GENEL

‘ÇOKLU BARO TEKLİFİ’ DETAYLARI…

BAROLARIN CMK, ADLİ YARDIM VE BAZI KURUL VE KOMİSYONLARDAKİ GÖREVLERİ

ÇOKLU BARO TEKLİFİ MECLİS’E SUNULDU

Avukatların eylemlerle direndiği ‘Çoklu baro’ sistemini getiren teklif TBMM’ye sunuldu.

**Teklife göre avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde asgari 2 bin avukatın imzasıyla yeni bir baro kurulabilecek.

Bu şartlara göre bugün itibariyle barolara kayıtlı avukat sayısı dikkate alındığında birden fazla baro, sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’de kurulabilecek.

**Her baro, TBB Genel Kurulu’nda, baro başkanı ile sabit üç delege ve ilaveten her 5 bin avukat için ilave bir delegeyle temsil edilecek.

AKP’NİN TEKLİFİNE MHP DE İMZA KOYDU

AKP’nin büyükşehirlerde birden fazla baro kurulmasını öngören 28 maddelik ‘Çoklu baro’ teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu. Teklife MHP de imza koydu.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan teklifle ilgili Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Özkan’ın verdiği bilgiye göre değişiklik teklifi ile şu düzenlemeler yapılacak:

– Avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde asgari 2 bin avukatın imzasıyla yeni bir baro kurulabilecek. Bu şartlara göre bugün itibariyle barolara kayıtlı avukat sayısı dikkate alındığında birden fazla baro, sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’de kurulabilecek.

– 4 kişilik Kurucular Kurulu, 2 bin avukatın imzasını alarak kuruluş işlemlerini 6 ayda tamamlayacak.

– TBB, kuruluş işlemlerini yerine getirmek üzere Kurucular Kurulunu görevlendirecek.

– Kurucular Kurulu, kurulacak baronun genel kurulunu toplayacak ve genel kurulda yeni baronun organları seçilecektir. Seçim sonucunun Türkiye Barolar Birliğine bildirilmesi üzerine baro, tüzel kişilik kazanacak.

– Aynı ilde yeni bir baronun kurulması halinde barolar tüzel kişilik kazanma tarihine göre o ilin adıyla numaralandırılacaktır. Buna göre meveut barolar bir numaralı baro olacak.

– Kuruluşu tamamlanan baronun ilk seçimli olağan genel kurulu, kuruluşu takip eden ve son rakamı çift olan yılın Ekim ayının ilk haftası içinde baro başkanının daveti üzerine toplanacaktır. Böylece tüm baroların seçimleri aynı tarihte yapılacak.

-Avukat sayısının 2 binin altına düşmesi halinde TBB ilgili baroya yazılı bildirimde bulunacak ve 6 ay içinde kuruluş için gerekli olan asgari avukat sayısı sağlanamazsa o baro tasfiye edilecek.

– Tasfiye işlemleri son yönetim kurulu tarafından TBB’nin gözetim ve denetimi altında yapılacak ve tasfiye edilen baronun malları TBB’ye geçecek.

– Tüzel kişiliği sona eren baroya kayıtlı avukatlar ve stajyerler ilan tarihinden itibaren 15 gün içinde o ilde bir baro varsa o baroya, birden fazla baro varsa diledikleri baroya kaydolabilecek ve bunların devam eden iş ve işlemleri bu baro tarafından yürütülecektir.

BAROLARIN, TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NDE TEMSİLİ

Teklifle ilgili bilgiler veren AK Partili Özkan, baroların temsiliyetine ilişkin tablo gösterdi.

– Baro ve TBB organlarının seçim usulünde bir değişiklik yapılmayacak.

– Her baro, TBB Genel Kurulunda, baro başkanı ile sabit üç delege ve ilaveten her 5 bin avukat için ilave bir delegeyle temsil edilecek.

TBB’nin 477 delegesinden 138’i İstanbul, 57’si Ankara, 30’u İzmir Barosu seçimlerinde belirleniyor. Üç baronun toplam delege sayısı 225. Teklif yasalaşırsa her baro TBB Genel Kurulu’na baro başkanı ve 3 delege belirleyecek. Ayrıca 5 bin avukat için bir delege verilecek. Bu durumda, mevcut hale göre, 46 bin 52 avukatın kayıtlı olduğu İstanbul Barosu delege sayısı 13 olacak. Ankara 7, İzmir ise 5 olacak.

– Kuruluş tarihine bakılmaksızın tüm barolar için, baro organlarının seçimi 2 yılda bir Ekim ayının ilk haftası içinde, TBB organlarının seçimi ise 4 yılda bir Aralık ayı içinde yapılacaktır. Seçimler sonu çift rakama tekabül eden yıllarda yapılacak.

