GÜNDEM

Erdoğan’ın Ayasofya’yı camiye çevirme planları, Türkiye’deki değişimlerin bir yansıması

”Erdoğan geçen mart ortalarında, Ayasofya’yı camiye dönüştürmek istemediğini ve böyle bir oyunun içinde olmayacağını açıklamıştı. Türk lideri tutumunu değiştirdi.”

Yunan uzman Kostas Grivas: ”Erdoğan’ın Ayasofya’yı camiye çevirme planları Türkiye’deki değişimlerin bir yansıması ve gerçekleşebilir.”

Yunan Askeri Akademisi’nden Türkiye uzmanı Doç. Dr. Kostas Grivas: ”Erdoğan, Ayasofya Müzesi’nin turistler tarafından ücret ödenmeden ziyaret edilebilmesi için statüsünün cami olarak değiştirilebileceği yönünde açıklamalar yaptı. Bana göre Erdoğan’ın Ayasofya’yı camiye çevirme niyeti ile ilgili sözler, sadece seçim öncesi kampanyada sarf edilen sözlerden değil. Bu açıklama, Müslüman dünyasının lideri ve Avrasya’da bağımsız bir güç kutbu olarak hareket etmek isteyen Türkiye’deki jeopolitik değişimlerin bir yansıması.”

“Yani Erdoğan değil de şu anki değişmiş haliyle Türkiye, geçmişe göre çok farklı bir Türkiye olduğunun, sözüm ona uluslararası toplumu küçümsemeye cesaret eden ve büyük bir Avrasya gücü, yeni bağımsız Avrasya’da İslami bir ülke olarak hareket etmek isteyen bir otokrasi olduğunu göstermenin yollarını arıyor.”

‘Uluslararası toplumun Türkiye’yi etkileyebileceğini düşünmüyorum.’

Doç. Dr. Kostas Grivas: “Eğer uluslararası toplumun buna bir tepki vereceğini düşünecek olursak bu tepki, Türkiye’yi ve özellikle de Erdoğan’ı pek etkileyecek türden olmaz. Bunun Türkiye için çok kötü sonuçları olacağını düşünmüyorum. Bu mantık içerisinde, yani (Türkiye’nin) bağımsız bir ülke olduğunu, hiç kimseden korkmadığını ve istediklerini yaptıklarını gösterme yönünde elde etmek istediği olumlu unsurların daha fazla olacağını düşünüyorum.”

‘Türk lideri tutumunu değiştirdi.’

Doç. Dr. Kostas Grivas: ”Erdoğan geçen mart ortalarında, Ayasofya’yı camiye dönüştürmek istemediğini ve böyle bir oyunun içinde olmayacağını açıklamıştı. Türk lideri tutumunu değiştirdi. Onun durumu doğru olarak gördüğü şekil ve yöntemlerle yönettiğini düşünüyorum. Ayasofya’yı camiye çevirme çabasının tesadüf olmadığı ve kalıcı olacağı kanısındayım. Şimdi hemen yapmasa da bir süre sonra yapar. Seçim öncesi amaçlarla gelip daha sonra yok olan bir şey değil. Böyle bir şey olacak, ya Ayasofya cami olacak, ya da bu konunun sürekli olarak gündemde kalacağı bir durum oluşacak. Çünkü bu konu, Türkiye’nin şu anki otokratik politikalarına hizmet ediyor.”

Kaynak

tr.sputniknews.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: