EKONOMİ

İKİNCİ EL ARAÇTA FİYAT YÜKSELMESİ NE ZAMAN DURACAK?

”Gelinen noktada, bayide araç bulabilenin, plakalama işlemi sonrasında elindeki aracı aldığından daha yüksek fiyata sattığı günler yaşar olduk.”

‘İKİNCİ EL ARAÇTA FİYAT YÜKSELİŞİ YAKINDA DURACAK’

Koronavirüs salgını nedeniyle üretimlerin aksadığı otomotiv sektöründe, son aylarda tüketiciye araç yetişmiyor.

Araç satın almak isteyenlerin ikinci ele yönelmesi ise, fiyatları zirveye çıkardı.

Pandemi sürecinde otomotiv endüstrisindeki üretimlerin aksaması, tüketici talebinin yoğun olduğu Türkiye gibi ülkelerde ikinci el otoyu ön plana çıkardı.

Yüksek talep ikinci elde fiyatları yukarıya çıkarırken, bazı modelleri ise sıfır kilometre olanlarından daha pahalı hale getirdi.

Gelinen noktada, bayide araç bulabilenin, plakalama işlemi sonrasında elindeki aracı aldığından daha yüksek fiyata sattığı günler yaşar olduk.

‘İKİNCİ ELDE KURUMSALLIK YOK’

Orhan Ülgür:

”İkinci el otomobil pazarında kurumsal bir sistem olmadığını ve bu işin de sıfır araç satışı gibi bayilik ile yapılabileceğini söylemeliyim..

Piyasada asıl işi olmamasına rağmen ikinci el araç satmaya başlayanlar var. Bu işi yapanların birinci işi ikinci el otomobil olmalı. Şuan pazarda çoğu satıcı, asıl işi ikinci el otomobil olmamasına rağmen bu işe giriyor..

Öncelikli olarak, araç tedariki konusunu çözmek istiyoruz. İkinci elde araç tedariki sıfır araçtan daha zor. Bayi teşkilatımıza düzenli olarak araç tedariki sağlayacağımız bir iş modeli kuruyoruz”

İLANLARIN YARISI BALON

Orhan Ülgür:

”Son aylarda, ikinci el otomobil pazarında araç sahiplerinden nakit alım yapan firmalar çoğaldı. Bunun nedeni içinde bulunduğumuz ortamdır. Bu şirketlerde tek tek aldıkları araçları, ihale ile ikinci el araç işi yapan kişilere ihale usulü ile satıyorlar..

Biz bunu yapmak istemiyoruz, çünkü bu sistemin kalıcı olduğuna inanmıyoruz.”

ikinci el araç fiyatları

Öyle ki, Cardata’nın verilerine göre ikinci el araç fiyatları Temmuz ayında da yükselişini sürdürdü. Temmuz ayında 133 bin 100 TL’ye satılan bir araç, Haziran ayında ise 124 bin 400 TL’den alıcı buluyordu.

Cardata’nın ortalama ikinci el araç verilerine göre, yukarıdaki satırlardaki bahsi geçen aynı ikinci el aracın Ocak ayı fiyatı ise 101 bin 300 TL seviyesindeydi.

2 yıl önce sıfır araca gelen ÖTV indirimi ile ikinci el ve sıfır araç fiyatları birbirine yaklaştı..

O dönem ikinci el araç pazarı durgunluğa girmişti. Bekleme gücü olanlar fiyatları indirmedi, satmak isteyenler ise fiyatları indirdi. Aradan geçen dönemde, ikinci el araç fiyatları yavaş yavaş çıkmaya başladı. İkinci elde gerçek fiyat, sıfır aracın yüzde 10-12 altıdır. Son aylarda, sıfır kilometre araç bulunmaması ve yüksek talep ise, geçmişte durgun olan ikinci el pazarını canlandırdı..

Önümüzdeki dönemde, sıfır araçların bayilere gelmesi ve fiyatların da stabilleşmesi ile, çoğu ikinci el oto ilanı kalkacak. Bugünkü ilanların yarısı, esen rüzgardan kaynaklı. İlanların yarısının gerçek, diğer yarısının balon olduğunu söyleyebiliriz. Sıfır araçların gelmesi ile birlikte, ikinci elde fiyat yükselişi kesilir”

”BU PAZARDA YENİLİKLER LAZIM”

Orhan Ülgür:

“Bu pazarda farklılaşmak için yenilikler lazım. Tüketicilere ikinci el aracı almadan önce birkaç gün test ettirmek istiyoruz. Bunun için kısa süreli kiralama ile tüketicinin alacağı arabayı kullanmasına imkan sağlayacağız”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top