EKONOMİ

TÜRKCELL HİSELERİ VE VARLIK FONU

“Turkcell’deki hisseler piyasa değerinin yüzde 54 altında satıldı. Kapalı kapılar arkasında ‘kol bükme’ operasyonu mu yapıldı?”

VARLIK FONU GENEL MÜDÜRÜ, TÜRKCELL HİSSELERİNİN SATIŞI İLE İLGİLİ KONUŞTU

”Taraflar birbirlerine silahları doğrultmuştu, ‘silahları indirin, kasaya koyun’ dedik”

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez:

”İsveçli telekomünikasyon şirketi Telia’nın Turkcell’deki hisselerini TVF’ye satışında hangi tarafla ne pazarlık yapıldı…

İsveç merkezli telekomünikasyon şirketi Telia’nın 2005’te aldığı Turkcell hisselerini Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) satması..

Satışın detayları..

Turkcell’in operasyondaki rolü..

Turkcell görüşmelerine Mayıs 2019’da dahil olduk. O günlerde taraflar birbirlerine silahları doğrultmuştu. Biz, ‘Silahları indirin, kasaya koyun. Bu işi çözeceğiz’ dedik.”

TASARRUF MEVDUATI SİGORTA FONU

Çukurova Holding, 2005 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na olan borçlarını kapatmak için hem Turkcell hisselerini satmış hem de Alfa Grup’tan finansman almıştı. 

Alfa’ya olan borcun kapatılması için 2014’te Ziraat Bankası’ndan 10 yıl vadeli 1,6 milyar dolar kredi çekilmişti. 

Bu konuya da değinen Sönmez:

“Siz aradan çekilin, biz Ziraat Bankası’na olan yükümlülüğünüzü çözelim. Bu aşamadan sonra siz bir anlamda ceketinizi alıp buradan çıkın” dediklerini aktardı ve Ziraat Bankası’na dediklerini de şöyle anlattı: 
 

Türkiye Varlık Fonu’na 1,6 milyar dolarlık yeni kredi açın. Biz o krediyle Turkcell’deki teminat defterinizi kapatalım. Buradaki muhatabınız artık biz olalım.


Telia temsilcilerine de “Masaya Türkiye’nin Varlık Fonu oturdu. Muhatabınız artık devlet. Gördüğümüz kadarıyla Turkcell’in sahibi görünen karmaşık şirketlerdeki payınızı satmak istiyorsunuz. TVF olarak biz o hisseleri almaya hazırız” dediklerini söyledi. 

Alfa Grup’un telekomünikasyon varlıklarını da yöneten Rus LetterOne’ın CEO’su ile Boğaz’da bir yemekte buluştuklarını ve son noktayı koydularını belirtti: 
 

”Gözlerimin içine bakın, kararınızı verin. Turkcell’deki tüm taraflar olarak kapana kısılmış durumdasınız. Çatı şirketlerde hisseniz var ama Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’de aynı oranda etkili olamıyorsunuz. Karşınızda devlet var ve bu işi çözecek.”


Türkiye Varlık Fonu’nun Telia Company’ye sunduğu teklifle ilgili Zafer Sönmez şöyle devam etti:

”Turkcell İletişim’deki hisselerinizi daha önce Borsa İstanbul’da satmıştınız. Turkcell Holding’teki hissenize 530 milyon dolar ödeyelim..
 

Telia’ya ödenecek 530 milyon doların 380 milyon dolarını LetterOne bize borç versin. Ödemeyi Turkcell İletişim hissesi ile yapalım. Doğrudan hisseniz yüzde 13,22’den yüzde 24,8’e çıksın. En büyük azınlık hissedar LetterOne olsun.”


Tarafların kabul etmesinin ardından ön imzalarla Turkcell İletişim’de yeni ortaklık yapısı şöyle şekillendi:

–  Yüzde 49: Halka açık


–  Yüzde 26,2: TVF


-  Yüzde 24,8: LetterOne

Zafer Sönmez, varılan formülü şöyle değerlendirdi:
 

”TVF, yani devlet 150 milyon dolar ödüyor, Turkcell İletişim’de net kontrol sahibi oluyor.

Turkcell İletişim hisseleri iki günde 700 milyon dolar değer kazandı. Bu hesaba göre TVF’nin 150 milyon dolar ödemeyle elde etmesi söz konusu hisselerin değeri 180 milyon dolara çıktı..

