SAĞLIK

MAYMUN ÇETELERİNİN KONTROL ETTİĞİ KENT: KAFESTE OLAN BİZİZ

BİR LABORATUVAR ÇALIŞANINA SALDIRAN MAYMUNLAR KORONAVİRÜS KAN ÖRNEKLERİNİ ÇALDI…

KISIRLAŞTIRMA PROGRAMI BAŞLATILACAK

Maymun çetelerinin” kontrol ettiği kentte yaşayan Taylandlılar: Kafeste olan biziz

Yetkililer maymunların sayısının hızla arttığı şehirde kısırlaştırma programı başlatacak

Tayland’ın “Maymunlar Şehri” olarak bilinen Lopburi kenti sakinleri, maymun çetelerinin kavgalarının insanlar açısından geçişsiz alanlar yarattığından barikatlar arkasında saklandıklarını söylüyor.

Eski Tayland şehrinde, sakinler maymunları abur cuburla sakinleştirmeye çalışırken, şehir artan maymun popülasyonunun istilasına uğradı. 

Maymunlar genellikle şehri ziyaret eden turistlerin verdiği muzlarla besleniyordu. Koronavirüs nedeniyle turistlerin sayısı dramatik biçimde azaldı.

Terasını örten ağlara işaret eden Kuljira Taechawattanawanna:

“Biz kafeste yaşıyoruz, maymunlarsa dışarda..

13. yüzyıldan bu yana ayakta olan şehirde yaşıyorum. Dışkıları her yere yayılmış durumda, özellikle yağmur yağdığında koku katlanılamayacak düzeye geliyor” ifadelerini kullandı.

Korkusuz primatlar, turistlerin ilgisini çekmeleri nedeniyle bugüne kadar büyük oranda tolere edilmişti. 

Ancak salgının hayvanların davranışlarında beklenmedik değişiklikler yaratması nedeniyle, hükümet maymunlara karşı kısırlaştırma kampanyası başlattı.

Yüzlerce maymunun sokaklarda besin için kavga ettiklerinin görüldüğü videolar sosyal medyada viral hale gelmişti. 

Maymunların sayısının üç yıl içinde ikiye katlanarak 6 bine ulaştığı tahmin ediliyor. Hayvanların sayılarının artması insanlarla bir arada yaşamalarını zorlaştırıyor.

Şehirde terk edilmiş bir sinema salonunun makakların merkezi olduğu belirtildi. Yakınlarda bulunan bir dükkan sahibinin makakları korkutmak için doldurulmuş kaplan ve timsah oyuncaklar kullandığı aktarıldı.

Prang Sam Yod tapınağının yöneticilerinden Pramot Ktempai:

“Ne kadar çok yerlerse, o kadar enerji doluyorlar ve daha fazla yavruluyorlar” dedi. 

Maymunlar arasında çete kavgaları yaşanırken, üç aylık aradan sonra yetkililer kısırlaştırma programı başlattı. Doğal hayat yetkilileri hayvanları kafeslere çekebilmek için meyve kullanıyor. Hayvanları kafeslere koyduktan sonra kısırlaştırmak üzere kliniklere götürüyorlar. 

Ancak kısırlaştırma programının yeterli olmayabileceği belirtildi.

Lopburi’de dükkan işleten Taweesak Srisaguan:

“Onların etrafta dolaştıklarını, sokaklarda oynadıklarını görmeye alışkınım. Eğer giderlerse kesinlikle yalnız hissedeceğim” dedi

KORONAVİRÜS KAN ÖRNEKLERİNİ ÇALDILAR

Hindistan’da bir laboratuvar çalışanına saldıran maymunlar koronavirüs kan örneklerini çaldı

Hayvanlar, Kovid-19’la enfekte olan 4 kişinin kitlerini kaptı

Bir maymun çetesinin bir laboratuvar çalışanına saldırdığı ve koronavirüs kan örnekleriyle beraber kaçtığı bildirildi.

Hayvanların teknisyeni cuma günü Uttar Pradeş eyaletinin Meerut şehrindeki Meerut tıp okulunun kampüsünde yürürken hedef aldığı söyleniyor.

Maymun grubu kaçmadan önce Kovid-19 testi pozitif çıkmış 4 hastanın kan örneklerini kapmayı başardı.

Videoda, bir maymunun çalınan kitlerden biri gibi görünen nesneyle ağaçta oturduğu görülüyor.

Hayvanın, bir diğerini çiğnemeden önce, yere beyaz, tek kullanımlık eldiven gibi görünen bir şey düşürdüğü de görülebiliyor.

Yetkililer, maymunların kan örneklerini döküp dökmediğini bilmediklerini söyledi. Ancak kampüs yakınında yaşayan insanlar virüsün civardaki yerleşim yerlerine yayılmasından korkuyor.

Üniversitenin en yetkili isimlerinden S. K. Garg:

”Maymunlar şu an tedavi gören 4 Kovid-19 hastasının kan örneklerini kaptı ve kaçtı … Örnekleri geri almamız gerek..

Maymunların enfekte olmuş kanla temas etmeleri halinde yeni koronavirüsü kapıp kapmayacakları da belirsiz..

Maymunların enfeksiyona yakalanabileceğine dair kanıt bulunamadı.”

Virüsün geçen yılın sonlarında Çin’in Vuhan şehrindeki bir vahşi yaşam pazarında hayvanlardan insanlara atladığına inanılıyor.

Maymunlar Hindistan’daki insan yerleşimlerine gittikçe daha çok giriyor ve karmaşaya neden oluyor, hatta insanlara saldırıyor.

Çevreciler, doğal yaşam alanlarının yok edilmesinin, hayvanların yiyecek bulmak için kentsel alanlara yönelmesinin ana nedeni olduğunu söylüyor.

MAYMUNLAR BAĞIŞIKLIK GELİŞTİRDİ

Harvard’da yapılan araştırmada koronavirüs bulaştırılan maymunlar bağışıklık geliştirdi

Araştırma hayvanların “doğal bağışıklık” kazandığını ve aşı prototiplerinin “önemli ölçüde koruma” sağladığını tespit etti

Maymunlar üzerinde yapılan iki çalışma, koronavirüsü atlatmanın yeniden hastalığa yakalanmaya karşı bağışıklık sağlayabileceğini gösteren ilk bilimsel kanıtı keşfetti.

Yeni çalışmalardan birinde araştırmacılar, 9 maymuna yeni koronavirüsün yol açtığı hastalık olan Kovid-19 bulaştırdı.

Maymunlar iyileştikten sonra araştırma ekibi hayvanları yeniden virüse maruz bıraktı ve maymunların hiçbiri hastalanmadı.

Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları bulgularının geliştirilmekte olan aşıların başarılı olabileceğine dair olumlu bir işaret olduğunu umuyor.

Boston’da bulunan Harvard Üniversitesi Beth Israel Deaconness Tıp Merkezi’nde Viroloji ve Aşı Araştırmaları Merkezi’nden, çalışmaları Science isimli bilimsel yayında yayımlanan araştırmacı Dr. Dan Barouch bulguların hayvanların “yeniden maruz kalmaya karşı koruma sağlayan doğal bir bağışıklık geliştirdiğine” işaret ettiğini söyledi.

Barouch, “Bu çok iyi haber” diye ekledi.

Bilim insanları yeni koronavirüse karşı üretilen antikorların koruyucu olduğunu varsaysa da bunu desteklemek için bilimsel olarak kesin çok az kanıt mevcut.

Birkaç araştırma ekibi çoğu başka bilim insanları tarafından gözden geçirilmemiş makaleler yayımlayarak virüse karşı aşının hayvanlarda etkili olduğunu öne sürmüştü.

İkinci çalışmada Dr. Barouch ve meslektaşları virüse karşı üretilen antikorların koruyucu olup olmadığını görmek için 25 maymun üzerinde 6 aşı prototipiyle deney yaptı.

Daha sonra bu maymunları ve 10 “kontrol hayvanını” SARS-CoV-2’ye (yeni koronavirüsün resmi adı) maruz bıraktılar.

Dr. Barouch kontrol hayvanlarının hepsinin burun ve akciğerlerinde yüksek miktarda virüse rastlandığını ama aşılı hayvanların virüse karşı “önemli ölçüde koruma” gösterdiğini söyledi.

Aşılanan hayvanların sekizi tamamen korundu.

Hakem incelemesinden geçen bu çalışmalar insanların bağışıklık geliştireceğini veya bağışıklığın ne kadar devam edeceğini kanıtlamıyor ama bilim insanları çalışmaların güven verdiğini düşünüyor.

Dr. Barouch, “Bu veriler memnuniyetle karşılanan bilimsel bir gelişme olarak görülecek” dedi

indyturk

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top