SIYASET

AKP’NİN GİZLİ AYASOFYA PLANI!

Ayasofya’nın güvenliği en üst derecede sağlanacak…

HER YIL 29 MAYIS’TA TÜRK VE İSLAM DEVLET BAŞKANLARI CAMİDE TOPLANACAK

Danıştay’ın kararı ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin ardından cami yapılan Ayasofya için yapılacak düzenlemeler belli oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilen Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasıyla ilgili hazırlıklar hızla devam ediyor.

86 yıl boyunca müze olarak kullanılan Ayasofya’nın ibadethaneye dönüştürülmesi için yapılması gerekli fiziki düzenleme ve değişikliklerin 24 Temmuz Cuma günü kılınacak ilk namaza kadar tamamlanmasına çalışılıyor..

Yeni dönemde Ayasofya Camii’nin içi tamamen ibadete uygun hale getirilip sadece ibadete tahsis edilecek..

Bununla birlikte ileride Ayasofya Medresesi açılarak alanında uzman ilim adamları öncülüğünde ilim ve Kuran-ı Kerim hafızlık eğitim çalışmaları yapılması da düşünülüyor.

HER 29 MAYIS’TA ŞÖLEN

Cami içerisindeki Hristiyanlığa ait tarihi değeri paha biçilmez mozaiklerin zarar görmeyecek şekilde perdelerle örtülerek veya aydınlatma sistemiyle o bölgelerde karartma yapılarak korunması planlanıyor.

Her hafta Cuma Namazı’nın TRT Diyanet TV tarafından canlı yayınlanması ve her yıl 29 Mayıs’ta Ayasofya Camii önünde bütün İslam devletlerinin, dost ve akraba toplulukları devlet başkanlarının davet edileceği büyük fetih şölenleri düzenlenmesi de gerçekleştirilmesi planlanan projeler arasında bulunuyor

Ayasofya Camii’nde hizmet içi ve din görevlileri de dâhil hiç kimse cami içerisinde ve çevresinde yapısal ve dekorasyon değişikliği yapamayacak.

Güvenlik sistemleri ve özel güvenlik görevlileri tarafından koruma altına alınacak olan Ayasofya’nın güvenliği en üst derecede sağlanacak.

İLGİLİ HABER

Yeniçağ

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top