GENEL

ERDOĞAN, ASKER UĞURLAMA TÖRENLERİNE TEPKİ GÖSTERDİ

“KESİNLİKLE BUNLARA MÜSADE ETMEYECEKSİNİZ..”

”BÖYLE BİR ŞEY OLURSA TOPLAYIN GÖTÜRÜN”

Sosyal mesafe tedbirlerinin uygulanmadığı asker uğurlaması törenlerine tepki gösteren Erdoğan:

“Böyle bir yaklaşım olmaz. Asker uğurlama derken arkadaşınızı zehirliyorsunuz.”

Erdoğan, Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin açılışında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan:

 “Sözlerimin hemen başında hastanemize adını veren merhum Adnan Menderes’in yol arkadaşı, dava adamı doktor Lütfi Kırdar’ı rahmetle yad ediyorum..

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi İstanbul’un en büyük hastanelerinden biri..

1987 yılında 150 yataklı bir devlet hastanesi olarak hizmete açılan hastanemiz, zamanla yetersiz hale gelmişti. Ayrıca eski hastanenin depreme dayanıksız olduğu belirlenmişti. Biz de İstanbul sismik Riskin Azaltılması projesi kapsamında, eski hastanemizi yıktık, yerine de ileri teknolojiye sahip, altyapı bakımından güçlü bir sağlık tesisi inşa etmeye karar verdik..

Hastanemiz toplam 1105 yatak kapasitesine sahip. Hastane bina zemininde bulunan 855 adet izolatör ile İstanbul’un en dayanıklı tesislerinden birisi olmuştur. Burada kanser cerrahisi başta olmak üzere senede 100 bin ameliyat yapılmasını öngörüyoruz. Hastanemizi 150 yataklı onkoloji hastanesiyle daha da büyüteceğiz.”

“HİÇBİR VATANDAŞIMIZI HASTANE KAPISINDAN GERİ ÇEVİRMEDİK”

Erdoğan:

”Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için her şeyin yapıldı. Alınan tedbirler sayesinde salgını en düşük can kaybı oranıyla atlatan ülkeler arasında yer aldık..

Koronavirüsle mücadelede Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nin de çok büyük katkıları oldu..

Hiçbir vatandaşımızı hastane kapısından geri çevirmedik. Sağlık çalışanlarının maske bile bulamadığı görüntülerin hiçbiri ülkemizde yaşanmadı. Türk mühendisleri tarafından geliştirilip Türk firmalarınca üretilen solunum cihazlarını da yapmış olduk. Şimdi bu cihazların ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bugün kendi hastanelerimizin yanı sıra Brezilya’dan Somali’ye kadar Türk malı solunum cihazları kullanılmaya başlandı..

Dünya bir sağlık krizinin ötesinde sosyal, ekonomik ve beşeri boyutları olan bir meseleyle karşı karşıyadır. Böyle devasa bir sorunla mücadele etmek elbette kolay değildir. Aşı çalışmalarında ilerleme sağlansa da bir süre daha hastalıkla yaşayacağımız anlaşılıyor. Adımlarımızı buna göre atmak zorundayız..

Günlük hayatımızı idame ettirirken virüsün bulaşma riskini minimuma indirmemiz gerekiyor. Bunun yolu da alışkanlıklarımızı değiştirmekten geçiyor”

“KESİNLİKLE BUNLARA MÜSADE ETMEYECEKSİNİZ..”

Son günlerde sosyal medyaya ve haberlere yansıyan asker uğurlama törenlerine ilişkin açıklama da yapan Erdoğan, bu yaklaşımın yanlış olduğunu belirterek şöyle dedi.

Erdoğan:

”Asker uğurlama törenleri ve taziyeler başta olmak üzere istenmeyen görüntülere şahit olabiliyoruz. Böyle bir yaklaşım olmaz. Asker uğurlama derken arkadaşınızı zehirliyorsunuz..

Valime de söyledim. İstanbul’da kesinlikle bunlara müsaade etmeyeceksiniz.  Böyle bir uğurlama olduğu anda toparlayın götürün. Çünkü biz bu insanları kenarda köşe gezerken bulmadık. Bunlar bize Rabbimizin emanetidir.”

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top