GÜNDEM

SAVUNMA YÜRÜYÜŞÜ!

Baro başkanları, Feyzioğlu’nun tutumuna ilişkin “Utanç” yorumunu yaptı.

BARO BAŞKANLARI ANKARA’YA ULAŞTI

POLİS ENGELLEMESİ…

Baroların seçim sistemini ve yapısını değiştirecek düzenlemeye tepki olarak bulundukları illerden Ankara’ya “savunma yürüyüşü” başlatan baro başkanları, yürüyüşün dördüncü gününde Ankara’ya ulaştı.

Kente yürüyerek girmek Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’ın da aralarında bulunduğu 56 baro başkanı, Eskişehir Yolu üzerinde polis tarafından engellendi

POLİS KAMERASINA CÜBBE İLE ENGELLEME

Yürüyüşlerine izin verilmeyen baro başkanları kendi aralarında konuşurken polis kamerasının çekim yapması tepki çekti. Çekim yapan polis kamerası üzerine baro başkanları cübbe kapattı.

Polis ile baro başkanları arasında yaşanan tartışmada polis amirinin, polislere yönelik “Provakasyona gelmeyin” demesi üzerine avukatlar tepki gösterdi. Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, “Böyle bir durumda kaldığımız için üzgünüz” dedi.

Engellemelere karşı, “Savunma susmadı susmayacak” sloganı haykırılırken, bazı baro başkanları polis koridorunu geçerek tek yürüyüşe geçti.

FEYZİOĞLU ANITKABİR’E GİTTİ

Yürüyüş yapan baro başkanlarının Ankara’ya girişine izin verilmezken aynı saatlerde TBB Başkanı Metin Feyzioğlu beraberinde bazı baro başkanları ile Anıtkabir ziyaretinde bulundu.


Sosyal medya hesabından Anıtkabir ziyaretini duyuran Feyzioglu “Afyon, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Konya, Elazığ, Sivas, Gümüşhane – Bayburt, Çorum, Yozgat, Kütahya, Edirne, Samsun, Erzurum, Kahramanmaraş baro başkanlarımızla Atamızın manevi huzurundayız” dedi.

BAROLARDAN FEYZİOĞLU’NA: BAROLARI AYRIŞTIRIYOR

Ankara girişinde baro başkanlarına polis müdahalesi yapıldığı sırada Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve beraberindeki 16 baro başkanının Anıtkabir ziyaretini değerlendiren Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun:

“Feyzioğlu baroları ayrıştırıyor. Burada bizimle olmasını beklerdik. Bizim anayasal hakkımız engelleniyor” dedi.

Baro başkanları, Feyzioğlu’nun tutumuna ilişkin “Utanç fotoğrafı” yorumunu yaptı.

OTURMA EYLEMİ BAŞLATTILAR

Açıklamanın ardından yürüyüşlerine izin verilmeyen baro başkanları oturma eylemi başlattı.


İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, baro başkanlarının Ankara’ya giremediğini belirterek:

“Hiçbir gerekçe göstermiyorlar. Yürüyüşümüzün ne kadar haklı olduğunu gösterdi bu durum. Bizi Ankara’ya sokmayan zihniyet haklılığımızı ortaya koyuyor. Bu tek adam rejimini afişe edeceğiz. Bu görüntü, bunun resmen ortaya çıktığı andır. Biz buradan geçeceğiz” dedi.

BARO BAŞKANLARI YENİDEN YÜRÜYÜŞE GEÇMEK İSTEDİ

Oturma eylemi yapan baro başkanları yeniden yürüyüşe geçmek istedi ancak polis izin vermedi. Polis, yürüyüş izni olmadığını ifade ederken, baro başkanları yazılı bir emir olup olmadığını sordu. Polis yürüyüşe izin vermemekte kararlı görünürken, baro başkanları arasında “Buradan dönersek kaybederiz” yorumları yapılıyor.

BALKAN: BİZİ AKAN TRAFİĞİN ÖNÜNE ATTILAR

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, Ankara girişinde polis şiddetine maruz kaldıklarını söyledi. Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı ve İzmir Barosu Baskanı Özkan Yücel’in çevik kuvvet tarafından fiziki şiddete maruz kaldıklarını belirten Balkan, “Yürüyüşümüzün engellendiği sırada bizi akan trafiğin önüne attılar” dedi.

ANITKABİR’E GİDEN BARO BAŞKANLARI DA GELDİ

Diğer yandan TBB Başkanı Feyzioğlu ile Anıtkabir ziyaretinde bulunan 16 baro başkanından birçoğu Ankara girişinde polis müdahalesine uğrayan baro başkanlarının bulunduğu yere geldi. Baro başkanları durumdan haberdar olmadıklarını, duyar duymaz geldiklerini söyledi.

Antalya Barosu Başkanı Balkan, sabah Feyzioğlu ile Anıtkabir’e giden 15 baro başkanının da yapılanları protesto etmek ve birlikte mücadele etmek için kendilerinin yanına geldiğini söyledi.

ANKARA BAROSU BAŞKANI: ANAYASAL HAKKIMIZ GASP EDİLİYOR

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, bulundukları illerden yola çıkan baro başkanlarının Ankara’ya girişlerine izin verilmediğini söyledi.
Baroların halkın haklarını ve meslek onurunu korumak için yola çıktıklarını belirten Sağkan “Baro başkanlarımızı Ankara’da coskuyla karşılamak isterdik. Ama baro başkanlarının girişlerine izin verilmemiş, Anıtkabir’e gitmeleri anayasaya aykırı olarak engellenmiştir. ‘Yazılı bir emir var mı?’ diye soruyoruz, yok. Bu talimatı kimin verdiğine ilişkin sorularımız da cevapsız kalıyor” dedi.

BASIN, POLİS ÇEMBERİNE ALINDI

Kayseri Barosu Başkanı Cavit Dursun da baroların yapısında biat olmadığını vurgulayarak, yapılan muamelenin polis devleti resmi çizdiğini söyledi.


Diğer yandan polisler, basın mensuplarını çembere aldı.

İSTANBUL’DA PROTESTO EDİLECEK

Baro başkanlarına engellemeyi ve polis şiddetini protesto için İstanbul’da Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapılacak. Avukatlar saat 14.30’da cübbeleriyle adliye önünde biraraya gelecek.

İLGİLİ HABER

gazeteduvar – Müzeyyen Yüce

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top