SAĞLIK

MUTASYONA UĞRAYAN VİRÜS, 10 KAT HIZLA YAYILIYOR…

Avrupa ve Türkiye’deki son koronavirüs vakalarını gösteren bir grafik…

”MUTASYON GEÇİREN COVİD-19 TÜRÜ, VİRÜSÜN YAYILMASINI 10 KAT ARTIRIYOR”

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre koronavirüsün D614G adı verilen mutant versiyonu, virüsün 10 kat daha hızlı yayılmasına neden oluyor.

ABD’de Scripps Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, koronavirüsün mutasyona uğrayan bir türü nedeniyle ABD’nin New York kenti, İtalya ve İngiltere’de 10 kat daha bulaşıcı olduğu açıklandı.

Koronavirüsün D614G adı verilen mutant versiyonu, sadece daha bulaşıcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda orjinal virüsten 4 kat daha fazla taç yapısına sahip. Bu onun insan hücrelerine daha fazla ve kalıcı şekilde tutunmasına neden olarak ölüm riskini de dörde katlıyor. 

Bilim insanları bir süredir neden bazı bölgelerde diğerlerine göre daha fazla koronavirs ölümünün yaşandığını anlamaya çalışıyor.

Yapılan çalışmada dünyanın en yüksel ölüm oranına sahip İtalya, İngiltere ve New York şehrinde D614G mutasyonun yüksek miktarlarda dolaştığı bulundu.

DÜŞÜK MİKTARLARDA KOLAYCA YAYILIYOR

İngiltere’de yer alan Reading Üniversitesi’nden virolog Profesör Ian Jones, araştırmayı değerlendirdi:

“Evet mutant virüs daha bulaşıcı. Çalışma oldukça iyi. Bu durum virüsün düşük miktarlarda olsa dahi kolayca yayılabileceği anlamına geliyor”

30’U AŞKIN MUTASYON GERÇEKLEŞTİ

Araştırmacılar, dünyanın her yerinde koronavirüsün poülasyonların genetik yapılarına uyum sağlamak için  çeşitli mutasyonlara uğradığını ve şu ana kadar 30’u aşkın türün tespit edildiğini açıkladı.

Ancak D614G’nin açık ara farkla en zararlısı olduğu açıklandı.

Çalışmanının başyazarı Dr. Hyeryum Chloe:

“Söz konusu mutasyon diğerlerine göre çok daha bulaşıcı ve ölümcül. Koronavirüs insanların akciğerlerinde bulunan ACE2 reseptörlerine sahip olduğu taç yapılar aracılığıyla tutunuyor. D614G ise çok sayıda taç yapıya sahip ve bu durum insan organlarına daha fazla zarar anlamına geliyor.”

Öte yandan, dünyada koronavirüs nedeniyle 430 bini aşkın kişi yaşamını yitirirken, vaka sayısı 8 milyonu aştı.

DOKTORLAR ENDİŞELİ!

ABD’deki Boston College’de görev yapan Doç. Dr. Emre Altındiş, kendisine ait sosyal medya hesabından ‘Tum ulkeler yasaklari gevsetti diyenler toplumu manipule ediyor’ dedi ve Avrupa ve Türkiye’deki son koronavirüs vakalarını gösteren bir grafik paylaştı.

KORKUTAN GRAFİK

Doktor Emre Altındiş, kendisine ait sosyal medya hesabından Avrupa ve Türkiye’deki son koronavirüs vakalarını gösteren bir grafik paylaştı.

Emre Altındiş’in paylaştığı grafiğe göre Avrupa’da vaka sayılarında azalma yaşanırken, Türkiye’de ivme yeniden yükselişte…

Altındiş, ülkelere 1 milyon kişiye düşen test sayısını da paylaşarak bulaşının arttığı illerde daha çok test yapılması gerektiğini de söyledi.

İşte Emre Altındiş’in paylaşımı;

1) Tum ulkeler yasaklari gevsetti diyenler toplumu manipule ediyorlar. Salgin ve bulasi pek cok ulkede baskilandi. Daha iyi anlamak icin dun bulunan yeni vakalar:

Turkiye 1562

Fransa 407

Italya 338

Ispanya 323

Almanya 248

Bulgaristan 24

Yunanistan 9-komsuda toplam 3121 vaka!

2) Test sayilari 2 milyonu gecti vb. diyerek toplumu manipule ediyorlar. 1 M kisiye dusen test sayilari

Rusya: 101,967

Ispanya: 95,507

Italya: 76,419

ABD: 74,927

Almanya: 56,034

Turkiye: 31,225

Testler ozellikle bulasinin arttigi illerde cok hizla artmalı

Erdoğan bu haftaki Cumhurbaşkanlığı kabinesi sonrasında yeni tip koronavirüs salgınından normalleşme sürecine geçişin başladığını duyurmuştu.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: