GENEL

SKANDALIN ADRESİ: ‘WUSHU KUNG FU’

WUSHU BAŞKANVEKİLİ SEÇİMLERDE BİNALİ YILDIRIM’IN PROBAGANDASINI YAPMIŞ

ALEVİ OLDUĞU GEREKÇESİYLE MİLLİ TAKIM’A ALINMADI!

İsmi sürekli skandallarla anılan Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz

Dünya çapında dereceleri bulunan milli sporcu Sadık Pehlivan, sırf Alevi olduğu ve namaz kılmadığı gerekçesiyle federasyonu yöneten Abdurrahman Akyüz tarafından Wushu Milli Takımı’na alınmadığını savundu.

‘AKP’Yİ DESTEKLEYİN’ DİYE ÇAĞRI YAPTI

Geçmişte basında çıkan “Kızı için 7 Rolex marka saat karşılığında altın madalya” haberleriyle skandallara imza atan Abdurrahman Akyüz’ün adı son yapılan yerel seçimler öncesi parti propagandası yaptığı için gündeme geldi.

Akyüz, başkanvekilliğini yaptığı federasyonun resmi sitesinde kaleme aldığı yazısında CHP’yi sert sözlerle eleştirmiş ve 31 Mart’ta AKP’nin desteklenmesi gerektiğini yazmıştı.

Akyüz “Bu işin şakası yoktur ve maceraya da gerek yoktur. Ya hizmet ya sefalet tercih edilecek” demişti.

GÜNEY KIBRIS’LA ‘KORSA’ OLUŞUM

Yıllardır Wushu Federasyonu’nu başkanvekili olarak skandallarla yöneten Akyüz’ün kural tanımayan tutumları nedeniyle Avrupa Wushu Federasyonu (EWUF), Türkiye’nin üyeliğini askıya aldı.

Abdurrahman Akyüz bunun üzerine inanılmaz bir girişimde bulunarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin de içinde olduğu bazı ülkelerle “alternatif” bir Avrupa Federasyonu kurdu.

Ülkemizi, Belçika, Slovenya, Ermenistan, Sırbistan, Bulgaristan, Hırvatistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yer aldığı “korsan” oluşuma dahil eden Akyüz, “EUWUF” adlı federasyonun başkanvekilliğini de üstlendi.

AKYÜZ İDDİALARI YALANLAMADI

Skandal iddialarla ilgili olarak kendisine ulaştığımız Abdurrahman Akyüz, konuşmak istemediğini söyledi. Akyüz, tepki çeken icraatlarıyla ilgili sorularımızı yanıtlamaktan kaçınırken hakkındaki iddiaları yalanlamadı. 

WUSHU’YU BIRAKTI, CHP’YE HAKARETE BAŞLADI

Türkiye Wushu Federasyonu Başkan Vekili Abdurrahman Akyüz, federasyonun resmi sitesinde CHP’yi hakarete varan ifadelerle eleştirdi, AKP’nin desteklenmesi gerektiğini yazdı.

Türkiye Wushu Federasyonu Başkan Vekili Abdurrahman Akyüz, Wushu Federasyonu’nun resmi internet sitesinde CHP’ye hakaret eden bir makale yayınladı.

Akyüz, 17 Mart 2019 tarihli makalesinde ‘Ya hizmet ya sefalet tercih edilecek’ diyerek propaganda yaptı.

Akyüz’ün makalesinden bazı bölümler şöyle:

İşte 1994’de ki belediye seçimleriyle başlayan bu efsanenin en önemli şehri olan İstanbul’ un başında olan kişi bu günkü Cumhurbaşkanımız olan Recep Tayyip Erdoğan’ın ta kendisidir.

Bu işin şakası yoktur ve maceraya da gerek yoktur. Ya hizmet ya sefalet tercih edilecek .

Bize düşen sonucu ne olursa olsun, başından beri yerimizi doğru olarak seçmemiz ve doğru yerde durmamızdır. Doğru yerimizde dimdik,sapasağlam olarak ayakta kalmalıyız.

Hizmeti Hak için yapan, bunun içinde başarılı olanlarla her zaman sonuna kadar beraber olmalı ve yalnızca Allah(c.c) rızası için Hak davanın hizmet ehline, hizmetin markasına bütün gücümüzle desteğimizi vermeliyiz.”

Unutmayalım ki yaşanılabilir şehirleriyle, yaşanabilir yeniden büyük Türkiye ve yaşanılabilir yeni bir Dünya için hepimiz mesulüz….”

WUSHU FEDERASYONUNA TÜRBAN CEZASI

Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz’ün kızı Zeynep Makbule Akyüz, ‘türbanlı olarak Avrupa şampiyonasındaki karşılaşmaya katılması’ gerekçesiyle diskalifiye edildi, ardından 2 yıl men cezası aldı.

Federasyonun da kadın takımı için, turnuvaya katılmama kararı vermesi tartışma yarattı.

Milli takımının aday kadın sporcuları, Federasyon Başkanı Akyüz’ün, kızının turnuvaya katılamaması nedeniyle kendilerini de cezalandırdığını söyledi.

Geçen yıl Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılan Avrupa Wushu şampiyonasında, karşılaşmaya türbanıyla çıkan sporculardan aynı zamanda Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz’ün kızı Zeynep Makbule Akyüz, diskalifiye edildi.

Federasyondan konuyla ilgili yapılan açıklama ardından Federasyon Başkanı Abdurrahman Akyüz ile kızı Zeynep Makbule Akyüz hakkında, Avrupa Wushu Federasyonu 2 yıl karşılaşmalardan yasaklanma cezası verildi.

KADIN MİLLİ TAKIMI ÇEKİLDİ

Avrupa Wushu Federasyonu’nun verdiği karar sonrasında, Türkiye Wushu Federasyonu yönetim kurulu, ilk olarak hem erkek hem de kadın milli takımının şampiyonaya katılmamasına karar verdi.

Daha sonra federasyonun bu kararını değiştirerek sadece kadın milli takımının katılmamasına karar vermesi tartışmaları da beraberinde getirdi.

Milli takımın aday kadrosunda yer alan 7 kadın sporcu, gelişmelere tepki gösterdi. Federasyon Başkanı Abdurrahman Akyüz’ün kızının katılamadığı bir turnuvada kendilerini de göndermeyip cezalandırdığını söyledi.

Wushu sporu ile 3 yıldan bu yana uğraşan ve Türkiye şampiyonu olan İzmirli Hatice Alıç, da gelişmelere tepki gösterdi. Türkiye’yi boks milli takımında da 10 yıl temsil eden Alıç, şöyle dedi:

“Burası aile federasyonu değil. Onun kızı gidemiyorsa bizler varız. Yıllarca emek verdim. Ülkemizi temsil edip bayrağımı dalgalandırmak istiyorum. Bunun için de gecemi gündüzüme katarak çalıştım. Antrenman yaptım. Ben gerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na, gerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, gerekse Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektuplar yazdım. Bunun düzeltilmesini istedim ama cevap gelmedi. Avrupa ülkeleri bizi başörtüsünü bahane ederek engellemek istiyorsa, bizler de kadın dayanışması göstererek çıkar yine Avrupa’da şampiyon oluruz. Ama biz engellenmeyelim.”

Hatice Alıç, girişimlerinin başarısız olması durumunda, Avrupa Wushu Federasyonu’nun doğrudan milli takım düzeyinde kendilerini davet etmesi için de başvuruda bulunacaklarını ekledi.

“KARAR DÜZELTİLMEZSE KATILMAYACAĞIZ”

Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz ise, kendisi ve kızının yasaklanma cezası aldığını doğruladı.

