SAĞLIK

KORONAVİRÜSE KARŞI, LAMA MUJİZESİ…

Bilim insanları “nanobody”lerin tek başına ya da diğer antikorlarla birleştirilerek ağır Covid-19 vakalarında pasif bağışıklama için kullanılabileceğini belirtti.

LAMALARDAN ALINAN İKİ ANTİKOR COVİD-19’U ETKİSİZLEŞTİRDİ

Lamalardan alınan iki antikor türü, korona virüsünü etkisiz hale getirdi.

Antikorların ağır Covid-19 vakalarında pasif bağışıklama için kullanılabileceği söylendi

Güney Amerika’ya özgü bir tür olan lamalardan alınan iki antikor türünün, laboratuvarda kültürlenen hücrelerde yeni tip korona virüsü etkisiz hale getirebildiği bildirildi.

İngiltere’de The Rosalind Franklin Enstitüsünden James Naismith ve Raymond Owens liderliğinde yapılan çalışmanın ayrıntıları, “Nature Structural & Molecular Biology” dergisinde yayımlandı.

Lamalar gibi devegillerin, insanlarda olduğu gibi ağır ve hafif iki antikor zincirinin yanı sıra “nanobody” olarak bilinen tek alanlı bir antikor türüne de sahip olduğunu vurgulayan bilim insanları, Covid-19’un sivri uçlarının hücre kültüründe ACE2 proteinine bağlanmasını engelleyen iki yakın ilişkili “nanobody” keşfetti.

PASİF BAĞIŞIKLAMA İÇİN KULLANILABİLİR

H11-H4 ve H11-D4 olarak adlandırılan ve lamalardan alınan bu tek alanlı antikorların, laboratuvarda kültürlenen hücrelerde Covid-19’u etkisiz hale getirdiği görülürken H11-H4’ün daha yüksek potansiyele sahip olduğu tespit edildi.

Bilim insanları “nanobody”lerin tek başına ya da diğer antikorlarla birleştirilerek ağır Covid-19 vakalarında pasif bağışıklama için kullanılabileceğini belirtti.

Bu tek alanlı antikorların, bilinen yöntemlerle insanlara uygun hale getirilebileceği vurgulandı. Covid-19, hücrelere girmek ve hücreleri enfekte etmek için ACE2 proteinini geçit olarak kullanıyor.

İLGİLİ HABER

gazeteduvar.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top