MAGAZİN

ARAŞTIRMA GÖSTERDİ Kİ: ”PARA GERÇEKTEN MUTLULUK GETİRİYOR”

Hayatınızla ilgili önemli kararları yazı tura atarak almanız, nihayetinde sizi daha mutlu edebilir…

ABD’DE YAPILAN ARAŞTIRMAYA GÖRE PARA GERÇEKTEN MUTLULUK GETİRİYOR

Ünlü atasözü “Parayla saadet olmaz” diyor.

Jean Twenge:

“Gelir ve mutluluk arasındaki bağlantı artık önceki yıllara göre daha yüksek.”

Ancak parayla gelir arasındaki ilişkiyi inceleyen yeni bir araştırmaya göre, daha fazla para daha fazla mutluluk anlamına geliyor.

30 yaş ve üzeri ABD’lilerin 1972 ila 2016 arasındaki verilerinin değerlendirildiği çalışmada mutluluk ve gelir arasındaki korelasyonun yıllar içinde arttığı görüldü.

Emotion adlı hakemli bilimsel yayında yer verilen ve 44 bin 198 Amerikalının bilgilerinin incelendiği çalışmada, üniversite eğitimi almayan beyazların mutluluğunun sürekli azaldığı ortaya çıktı. Eğitim alan beyazların mutluluk seviyesi ise aynı kaldı.

Afro-Amerikalılar açısından farklı sonuçlar elde edilse de para-mutluluk korelasyonu değişmedi. Üniversite eğitimi almayan siyahilerin mutluluğu 1972’den beri sabit kalırken, eğitimli siyahilerin mutluluğunun arttığı anlaşıldı.

Ayrıca geliri yüksek ailelerin mutlu olduğunu söyleme olasılığı geliri düşük olan aile bireylerinden yüzde 5 fazla çıktı.

Öte yandan bu çalışmanın, mutluluk ve para arasındaki ilişkiyi inceleyen bazı eski araştırmalarla ters düştüğü görüldü.

Örneğin Princeton Üniversitesi’nin 2010’da yaptığı bir çalışmada, gelirde meydana gelecek 75 bin dolardan fazla artışın, daha fazla mutlulukla ilişkili olmadığı ifade edilmişti.

YAZI – TURA

Önemli kararları yazı tura atarak almanın daha mutlu ettiği ortaya çıktı

Yeni bir çalışmaya göre hayatınızla ilgili önemli kararları yazı tura atarak almanız, nihayetinde sizi daha mutlu edebilir.

Oxford University Press’in yayımladığı The Review of Economic Studies dergisinde yer verilen çalışmada:

Kararlarında yardımcı olması için yazı tura atan kişilerin 6 aylık bir dönemin sonunda genel olarak daha mutlu olmasının yanı sıra yaptıkları seçimlerin sonuna kadar gitme ve onlardan hoşnut kalma olasılıklarının da daha yüksek olduğu görüldü.

Chicago Üniversitesi’nden iktisatçı Profesör Steven Levitt:

Yazı tura atmanın etkisini anlamak için katılımcıların istifa etme, taşınma, ilişkilerine son verme veya sigarayı bırakma gibi önemli kararları bir madeni paranın yazı ve tura yüzüyle eşleştirilen olumlu ve olumsuz cevaba göre almasını istedi.

Katılımcılardan ayrıca “Dövme yaptırmalı mıyım?” gibi kendi sorularını da dahil etmeleri istendi.

Yazı tura atmadan önce gönüllülere alacakları sonucu doğrulaması için üçüncü bir taraf belirlemeleri yönünde talimat verildi.

Phys.org’a göre iki ay sonra katılımcılar ve belirledikleri üçüncü şahıslardan bir anket doldurmaları istendi. Anket sonucunda “katılımcıların statükoyu koruduğu, yazı tura atmadan önceki tahminlerine kıyasla daha nadir değişiklik yaptığı” ortaya çıktı.

Fakat 6 ay sonra yapılan ankette “statükoya yönelik bu eğilimin ortadan kalktığı” keşfedildi.

Altıncı ayda yapılan ankete göre önemli kararlarında belli değişiklikler yapması söylenenlerin bu değişiklikleri yapma ve bunun sonucunda mutlu olma olasılığı daha yüksekti.

Katılımcılar ayrıca, yeniden seçecek olsalar büyük olasılıkla yine aynı kararı alacaklarını söyledi.

Araştırmacılara göre bulgular, “istatiksel açıdan uçlarda bulunan kişilerin (bu bağlamda statükoya en bağlı ve en karşıt seçimler yapanlar -ed.n.) aldıkları karardan bağımsız olarak ortalama eşit derecede mutlu olacağını” söyleyen geleneksel seçim teorisiyle “uyuşmuyor.”

Levitt, “Toplumun bize öğrettiği şey ‘vazgeçenlerin asla kazanmadığı ve kazananların da asla vazgeçmediği’. Ama yaptığım deneyden elde ettiğim verilere göre gerçek hayatta eğer daha fazla vazgeçseydik hepimiz daha iyi durumda olurduk” dedi.

Karar almayla ilgili iyi bir kural, ne yapmanız gerektiğine karar veremediğiniz anlarda statükoyu devam ettirmek yerine değişikliği temsil eden eylemi seçmenizdir.

Chelsea Ritschel ABD Yaşam Tarzı Muhabiri

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top