“Olayın benim ve kızımla ilgisi yok. Olay tamamen başörtüsü meselesi. Kızım geçen sene diskalifiye edildi. Ardından bizlere ceza verildi. Yönetim kurulumuz da bu yönde bir karar aldı. Avrupa Wushu Federasyonu’nun verdiği cezaya itiraz ettik ama kabul edilmedi. Bunların yaptığı, bir insanlık suçu, kızımın dünya şampiyonalarında dereceleri var. Bize ancak başörtüsü olmadan katılabileceğimiz söylendi. Bizler de kabul etmedik. Bu inancımıza saldırıdır. Dünya şampiyonalarında hiçbir sıkıntı yok ama neden Avrupa’da var, bunu anlamıyorum. Değerlerimize, inançlarımıza hareket ettikleri için de gitmeyeceğiz. Bu karar kaldırılıncaya kadar da bu devam edecek.”

Turnuvada Türkiye adına büyükler, üst gençler, alt gençler kategorilerinde 52 erkek sporcunun mücadele edeceği açıklandı. Teknik ekip ve yöneticilerle birlikte kafile toplam 70 kişiden oluşuyor.

WUSHU’DA YENİ SKANDAL

BABASI BAŞKAN, ANNESİ HAKEM, KENDİSİ ŞAMPİYON

Alevi kökenli sporcuların önünü kestiği iddia edilen Türkiye Wushu Federasyonu (TWF) Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün kızı Elif Akyüz aynı turnuvaya hem hakem hem de sporcu olarak katıldı.

Elif Akyüz, annesinin ve kendisinin de dahil olduğu hakemlerin değerlendirmesiyle şampiyon oldu.

TWF Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün kızı Elif Akyüz kurallara aykırı olmasına rağmen Türkiye Wushu Kungfu Şampiyonası’na hem hakem hem de sporcu olarak katıldı.

Akyüz, annesinin de yer aldığı hakemlerin puanlarıyla şampiyon ilan edildi. Kurallara göre bir sporcu hakemlik görevi yaptıktan sonra bir yıl içinde herhangi bir turnuvaya katılamıyor. Katıldığı takdirde ise cezalandırılıyor.

Birçok turnuvada Akyüz’ün akrabasını ve yakınını görevlendirdiği öğrenilirken, federasyondan konuyla ilgili hiçbir yetkili konuşmak istemedi. 

“HAİN, FETÖCÜ DAMGASI YİYORUZ”

Wushu Ulusal Takımı’nın sporcusu Mustafa Seçkin Çelik:

“Ben ve arkadaşlarım Covid 19 salgını öncesinde TWF Başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün yaptığı haksızlıklara karşı mücadele verip hakkımızı korumak adına kendisine dava açtık. Bu süreçte kendisi ve ailesi tarafından çeşitli hakaretlere ve ‘FETÖ’cüler’ ‘hainler’ gibi kirli yakıştırmalara maruz kaldık.”

MEZHEPÇİLİK İDDİALARI

Türkiye Wushu Federasyonu daha önce birçok skandala imza atmıştı. Avrupa Şampiyonu olan Wushu sporcusu Sadık Pehlivan, Alevi olduğu için dışlanmış ve birçok ayrımcılığa maruz kalmıştı.

CHP milletvekilleri Turan Aydoğan ve Murat Bakan ile HDP milletvekilleri Alican Önlü ve Ali Kenanoğlu, Gençlik ve Spor Bakan Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması için Meclis gündemine gelmişti.

ABDURRAHMAN AKYÜZ KİMDİR?

Eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın “Sakaryalılar” olarak bilinen özel koruma ekibinde üyesi olan Akyüz, o dönemde Erbakan’ın adeta gölgesi gibi her yerde yanında dolaşıyordu.

Halen federasyonda başkan vekili ve yönetim üyesi olarak görev yapan Akyüz’le ilgili iddialar da federasyon başkanlığı yaptığı 2014 ile 2017 arasında döneme dair yoğunlaştı.

RTÜK BAŞKANI ŞAHİN WUSHU FEDERASYONU’NDA AS BAŞKAN ÇIKTI

Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine atanması eleştirilen, daha önce Türksat Yönetim Kurulu üyeliğinden de istifa etmek zorunda kalan, aynı zamanda Basın İlan Kurumu’nda hükümet temsilcisi olarak görev yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in Wushu Federasyonu’nda asbaşkan olduğu ortaya çıktı.

Wushu Federasyonu Başkan Vekili Abdurrahman Akyüz’ün kızı Elif Akyüz’ün sporcu olarak katıldığı turnuvada kendisinin ve annesinin yer aldığı hakem heyeti kararıyla şampiyon olduğunun açığa çıkmasının ardından, dikkatler federasyonla ilgili tartışmalara çekildi.

Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine atanması eleştirilen, daha önce Türksat Yönetim Kurulu üyeliğinden de istifa etmek zorunda kalan, aynı zamanda Basın İlan Kurumu’nda hükümet temsilcisi olarak görev yapan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in federasyonda da asbaşkan olduğu anlaşıldı.

Mehmet Zeki Akıncı’nın başkanlık ettiği federasyonun başkanvekili ise Abdurrahman Akyüz.

Federasyonun yönetim kurulunda ise iki isim dikkat çekti.

**Bu isimlerden biri, SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran’ın kardeşi Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran.

**Diğer isim ise geçtiğimiz günlerde Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine atanması eleştirilen, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin.

Şahin, Wushu Federasyonu’nun internet sitesinde yönetim kurulu üyesi ve asbaşkan olarak yer alıyor.

WUSHU BAŞKANVEKİLİ SEÇİMLERDE BİNALİ YILDIRIM’IN PROBAGANDASINI YAPMIŞ

Skandalların merkezindeki isim Başkanvekili Abdurrahman Akyüz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde Binali Yıldırım’ın seçilmesi için çalıştığını açıkça ifade ediyor.

Birçok usulsüzlüğün ve şaibenin merkezi haline gelen Türkiye Wushu Federasyonu’nda (TWF) skandallar bitmek bilmiyor.

Wushu Federasyonu Başkan Vekili Abdurrahman Akyüz’ün kızı Elif Akyüz’ün sporcu olarak katıldığı turnuvada kendisinin ve annesinin yer aldığı hakem heyeti kararıyla şampiyon olduğunun açığa çıkmasının ardından bu kez de  bir dönem Necmettin Erbakan’ın da yakın koruması olan Akyüz’ün önderliğindeki federasyonun İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri döneminde AKP’nin adayı Binali Yıldırım’a destek verdiği anlaşıldı.

İMAMOĞLU’NA HAKARET

Wushu Federasyonu Başkan Vekili Abdurrahman Akyüz, federasyonun geçen sene İstanbul Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen iftar programında Binali Yıldırım’ın seçilmesi için çalışma içinde olduklarını şu sözlerle anlatmış:

“Biz bu adamı mı belediye başkanı yapacağız? Yoksa nereden geldiği belli olmayan adamı mı belediye başkanı yapacağız?

Çalışmamız gerekiyor. Milleti uyandırmamız gerekiyor. Biz büyük bir camiayız. Bu seçimin kaderini siz wushucular değiştirebilirsiniz. Buna inanıyorum. 500 bin kişiye tesir edebileceğimiz bir gücümüz var. Allah’ın izniyle de buna inanıyorum.

Binali Yıldırım’ın 26 projesi var, bunlar da hepimizi yakından ilgilendiren önemli maddeler var; vatandaşlarımızın İGDAŞ VE İSKİ’ye çeşitli sebeplerden dolayı ödeyemediği 1.5 milyar TL ana para, 500 milyon TL’ si de faiz olmak üzere yaklaşık 2 milyar TL borcu var. Bu kurumlara borçlarını kapatmak isteyen vatandaşlardan gecikme zammı ve cezası alınmayacak. Yani 500 milyon TL’yi silinmiş olacak”

AÇIK SEÇİK PROPAGANDA

Yıldırım’ın amatör branşlara da destek vereceğini iddia eden Akyüz sözlerini şöyle tamamlamıştı: “İstanbul’da bulunan 935 amatör spor kulübünün her birine ortalama 100 bin TL’lik malzeme ve ulaşım desteğinde bulunulacak. Canla başla çalışmamız lazım. Bu adam dediğini yapar. Binali Bey’in yapacağına inanıyorum.”

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top