GÜNDEM

AKP’Lİ VEKİLE KÖYLÜSÜ İSYAN ETTİ: ‘MEMLEKETİ BİTİRDİNİZ, SİZDE ALLAH KORKUSU YOK!’

AKP’li vekil ve güvenlik güçlerinin bölge halkına hakaretle ve tehditle karşılık vermesi kabul edilebilir bir durum değil.

‘TELEFONLA ARANARAK TEHDİT EDİLDİLER”

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Konya’nın Ilgın İlçesi Çavuşcugöl Mahallesi’nde kendisine tepki gösteren vatandaşları azarlayan AKP Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir’e sert tepki gösterdi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş:

“Bölgeyi incelemelerim sırasında bana eşlik eden vatandaşlar da telefonla aranarak tehdit edilmiş.”

Konya Ilgın’a bağlı Çavuşcugöl Mahallesi’nde 3 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun 165 bin metrekare sahada kömür üretim faaliyetlerini devam ettirebilmesi için acil kamulaştırma kararı alınmıştı. Karara bölge halkı tepki göstermiş, bunun üzerine AKP Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir ve Ilgın Belediye Başkanı Yalçın Ertaş bölge sakinlerini ziyaret etmişti.

İYİ PARTİLİ VEKİLDEN ÖZDEMİR’E TEPKİ

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, kendisine tepki gösteren vatandaşları azarlayan Özdemir’e sert tepki gösterdi.

Fahrettin Yokuş:

”Özdemir’in doğup büyüdüğü köyde bölge halkına sert karşılık vermesi utanç verici..

Hacı Ahmet Özdemir kendi köylülerinin oyuyla milletvekili seçiliyor üstüne de onlara hakaret ediyor. Çavuşcugöl halkının haklı feryadına hakaretle ve tehditle karşılık verilmesi utanç verici bir durumdur..

Milletten vekalet alıp millete tepeden bakmak ve aşağılamak insani bir davranış değil.”

“KÖYLÜLER ZEHİRLENME RİSKİYLE YAŞIYOR”

Bölge halkının ekili tarım arazilerine haber verilmeden acele kamulaştırma kararı çıkarıldığını ifade eden Yokuş, şöyle konuştu:

* Hacı Ahmet Özdemir’den 1 hafta önce bölgede köylülerimizle bir araya geldim.

* Vatandaşların 165 bin metre kare arazisine acele kamulaştırma kararı ile el konulmuş.

* Bu araziler ayrıca hem birinci sınıf tarım arazi, hem de sit alanı. DSİ’nin raporunda da burada kömür çıkarmanın uygun olmadığı görüşü var.

* Kamulaştırma kararı sonrası kömür madeni için hasat beklenmeden köylünün tarım arazisine iş makineleriyle giriliyor.

* Burada yaşayan bine yakın köylü sadece ata topraklarını kaybetmekle kalmıyor, aynı zamanda kömür tozu ile zehirlenme riskiyle yaşıyor.

“VATANDAŞLAR TEHDİT EDİLMİŞ”

Kendisinden sonra bölge halkını Özdemir’in ziyaret ettiğini ve halka hakaretler savurduğunu vurgulayan Yokuş, şu ifadeleri kullandı:

* Bölge halkı burada haklı olarak vekile tepki gösteriyorlar.

* Vekil doğup büyüdüğü köyde köyün insanlarına ‘şerefsiz’ diyerek hakaret ediyor. Bu kabul edilir bir durum değil.

* Üstelik benim bölgeyi incelemelerim sırasında bana eşlik eden vatandaşlarda telefonla aranarak tehdit edilmiş.

* AKP’li vekil ve güvenlik güçlerinin  bölge halkına hakaretle ve tehditle karşılık vermesi kabul edilebilir bir durum değil.

“HALK BUNUN HESABINI SORAR”

“AKP halkımızı korkutarak bir yere varamaz” diyen Yokuş, şunları söyledi:

* Başta Hacı Ahmet bey olmak üzere devlet gücünü arkasına alarak vatandaşa sopa sallayan kamu görevlilerini kınıyorum.

* Bilsinler ki halkımızın yanında biz varız.

* Halkımız bu insanı olmayan davranışın hesabını elbet sorar Konyalı hemşehrilerimi kimse tehdit edemez ve aşağılayamaz herkes haddini bilmelidir.

KÖYLÜ İSYAN ETTİ!

AKP Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, kendi köyünde gerçekleştirdiği buluşmada bir köylü, “Memlekette bir şey koymadınız, sattınız hepsini. Bitirdiniz memleketi. Mahvettiniz, Allah’tan bir korkun. Sizde hiç mi Allah korkusu yok” diyerek tepki gösterdi.

Köylü:

 “Memlekette bir şey koymadınız, sattınız hepsini. Ne dinleyeceğim. Bitirdiniz memleketi. Mahvettiniz, Allah’tan bir korkun. Sizde hiç mi Allah korkusu yok.” 

Milletvekili Özdemir:

 “Köyü satan da, bitiren de şerefsizdir. ‘Köyü sattı’ diyen de şerefsizdir. Böyle bir terbiyesizlik görmedim.” 

Kendi memleketi olan Konya’nın Ilgın ilçesine bağlı Çavuşcugöl Köyü’ne ziyarete giderek köy halkıyla toplantı yapan AKP’li Özdemir’e, bir köylü, arazilerin kamulaştırılma kararına tepki göstererek:

“Ahmet senin babanın da arazisi var burada. Benim 40 tane yerim gidiyor, benim hayatım bitiyor. Utanmıyorsunuz da.” dedi.

Köy halkının ‘Hakkı Dayı’ diyerek sakinleştirmeye çalıştığı vatandaş:

 “Memlekette bir şey koymadınız, sattınız hepsini. Ne dinleyeceğim. Bitirdiniz memleketi. Mahvettiniz, Allah’tan bir korkun. Sizde hiç mi Allah korkusu yok” diyerek tepki gösterdi.

Kendisine tepki gösteren köylüye sinirlenen AKP’li Özdemir:

“Yaptığınız ayıp. Bizim yaşlıya hürmetimiz var. Konuştuğunuz laftan haberiniz yok. Köyü satan da, bitiren de şerefsizdir. ‘Köyü sattı’ diyen de şerefsizdir. Böyle bir terbiyesizlik görmedim” dedi. Özdemir, o anı kameraya alan bir köylüye ise “sen de çekme kardeşim.”

Özdemir, daha sonra sosyal medya hesabından durumu şöyle açıkladı:

“Çavuşçugöl’de dayılar yeğenler bir arada. Zaman zaman sesimiz yükseldi,karşılıklı sitem ettik, jestleştik, restleştik ama saygı, sevgi hakimdi. Sonunda bir ortak noktada birleştik. Başka ne olacaktı ki?! Kısa zamanda halalarla yeğenler bir oturum gerçekleştireceğiz inşaallah.”

Bölgede kömür üretim faaliyetlerinin devam ettirebilmesi için acele kamulaştırma kararı alınmıştı. Tarım arazilerinin kamulaştırılıp kömür madeni açılması istemine tepki gösteren bölge halkı eylem düzenlemişti.

ÖZKAN GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTI

Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan:

“AKP Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir’e kendi köyünde vatandaş isyan etti: Memlekette satmadık yer bırakmadınız. Memleketi bitirdiniz, sizde hiç mi Allah korkusu yok?” dedi.

İLGİLİ HABER

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: