MAGAZİN

”OZAN GÜVEN’İN BAŞI BÜYÜK DERTTE! KAMERA GÖRÜNTÜLERİ SİLİNMİŞ…”

Senaristler Ozan Güven’e karşı yapımcı ve kanalların tavır almasını istedi: ”Deniz Bulutsuz’un koşulsuz biçimde yanındayız.”

Ozan Güven’in evindeki güvenlik kamerasının görüntüleri silinmiş

Oyuncu Ozan Güven tarafından darp edildiğini açıklayan Deniz Bulutsuz’un suç duyurusunda bulunmasının ardından savcılığın atadığı bilirkişi, Ozan Güven’in evindeki olayın gerçekleştiği saatlerdeki kamera görüntülerinin silinmiş olduğunu belirledi.

Bilirkişi tarafından kamera görüntülerinin kaydedildiği harddiskte yapılan inceleme sonrası hazırlanan raporda; “12 ve 13 Haziran tarihlerinde cihazın teslim alındığı 19 Haziran’a kadar DVR cihazının üzerinden üçer günlük sürede 2 döngü yaptığı, yani ilgili günlere ait verilerin silinerek üzerine 2 kez daha veri yazıldığı, bu nedenle de soruşturma konusu güvenlik kamerası kayıtlarına ulaşılamadığı” kaydedildi.

Bir süredir birlikte olan ve biribirilerinden karşılıklı olarak şikayet eden Deniz Bulutsuz ile Ozan Güven soruşturmasını yürüten savcılık, 12 Haziran’da başlayıp 13 Haziran’a kadar devam eden olayla ilgili ünlü oyuncunun güvenlik kamera görüntülerinin incelenmesi için bilirkişi atadı.

Sözcü’den  Hayati Arıgan‘ın haberine göre,19 Haziran’da teslim aldığı DVR cihazı üzerinde detaylı inceleme yapan bilirkişi raporunda, “500 GB kapasiteli harddisk üzerinde yapılan veri analizinde söz konusu tarihlere ait görüntülerin silinmiş olduğu, bu nedenle de hiçbir görüntüye rastlanılmadığı” belirtildi.

“ÜZERİNE YENİ KAYIT YAPILDI”

Raporda, DVR cihazlarının 7/24 usülüne göre sürekli çalıştığı belirtilerek şöyle denildi;

“Bu nedenle içerisinde takılı olan harddiskin yorgun disk olarak nitelendirilebileceği, ayrıca DVR cihazın içerisinde HDD doluluğa ulaştığında eski kayıtlardan silmeye başlayarak yeni kayıtların üzerine yazdığı değerlendirildiğinde, 12 ve 13 Haziran tarihlerinde DVR cihazının teslim alındığı 19 Haziran’a kadar üzerinden yaklaşık DVR cihazının üçer günlük sürede 2 döngü yaptığı, yani ilgili günlere ait verilerin silinerek üzerine 2 kez daha veri yazıldığı da göz önüne alındığında soruşturma konusu güvenlik kamerası kayıtlarına bu DVR cihazı üzerinden ulaşılamamıştır.”

”KADIN, HAKİME ‘BENİ NEREDEYSE ÖLDÜRECEKTİ, KENDİMİ KORUDUM’ DERSE HAKİM BUNA İNANIR VE İKNA OLUR”

Adli tıp uzmanı Prof. Nevzat Alkan: Ozan Güven’in başı büyük dertte

Prof. Alkan, Ozan Güven ile Deniz Bulutsuz’un medyaya yansıyan ifadelerini yorumladı:

Ozan Güven’in ifadesi: 

“Ayrılmak istediğimi söyleyince ‘Eğer ayrılırsan seni rezil ederim’ dedi. Tartışma ilerledi. Ben yorganı çekerken Deniz de eliyle ittirdiği için komodinin üzerinde duran abajur yere düştü. Çekiştirirken de Deniz’in çenesine çarptı. Bana ‘Seni Türkiye’ye rezil edeceğim, kadın döven adam diye söyleyeceğim’ dedi ve vurmaya başladı. Ellerini tuttum, yüzümden yaralandım.”

Cevap: Mümkün mü? Mümkün. Mantıklı mı? Mantıklı.

Deniz Bulutsuz’un ifadesi: 

Ozan alkol aldığında fütursuz, ne dediğini bilmeyen bir hal alır. Onu sakinleştirmek isterken yatak odasındaki abajuru duvara vurarak kırdı. Beni ittirince abajur çeneme
geldi. Sonra beni yatağa yatırdı, üzerime oturarak sert bir tokat attı. Bana vurmaya devam ederken kendi yüzüne de vuruyordu. ‘Bak sana bir tane vurdum, kendime yirmi kez vuruyorum’ dedi.”

Cevap: Bu senaryo bir ‘tık’ daha mantıklı. Konunun kültürel bir kodu var. ‘Eski erkek arkadaş’ mevzu olursa, Türkiye’de erkeğin bulunduğu konumdan bağımsız, benzer örneklerin yaşanmışlığı çoktur.

Alkan, ayrıca şu görüşlerini dile getirdi:

‘Kadın her koşulda haklıdır’ diye bir durum yok, ortada iftira da olabilir. Ama hukuk konuya ‘daha ziyade’ kadın haklı diye bakar. Herkesin atladığı bir şey daha var. Deniz Bulutsuz’un Adli Tıp Kurumu’ndan aldığı bir rapor var. Ne diyor rapor? Sol göz tamamen hasarlı. Karşı tarafta ne var? Boğuşmaya bağlı birkaç tırnak izi ve bazı morluklar. Kadın, hâkime ‘Beni neredeyse öldürecekti, kendimi korudum’ derse hâkim buna inanır ve ikna olur. Daha detay vereyim. Kadının boyu 1.60-65 civarı ve 50 kilo kadar. Güven ise 80 kilo-1.80 boylarında gibi. Bu durumda kadının erkeğe fiziksel şiddet uygulama olasılığı çok daha azdır.

Alkan, “Her iki tarafta ‘Darp edildim’ diyorsa, hukuk nasıl bir tavır izliyor?” sorusuna da “Ozan Güven’in başı büyük dertte” diyerek cevap verdi.

SENARİSTLER KARARLI

Senaristler Ozan Güven’e karşı yapımcı ve kanalların tavır almasını istedi: Deniz Bulutsuz’un koşulsuz biçimde yanındayız

Oyuncu Ozan Güven’in Deniz Bulutsuz’a şiddet uyguladığı iddiasıyla ilgili olarak senaristler bildiri yayımladı.

Senaristler bir bildiri yayınlayarak kadına şiddete karşı çağrıda tavır alınması çağrısında bulundu.

Senaristler, Güven ile iş anlaşması buluna bütün yapımcı, kanal, menajer ve ilgili kuruluşların açıklama yapmasını istedi.

Bildiride şöyle denildi:

”Kadınların toplumsal hayatta artan hak ve eşitlik mücadelesine paralel biçimde maalesef kadına yönelik şiddet ve taciz olayları da artmakta. Bizler bundan büyük bir endişe duyuyoruz. Bu konuda üstümüze düşen sorumluluğu yerine getirmek için SenaristBir çatısı altında bu yıl kurduğumuz ”Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” ekseninde titizlikle çalışmalar yürütüyoruz. Sektörümüzden erkeklerin faili oldukları ya da sektörün kadın çalışanlarını hedef alan şiddet, taciz ve istismar olaylarında, kadın beyanı esasına uygun biçimde tavır almayı, meslek etiğinin bir parçası sayıyoruz.

Şiddet ve taciz olaylarına maruz kalan kadınlar, toplumsal baskılar nedeniyle çoğu kez susmak zorunda hissediyor. Çünkü en yakınındakilerden başlayarak toplumun bu konuya dair yer yer çok acımasız önyargılarını biliyor. Çok zor aşamalardan geçerek suskunluk çemberini kıran kişiyi duyabiliyoruz ancak. “Kadın beyanı esastır” ilkesi temelde, ses veremeyenin sesi olmayı anlatıyor. Ozan Güven tarafından şiddete uğradığını beyan eden ve darp raporuyla mahkemeye başvuran Deniz Bulutsuz’un koşulsuz biçimde yanındayız.


Şiddete taraf olan kişileri ünleri, itibarlarıyla değerlendirmekten, “tanıyoruz, yapmaz” türü suç ortaklığından kaçınmayı boynumuzun borcu biliyoruz. Bir erkeğin kamuoyu ve kültür sanat çevrelerince sevilen biri oluşu kadına şiddet uygulamayacağını asla garanti etmeyeceği gibi ona herhangi bir imtiyaz da sağlayamaz. Kadına şiddetin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Tüm bunlar ışığında, biz aşağıda imzası bulunan senaristler bu ve benzeri tüm olaylarda erkek şiddetinin karşısında tavır alıyoruz. Ozan Güven’in devam eden iş ortaklıklarıyla bağlı olduğu Ay Yapım, cmylmz Fikir Sanat ve Nulook film başta olmak üzere bütün yapımcı, kanal, menajer ve ilgili kuruluşları açıklama yapıp tavır almaya davet ediyoruz. Saygılarımızla”

İmzacılar

1. Adem Bıyık
2. Ali Demir
3. Atilla Ünsal
4. Aybike Ertürk
5. Ayşegül Bostancı
6. Ayşen Günsu Teker
7. Ayşin Akbulut
8. Barış Erdoğan
9. Başak Başaran
10. Berfu Ergenekon
11. Berrin Tekdemir
12. Bilal Babaoğlu
13. Birol Elginöz
14. Birol Tezcan
15. Burak Acar
16. Burcu Görgün Toptaş
17. Burcu Över
18. Cem Görgeç
19. Cenk Boğatur
20. Ceyda Aşar
21. Coşku Kılıç
22. Çağdaş Eroğlu
23. Çağrı Kara
24. Çetin Taşçı
25. Damla Güçer Çamtepe
26. Deniz Dargı
27. Deniz Gürlek
28. Deniz Yavaşoğulları
29. Deniz Yılmaz
30. Didem Ayberkin
31. Dilek İyigün
32. Doğu Yücel
33. Duygu Ertekin
34. Elif Benan Tüfekçi
35. Elif Özsüt
36. Emine Koçak
37. Emrah Dönmez
38. Enver Sülük
39. Erdal Bektaş
40. Erdem Açıkgöz
41. Esma Barış
42. Eylül İdiman
43. Ezgi Özcan
44. Fatoş Ünsal
45. Feza Doğru
46. Figen Şakacı
47. Fulya Emek Tanrıkulu
48. Funda Alp
49. Gamze Arslan
50. Gül Abus Semerci
51. Gül Gürsoy
52. Gülbike Sonay Üte
53. Gülçin İçöz
54. Gülengül Altıntaş
55. Gülseren Aydın
56. Hale Çalap
57. Hatice Meryem
58. Hazar Kozice
59. Hilal Çelenk
60. Hilal Yıldız
61. Hülya Koper
62. İbrahim Güler
63. İlker Barış
64. İlker Arslan
65. İnan Güngören
66. İrfan Saruhan
67. İsmail Doruk
68. Korhan Günay
69. Melek Seven
70. Memed Onur Özkök
71. Meriç Demiray
72. Meryem Gültabak
73. Mihriban Çumralı
74. Murat Uyurkulak
75. Müge Şeviker
76. Nazlı Sunlu Kaçan
77. Necati Küçükazay
78. Nimet Erdem
79. Nuriye Bilici
80. Özcan İnan
81. Özgür Ağaoğlu
82. Özlem Elginöz
83. Özlem Yılmaz
84. Pelin Taran
85. Pınar Aksakallı
86. Pınar Uysal
87. Samed Aslan
88. Savaş Şaylan
89. Seçil Kahveci
90. Selcan Özgür
91. Selin Yaltaal
92. Sema Kaygusuz
93. Serhat Kahveci
94. Sertaç Sayın
95. Sevgi Saygı
96. Suna Tensi Çeken
97. Sümeyye Kavuncu
98. Şebnem İşigüzel
99. Taylan Işıklar
100. Tufan Bora
101. Tuna Kıygı
102. Tunus Taşçı
103. Volkan Sümbül
104. Yavuz Ekinci
105. Yekta Torun
106. Yelda Açıkgöz
107. Yelda Arıtaş
108. Yıldız Aşarboğa
109. Yıldız Bayazıt
110. Zehra Çelenk
111. Zeynep Küçükerciyes
112. Zeynep Yılmaz

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top