NETFLİX İLE İLGİLİ O İDDİA DOĞRU ÇIKTI

Netflix’in ‘Şimdiki Aklım Olsaydı’ dizisini eşcinsel karaktere izin verilmemesi nedeniyle çekimlere 1 gün kala iptal ettiği ortaya çıktı…

Online dizi ve film izleme platformu Netflix:

”Türk makamları Netflix’e, “Şimdiki Aklım Olsaydı” dizisi için lisans almak istiyorsa, söz konusu dizinin senaryosundaki eşcinsel karakteri çıkarması gerektiğini söyledi.”

Euronews’ten Emma Beswick’e konuşan bir kaynak:

“Türk yetkililer Netflix eğer ‘Şimdiki Aklım Olsaydı’ dizisi için yayın hakkı almak istiyorsa senaryodan eşcinsel karakteri çıkarmalı dediler..

Ayrıca, yazarın senaryosunun söz konusu karakter olmadan hayata geçirilemeyeceği için Netflix seriyi iptal etmeye karar verdi.”

Platformun Türkiye yapımı projelerinden olan Şimdiki Aklım Olsaydı dizisi, bir gün önce Netflix tarafından herhangi bir açıklama yapılmadan iptal edilmişti.

Dizinin senaristi Ece Yörenç:

”Şirketin diziyi iptal etmesinin ardında senaryodaki yan hikayelerden birinde eşcinsel bir karakterin olması var. Bir eşcinsel karakter nedeniyle dizinin çekimlerine izin verilmedi ve bunun ilerisi için çok korkutucu”

ALT BÜROKRATLAR İLETİŞİM KURUYOR

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı:

”(dizideki) değişiklikler RTÜK Üst Kurulu’nun bilgisi dışında yapıldı. Kurul ‘resmi olarak Netflix’le konuşmadı..

Bazı alt bürokratlar devreye girip bazı değişiklikler yapılmasını sağladıkları aşikar. Ancak hangi diziden hangi karakterin çıkarıldığın tam olarak bilmiyoruz..

Sorunun sadece ‘Şimdiki Aklım Olsaydı’ ile sınırlı olmadığını ve 40 civarında filmde değişiklik söz konusu olduğunu belirtmeliyim..

Netflix’le yapılan gayri resmi görüşmeler suç teşkil ediyor. Bu siyasidir.”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal:

“NetflixTurkey ne siyasi düzeyde AKP Tanıtım ve Medya Başkanlığı ile ne de resmî düzeyde İletişim Başkanlığı ile görüştü. Türkiye’den gitmeyi neden düşünsünler? Netflix’in daha derin işbirliği ile Türk kültürüne, sanatına dönük daha yüksek hassasiyet göstereceğine inanıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Netflix de şu açıklamayı yapmıştı:

“Netflix olarak Türkiye’deki üyelerimize ve kreatif camiaya derinden bağlılığımızı sürdürüyoruz. Birlikte çalıştığımız birbirinden yetenekli isimlerle gurur duyuyoruz. Şu anda yapım aşamasında olan ve yakında çekimlerine başlanacak projelerimiz için çok heyecanlıyız ve bu hikayeleri dünyanın her köşesindeki üyelerimizle paylaşmayı dört gözle bekliyoruz.”

İLGİLİ HABER

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top