Kağıt üstünde de olsa 150 milyon dolar koyup, 2 günde 30 milyon dolar artıya geçebildiğimiz ortaya çıktı.”

“Kapalı kapılar ardında ‘kol büküldü’ mü?” 

“Turkcell’deki hisseler piyasa değerinin yüzde 54 altında satıldı. Kapalı kapılar arkasında ‘kol bükme’ operasyonu mu yapıldı?”

Zafer Sönmez şu yanıtı verdi: 
 

“Devlet yabancının bileğini büktü, Telia’yı kaçırdı” diyenler var. Bilek bükmek asla söz konusu değil. Telia Company, bu işlemden memnuniyetini kendi açıklamalarıyla ortaya koydu.

Turkcell’in çatı şirketlerindeki veto haklarının tarafları, birbirlerini kapana kıstıran noktaya getirdi.

“Kapana kısılmışlık” bir iskonto değeri yaratıyor. Telia’ya ödenecek 530 milyon dolarlık bedel, söz konusu “iskonto” düşünülerek hesaplandı.”

Telia’nın daha önce bölgeden çıkma kararı aldığını hatılatan Sönmez:

“Bölge ülkelerindeki hisselerini de hep devlet şirketlerine sattı. Bilek bükmek yok, konsensüs var”

“Özel sektörü kenara itmedik”

Zafer Sönmez:

”Türkiye Varlık Fonu’nun Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’de yüzde 26,2’yle “asıl söz sahibi hissedar” oluşu..

Turkcell İletişim’de özel sektörü kenara itmemiz de söz konusu değil. LetterOne, bizim için özel sektörü ve yabancı sermayeyi temsil eden bir hissedar”

“Yüzde 26’nın içindeki yüzde 15 imtiyaz hakkını da getiriyor”

Sönmez:

”Türkiye Varlık Fonu’na geçecek yüzde 26,2’nin içindeki yüzde 15’lik bölümü imtiyaz hakkı getirdi..

Yani, yönetim kurulunda çoğunluğu TVF temsil edecek..

Yeni yapıda LetterOne’nın Turkcell İletişim’de hisse oranı yüzde 24,8’e çıkmakla birlikte veto hakkı olmayacak.”

Citi London ‘yeddiemin’

Zafer Sönmez:

”Turkcell operasyonu için taraflar, “yeddiemin” olarak “Citi London”ı belirledi..

Telia’ya ödenecek 530 milyon dolar Citi London’a yatırılacak. Tarafların birbirleri aleyhine British Islands’da açtıklar davalar geri çekilip, işlem tamamlanma noktasına gelince, hisse devirleri gerçekleşecek. Para Telia’nın hesabına geçecek.”

Yeni başlayanlar için Turkcell’in ortaklık yapısı:

Neydi, Türkiye Varlık Fonu’na satışın ardından ne oldu?

Türkiye’de mobil iletişimi 26 yıl önce başlatan, ortaklık yapısında nihai kararın alınması da 15 yıldır devam eden Turkcell’in çoğunluk hissesi artık Türkiye Varlık Fonu’nun.

Eski ortaklar İsveçli Telia ve Çukurova Holding ise Turkcell’den çıkış yapıyor

İsveç merkezli telekomünikasyon şirketi Telia’nın 2005’te aldığı Turkcell hisselerini Türkiye Varlık Fonu’na satmasının ardından. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bir açıklama yaptı. 

Satışla ilgili Twitter hesabından bir değerlendirmede bulunan Albayrak:

“Türkiye Varlık Fonu’nun Turkcell’in değerine değer katıp daha da büyüteceğinden eminim..

Türkiye Varlık Fonu ve Turkcell ortaklığı küresel ticarette ve iş dünyasında tarihi bir performans ortaya koyacak” ifadelerini kullandı. 


Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Sönmez:

”Türkiye Varlık Fonu’nun, stratejik ve büyük ölçekli şirketle yatırım yapma misyonu var. Artık olgunluk dönemine gelmek için adımlar attık. Turkcell işlemi de ‘global yatırımcılar ligine alınan bir bilet’.”

Ne olmuştu?

İskandinavya’nın en büyük GSM operatörü Telia, Turkcell’deki yüzde 24,02’lik dolaylı hisselerinin tamamını 530 milyon dolar karşılığında Türkiye Varlık Fonu’na satarak Turkcell’den çıkış yapacağını duyurdu. 