– Birlik Genel Kurulunun olağanüstü toplantısı; on yerine yirmibeş baronun yönetim kurulunun yazılı talebiyle gerçekleştirilecek. Olağanüstü genel kurul toplantısı, Kanunda Birlik Genel Kurulunun görevleri arasında sayılan hususlarla sınırlı olarak yapılacak ve seçimli olamayacak.

Baro ve Birlik başkanlıklarının herhangi bir sebeple boşalması halinde baro yönetim kurulu kendi üyeleri arasından yeni baro başkanını seçecek ve seçilen başkan, kalan süreyi tamamlayacaktır.

BAROLARIN CMK, ADLİ YARDIM VE BAZI KURUL VE KOMİSYONLARDAKİ GÖREVLERİ

– Bir ilde birden fazla baronun kurulmasına imkan tanınmakla birlikte adli yardım ve zorunlu müdafilik hizmetleri avukatlar arasında eşitlik ilkesi ile adil bir denge gözetilerek yerine getirilecektir. Görevlendirmelere ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenecek.

– Birden fazla baro kurulan illerde, özel kanunlardan kaynaklanan kurul ve komisyonlara avukat görevlendirilmesi, baroların eşit ve dönüştimla temsili esas alınarak adil bir şekilde yapılacak.

KIYAFET SERBESTİSİ

– Avukatların kıyafetleri nedeniyle herhangi bir ayrımcılığa tabi tutulmaması için düzenleme getirilmektedir. Bu çerçevede avukatların inanç ve yaşam tarzı tercihleri nedeniyle mesleki engelleri ortadan kaldırılmaktadır.

YENİ AVUKATLARA KESENEK İNDİRİMİ

Yeni avukatlar, mesleklerinin ilk 5 yılında, kayıtlı olduğu baronun öngördüğü keseneği (aidati) yan oranında ödeyeceklerdir.

AKP’li Turan’dan ‘çoklu baro’ için kararlılık açıklaması

“AKP grubu, tüm kararlığıyla teklifinin arkasındadır”

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan:

“Mesleki konular dışında birçok konuyla ve milletimizi yaralayan konularla gündem olanlar; bu süreçte de yine eski alışkanlıklarını sergiledi..

Teklif gelecek hafta TBMM Genel Kurulu’ndan geçecek..

Hep ifade ettik; derdimiz barolarda daha özgürlükçü, örgütlenme hürriyetine, fikir hürriyetine imkan tanınması ve barolar birliğinde eşit temsilin sağlanması. Ayrıca teklif; kılık kıyafet serbestisi, avukat yargılamalarının istinaftan Yargıtay’a taşınabilmesi, avukatların ilk 5 yıl kesintilerinin yüzde 50 ile sınırlanması gibi meslektaşlarımız için birçok önemli konuyu da içeriyor.”

‘GÖRÜŞLERDEN İSTİFADE ETMEYE GAYRET ETTİK’

Bülent Turan:

”Teklifin hazırlanma sürecinde, ilgili tüm kesimlerle görüşmeye, fikirlerinden istifade etmeye gayret ettik..

Ancak buna rağmen, diyalog yerine meydanları tercih eden bazı barolar, yıllardır süregelen ve kimseye faydası olmayan alışkanlıklarını bir kez daha gösterdi. Bugüne kadar mesleki gelişime hiçbir katkı sağlamayanlar, mesleki konular dışında birçok konuyla ve milletimizi yaralayan konularla gündem olanlar; bu süreçte de yine eski alışkanlıklarını sergiledi. Ümit ediyorum bugünkü komisyon görüşmeleri bu kötü örneklerin hatırlandığı değil; aklın, sağduyunun ve nezaketin hakim olduğu, gerilimden uzak herkesin fikrini medenice ifade ettiği bir çalışma ortamı olur. Herkesin buna katkı sağlamasını, tarihe geçecek görüşmelere saygınca tanıklık etmeye imkan vermesini bekliyoruz. Tüm partilerin katkısı son derece önemli.”

‘GELECEK HAFTA SONUNA KADAR YASALAŞMIŞ OLUR’

Bülent Turan:

”Komisyon çalışmalarını bugün bitiremediği takdirde görüşmeler yarın da devam edecek..

Komisyon, yarın görüşmelerini nihayete erdirirse haftaya da Genel Kurul görüşmelerine başlanır ve hafta sonuna kadar da bu önemli teklif yasalaşmış olur..

AKP grubu, tüm kararlığıyla teklifinin arkasındadır ve komisyon görüşmelerini yakinen takip edecektir. Şimdiden görüşmelerin ve teklifin hayırlı olmasını diliyoruz.”

İLGİLİ HABER

gazeteduvar.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: