GÜNDEM

SAVUNMA DURDURULAMAZ!

”Ne şehre girmemize ne Anıtkabir’e gitmemize izin veriliyor.”

TÜRKİYE İÇİN KARA BİR LEKE

Baro Başkanları Ankara Girişinde Durduruldu

Hükümetin baroların yapısını değiştirecek yeni yasal düzenlemeden vazgeçmemesi üzerine Cuma günü Ankara’ya yürüyüş başlatan baro başkanları, bu sabah Ankara girişinde polis müdahalesiyle karşılaştı.

BASIN AÇIKLAMASI YAPMAYA VE ANITKABİRE’E GİTMEYE İZİN YOK!

58 baro yönetiminin Türkiye’nin değişik illerinden başlattığı yürüyüşte avukatlar, Ankara girişinde Eskişehir yolu üzerinde bir basın açıklaması yapacak ve Anıtkabir’e gidecekti.

Ancak basın açıklaması yapılmak istenen Başkent Üniversitesi yakınlarındaki noktaya yaklaşık 500 metre kala polis tarafından durdurulan grubun şehre girişine izin verilmedi

Baro başkanlarına çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Baro yöneticisi avukatlarla çevik kuvvet ekipleri arasında arbede yaşandı.

“YASAL GEREKÇE YOK!”

Diğer illerden gelen baro yönetimlerini Ankara girişinde Ankara Barosu yöneticileri bekliyordu.

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağken:

“Anıtkabir’e gitmemize müsaade edilmiyor. Hiçbir gerekçe yok. Bunun bir gerekçesi olamaz, bu zaten anayasal bir hak. Bunu reddetmenin bir yasal gerekçesi olmasının ihtimali dahi yok. Sadece Valilik müsaade etmiyor deniliyor. Ne şehre girmemize ne Anıtkabir’e gitmemize izin veriliyor. Valiliğe yazılı olarak bildirdik, bize yazılı bir red cevabı gelmedi. Açıkça altını çizerek söylüyorum, gelemez çünkü yazılı red cevabı, anayasaya aykırı olur. De facto bir durum yaratıyorlar bu sebeple..

Baro başkanlarının Ankara’ya sokulmaması, tarihe kara bir gün olarak geçecek.”

Ankara girişinde durdurulan Baro başkan ve yöneticisi avukatlar arasında Trabzon, Eskişehir, Adana, Diyarbakır, İstanbul, Muğla gibi birçok ilden gelen baro başkanları bulunuyor.

Yürüyüşe katılan baroların Türkiye’deki avukatların yüzde 95’ini temsil yetkisi bulunduğu belirtiliyor.

OTURMA EYLEMİ

Polisin başkent Ankara’ya girişlerini engellemesinin ardından bir durum değerlendirmesi yapan baro başkanlarının aldığı kararı Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun açıkladı. Uzun, başkanların oturma eylemi yapma kararı aldığını, kendilerinin şehre girmesine ve Anıtkabir’e yürümelerine izin verilene kadar oturma eylemini sürdüreceklerini belirtti.

Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun:

“Biz burada anayasal ve yasal haklarımızın kullanışının nasıl olması gerektiğini göstermek adına Anıtkabir’e buradan hareket edeceğiz. Bu yolun açılması Türkiye’nin hukuk devletinin bir göstergesi olacaktır. Bu mücadeleye devam edeceğiz. Türkiye’de hak mücadelesinin nasıl yapılmakta olduğunu kendi illerinden yola çıkan Baro başkanlarımız gösterdi bizler vatan ve Ata sevgisiye yoğrulmuş insanlarız.”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun aynı dakikalarda bir grup avukatla Anıtkabir’i ziyaret ediyor olması

Uzun:

“Birlik başkanının böyle bir günde bizimle birlikte olması gerekirdi, Anıtkabir’de başka arkadaşlarla birlikte değil” ifadesini kullandı.

Öte yandan olay yerinden canlı yayın yapan Amerika’nın Sesi Muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu’na polis, basın kartı olmadığı gerekçesiyle engel olmak istedi. Yazıcıoğlu, polise yeni turkuaz basın kartını halen daha beklediğini, ancak e-devlet uygulamasında mevcut sarı basın kartının geçerli olduğunun görüldüğünü anlattı.

Hükümet, yeni yasal düzenlemeyle, bir ilde birden fazla baro kurulabilmesini ve barolardaki seçimin nispi temsil yöntemine göre yapılabilmesini öngörüyor.

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi – Yıldız Yazıcıoğlu

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top