Satışın ardından TVF, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin yüzde 26,2 oranında hissedarı olacak ve en büyük ortağı durumuna gelecek. Turkcell’in yönetim kurulundaki dokuz üyeden beşini belirleyebilecek ve şirketin yönetim kontrolüne sahip en büyük hissedarı olacak.
 

Turkcell NYSE.jpg


Turkcell Holding ortak girişimi sona erecek, Çukurova Holding ise dolaylı hisselerini satarak Turkcell’den çıkış yapacak.

Turkcell’in mevcut temettü politikası sürdürülecek. Turkcell, hem Borsa İstanbul hem de New York borsasında işlem gören tek Türk şirketi olmaya devam edecek.

Turkcell’in karmaşık ortaklık yapısı

Şubat 1994’te kurulan Turkcell, 11 Temmuz 2000’de Borsa İstanbul (BİST) ve New York Stock Exchange’de (NYSE) eşzamanlı olarak işlem görmeye başladı. İşlem gören yani halka açık olan payların oranı mevcut durumda yüzde 48,95. 

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin hissedarları 

Karmaşık olan ortaklık yapısı ise geriye kalan yüzde 51,05’lik hisse. 
 

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Pay Yapısı
Turkcell Holding A.Ş.Yüzde 51
Çukurova Holding A.Ş. Yüzde 0,05
Halka açık kısımYüzde 48,95


Turkcell’in sitesinde de belirtildiği üzere Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin yüzde 51’i Turkcell Holding’e, yüzde 0,05 hisse ise Turkcell’in kurucusu Mehmet Emin Karamehmet’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Çukurova Holding’e ait. 

Turkcell Holding’in hissedarları 

Bu iki şirketin hissedarlarına da ayrı ayrı bakalım… 

Mevcut durumda Turkcell Holding’in yüzde 52,91’i Çukurova Telecom Holdings’in elinde. Geri kalan yüzde 47,09’luk kısım ise İsveçli telekomünikasyon devi Telia Sonera’ya ait. 
 

Turkcell Holding’in Pay Yapısı
Çukurova Telecom HoldingsYüzde 52,91
Telia CompanyYüzde 47,09


Çukurova Telecom’un hissedarları 

Çukurova Telecom Holdings’in pay dağılımına gelirsek, işler biraz daha karışıyor. 
 

Çukurova Telecom Holdings Pay Yapısı
Çukurova HoldingYüzde 51
Alfa Group (LetterOne aracılığıyla)Yüzde 49


Öncelikle bu şirketin yüzde 51’i, 1923 yılında, Tarsus’ta bir dokuma fabrikası olarak kurulan Çukurova Holding’e ait. 

Yüzde 49’u ise Rus milyarder Mikhail Fridman’ın sahibi olduğu Alfa Grubu’nda. Ancak Alfa Grubu’nun telekomünikasyon varlıklarını da İngiltere merkezli LetterOne yönetiyor. Dolayısıyla LetterOne, Turkcell’in doğrudan olmasa bile dolaylı yoldan paydaşı.

LetterOne altında hizmet veren L1 Technology, Turkcell’de yüzde 13,22 hisseye sahip. Ancak TVF ile yapılan anlaşmaya göre LetterOne, şirketteki payını toplamda yüzde 24,8’e çıkararak en büyük azınlık hissedar haline gelecek. 

Ziraat Bankası’nın Turkcell’deki söz hakkı 

İşin bir de Ziraat Bankası kısmı var ki o da şu şekilde; 

Çukurova Holding, 2005 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na olan borçlarını kapatmak için hem Turkcell hisselerini satmış hem de Alfa Grup’tan finansman almıştı. 

Alfa’ya olan borcun kapatılması için 2014’te Ziraat Bankası’ndan 10 yıl vadeli 1,6 milyar dolar kredi çekildi. 

Ziraat Bankası da krediye karşılık Çukurova Holding’in hisselerini rehin aldı. Yani, Turkcell’deki ortaklık hakkı şu anda Çukurova Grubu’nda olsa da hisseler aslında Ziraat Bankası’nın elinde.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin dolaylı hissedarları
Telia SoneraYüzde 24,02
Çukurova Holding (Ziraat Bankası aracılığıyla)Yüzde 13,81
Alfa Group (LetterOne aracılığıyla)Yüzde 13,22
Halka açık kısımYüzde 48,95

Independent TürkçeDünya Gazetesi 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: