GÜNDEM

”BİZ UNUTKAN BİR TOPLUMUZ”

” FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI AÇIK VE NETTİR.”

Aykut Küçükkaya’nın yeni kitabı The Ortak…

”FETÖ’nün siyasi ayağının bir türlü ortaya çıkmaması üzerine bu kitabı yazmaya karar verdim.”


“Biz unutkan bir toplumuz, o bir gerçek. Ama yaşadıklarımızın unutulmaması için de birçok insan bir şeyler yapıyor. Okur kitapta hem bunu, hem siyasi ayağı, hem de FETÖ’nün son 18 yılda nasıl büyüdüğünü bir kez daha görecek. Kitap, olanın bitenin unutulmaması için önemli bir araç”


2000 yılında yaptığım haberle başladım. Manşet olmuştu… ‘Fethullah Gülen’in şeriat özlemi’ 
”O zaman ortada ne AKP vardı ne de cemaat bu kadar devleti ele geçirmişti. Cumhuriyet, hiç korkmadan, AKP kurulmadan önce de FETÖ’yü yazdı, kurulduktan sonra da, birlikte devleti yönetirlerken de yazdı, AKP- FETÖ ile kavga ettikten sonra da… Ben 20 yıldır AKP- FETÖ ilişkisini yazıyorum ama bir türlü siyasi ayak bulunamıyor. ”


”Hiçbir yazımda belgesiz tek bir ifade yok. Bunun tersi olsaydı zaten haberleri yaparken davalık olurdum. Bana dava açanlar da oldu ama hepsi ‘hakaret ettin’ diyor. Kimse, yazdığım o ilişkiler ağını yalanlayamıyor. Yazdığım belgeleri yalanlayabilen bir siyasetçi çıkmadı daha.”


”AKP, 3 Kasım 2002’de iktidara geldikten, 2012’ye kadar 10 yıla yakın bir süre ülkeyi cemaatle yönetti. Yönetmekle kalmadı, cemaatin birçok yerde, emniyette, askeriyede, yargıda kadrolaşmasının önünü açtı. 17-25 Aralık sonrası Erdoğan’ın cemaatle kavgası başladı. AKP’de de kimse Erdoğan’a ‘yanlış yapıyorsun’ diyemediği için Türkiye 15 Temmuz’u ve FETÖ’nün darbe girişimini yaşadı. Bu travma belki yıllarca sürecek.”

”FETÖ’nün siyasi ayağı açık ve nettir. AKP’nin önemli isimlerinin başta Erdoğan’ın ‘Size 15 Temmuz’u yaaşttığımız için özür dileriz’ demesi gerekiyor. Cemaatin bu kadar güçlenmesini sağlayan şey, AKP iktidarının ona verdiği destektir, başka hiçbir şey değil. Kandırıldık diyerek Türk toplumunu kandırmasınlar.”

”Erdoğan, 2016 yılında FETÖ için ‘aynı menzile giden farklı yollardan biri olarak gördüğümüz bu yapı’ diyor. FETÖ’ye ne kadar güvendiğinin göstergesi bu ifade. “Ne istediniz de vermedik” dedi sonra biliyorsunuz. Her şeyi vermeşsin zaten. Gülen aslında 2000 yılında devleti ele geçirmek istediğini yazıyor zaten. Hiç gizlememiş. Az önce söyledim, biz bunun haberini o zaman yaptık. Bizim haberimizden sonra Gülen’in o dört ciltlik kitabı toplatıldı. Gülen, kitapta, özlediği devlet tarifini yapıyor, bunun için çalışacağını söylüyor. Yaptı da bunu. Nerdeyse Türkiye Cumhuriyeti’ni ele geçirecekti.”

” Dini bir cemaat yapılanması laik demokratik bir ülkede devlet yapısına girdiği zaman o devleti çökertiyor bunu gördük.”

”Ders alındığını çok düşünmüyorum. Her yerden haber geliyor. Bu sefer de başka tarikatların, bir bakanın ya da siyasi figürün yakın olduğu tarikatların bazı bakanlıklarda, bazı teşkilatlarda çok etkin olduğunu okuyoruz.”

Kaynak:
Hilal Köse, https://odatv.com/

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top