GÜNDEM

ANAYASA’YA AYKIRI EMİRLER VERENLER VE UYGULAYANLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU…

”İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE”

ANTALYA BARO BAŞKANI SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

“kişiyi hürriyetinden yoksun bıraktıkları, işkence ve kötü muamelede bulundukları” gerekçeleriyle…

Ankara’ya 300 metre kala engellenen ve Eskişehir Yolu üzerindeki şantiyede polis barikatları arasında yaklaşık 26 saat bekletilen baro başkanlarının yaşadığı mağduriyetle ilgili Antalya Baro Başkanı Polat Balkan şikayetçi oldu.

Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Valisi Vasip Şahin ve alanda görevli kolluk görevlileri hakkında “kişiyi hürriyetinden yoksun bıraktıkları, işkence ve kötü muamelede bulundukları” gerekçeleriyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu dilekçesini sundu.

Balkan dilekçesinde:

”Baro başkanlarının etrafının polis ve bariyerle çevrili olduğu sırada yağmur yağmasına rağmen gelen yardımlar engellendi ve tuvalete gitmeye dahi izin verilmedi.

Baro başkanlarının etrafının çevrilmesiyle ‘hürriyetleri engellendi’, gelen yardımların ve ihtiyaçlarının giderilmesinin engellenmesiyle de ‘işkence ve kötü muamele’ suçu işlendi..

Baro başkanlarına yönelik muameleyi tüm Türkiye ve dünya gördü..

Anayasa’ya aykırı emirleri verenler ve uygulayanlar cezalandırılmalıdır.”

NE OLMUŞTU?

AKP ve MHP’nin baroların yapısını değiştirerek çoklu baro sistemine geçmek ve Avukatlık Kanunu’nda değişiklik yapmak için çalışma içinde olduğunun açıklanması üzerine birçok ilin baro başkanları 19 Haziran’da Ankara’ya “Savunma yürüyor” eylemi başlatmıştı. 21 Haziran günü sabah Eskişehir Yolu üzerinden Ankara’ya girmeye çalışan baro başkanları polis tarafından engellenmişti. Ankara girişine 300 metre kala yaklaşık 26 saat bekletilen baro başkanlarına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Türkiye Barolar Birliği eski Başkanı Önder Sav’ın görüşmesi sonrası başkanları izin verilmişti.

Baro başkanları Ankara’da abluka altında tutulurken yurdun dört bir yanında baro ve adliye binaları önünde eylemler yapan avukatlar, AKP hükümetini protesto etti, baro başkanlarına desteklerini sundu. Baro başkanlarının avukatları temsilen illerinden çıkarak Anıtkabir’de sonlandıracakları yürüyüş, AKP hükümetinin sonuçlarını tahmin edemediği engelleme çabası sonucu tüm ülkeye yayılan bir direnişe ve güç gösterisine dönüştü.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top