SIYASET

KAPATILAN AKP’Lİ TROL HESAPLAR, DOLANDIRICILIK İÇİN DE KULLANILMIŞ

FAHRETTİN ALTUN: ”SAHTE HESAP İDDİASI GERÇEK DIŞI!”
TWİTTER: ”DOLANDIRICILIK İÇİN DE KULLANILDI.”

DOLANDIRICILIK İÇİN DE KULLANILMIŞ

Twitter’ın AKP destekçisi olan ve tek bir merkezden yönetilen hesapları kapatmasının bir diğer gerekçesi de bu hesapların aynı zamanda dolandırıcılık ve yasadışı korsanlık yapmak için kullanıldığı ortaya çıktı.

Yapılan açıklamada, bu hesapların dolandırıcılık için  de kullanıldığı ifadesi yer almış fakat dikkat çekmemişti.

O AÇIKLAMA

Twitter’ın AKP destekçisi troll hesaplarının dolandırıcılık için de kullanıldığını şu ifadelerle belirtilmişti:

“Bu ele geçirilen hesaplar, düzenli olarak yukarıda belirtilen devlet aktörleri tarafından hack’lenme ve ele geçirme çabalarının hedefi olmuştur. Bu troll ağı aynı zamanda, kripto para birimiyle ilişkili (spamlı e-posta) ticari etkinlikler için de kullanıldı.”

AKP LEHİNE SİYASİ SÖYLEMİ KUVVETLENDİRMEK AMACIYLA KULLANILAN ‘TROL’ HESAPLAR KAPATILDI!

ALİ BABACAN: ‘UTANÇ VERİCİ BİR HABER’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Twitter’ın AKP’li hesapları kapatması üzerine dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

Ali Babacan:

 AKP’li hesapların kapatılmasını “utanç verici” olarak yorumlayarak, “Türkiye trollerle yönetilmeyi hak etmiyor” demecini paylaştı. Babacan, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada “Twitter bugün Türkiye’de 7.340 hesabı kapattı.Utanç verici bir haber. #TürkiyeTrollerleYönetilemez demeye devam edeceğiz” 

FAHRETTİN ALTUN: ”SAHTE HESAP İDDİASI GERÇEK DIŞI!”

Fahrettin Altun’dan Twitter açıklaması: Twitter Türk siyasetini dizayn ediyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twittter’ın AKP ile bağlantılı olduğu iddiasıyla 7 bin 340 hesabı kapatmasına tepki gösterdi.

Fahrettin Altun:

“Twitter’ın siyaseten Türkiye Cumhuriyeti’ni konumlama arzusu, kuruluşun PKK ve FETÖ gibi Türkiye’ye düşman yapıların kara propaganda faaliyetlerine kol kanat germe isteği ve Türk siyasetini dizayn etme hevesi net bir şekilde görülmektedir.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, söz konusu olaya ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

Altun’un “Twitter’ın Türkiye’de bazı hesapları kapatma kararı ve kapattığı hesaplarla ilgili ortaya attığı iddialara ilişkin açıklama” notuyla paylaştığı açıklama şu şekilde:

“Twitter adlı sosyal medya platformu bu gece yarısı yaptığı bir açıklamayla Türkiye’de 7 binden fazla hesabın kapatıldığını duyurmuştur.

Twitter’ın yaptığı açıklamada kapatılan hesapların Sayın Cumhurbaşkanımıza destek amacıyla açılan “sahte” hesaplar olduğu ve bu hesapların tek bir merkezden yönetildiği iddiası gerçek dışıdır.

Hesapların kapatılması kararına dayanak olarak öne sürülen birtakım dökümanların da bilimsellikten uzak, taraflı ve siyasi saiklerle oluşturulduğu açıkça görülmektedir. Merkezi ABD’de bulunan bir şirketin almış olduğu kararı, ideolojik yakaşımlarını ilimsel veri olarak pazarlamaya kalkışan birtakım eşhas tarafından hazırlanmış raporla meşrulaştırma çabası tarihi bir skandaldır.

Tek bir teknik kanır sunulmaksızın, tamamen varsayımlardan harekele, ilgili-ilgisiz birçok sosyal medya hesabını aynı potada eritme amacı taşıdığı açık olan bu adımın atılması, yine somut dayanaktan yoksun şekilde Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetinin ve bir siyasi hareketin zan altında bırakılması kabul edilemez.

Şeffaflık ve ifade hürriyet kılıfına saklanmış bu ceberut yaklaşım bir kez daha göstermiştir ki; Twitter bir ticari sosyal medya kuruluşu olmanın ötesinde belirli bir siyasi ve ideolojik yaklaşımı benimseyen, bu yaklaşımına uymadığını düşündüğü tüm kullanıcılara ve aktörlere çamur atmaktan çekinmeyen bir ideolojik kara propaganda makinasına dönüşmüştür.

Çok yakın geçmişte özellikle ABD’de şahit olduğumuz tartışmalara da düşünüldüğünde, Twitter’ın siyaseten Türkiye Cumhuriyeti’ni konumlama arzusu, kuruluşun PKK ve FETÖ gibi Türkiye’ye düşman yapıların kara propaganda faaliyetlerine kol kanat germe isteği ve Türk siyasetini dizayn etme hevesi net bir şekilde görülmektedir. Geçmişte bu tür yollara tevessül etmiş birçok yapının nihayetinde nasıl bir akıbetle baş başa kaldığını bu şirkete hatırlatmak isteriz.

Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti hiçbir surette sahteciliğe, manipülasyona ve dezenformasyona geçit vermeyecek, ülkemizde ve tüm dünyada her zaman hakikati, hür düşünceyi ve dijital farkındalığı güçlendirmek için çalışmaya devam edecektir.”

TWİTTER TÜRKİYE’DEKİ ‘TROL’ HESAPLARI İFŞA ETTİ

Söz konusu hesaplar Türkiye, Rusya ve Çin kaynaklı.

Sosyal medya platformu Twitter, devlet bağlantılı enformasyon operasyonları kapsamında faaliyet gösteren 32 bin 242 “trol” hesabının ifşa edilerek kapatıldığını açıkladı.

Türkiye’de sahte ve kullanılmak üzere ele geçirilen hesaplar, AKP lehine siyasi söylemi kuvvetlendirmek amacıyla kullanılıyordu.

Twitter’ın internet sitesinde paylaşılan resmi açıklamada, bu operasyonlarla bağlantılı bütün hesapların ve içeriklerin kaldırıldığı belirtildi.

İlgili verilerin de şirketin önde gelen iki araştırma ortağı olan Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (ASPI) ve Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) ile paylaşıldığı kaydedildi. Hesapların da şirketin manipülasyon politikalarının ihlali kapsamında kapatıldığı vurgulandı.

“TÜRKİYE’DEKİ HESAPLAR AKP LEHİNE SÖYLEMİ KUVVETLENDİRMEK AMACIYLA KULLANILIYORDU’

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki hesap ağları 2020 yılı başında tespit edildi. Bu hesapların çoğu Türkiye içindeki kitleyi hedefliyordu.

Twitter’ın teknik göstergeler ve bu hesapların davranışı üzerinde yaptığı analize göre, sahte ve kullanılmak üzere ele geçirilen hesaplar, AKP lehine siyasi söylemi kuvvetlendirmek amacıyla kullanılıyor ve bu hesaplarda Erdoğan’a güçlü destek ifade ediliyordu.

Bu kapsamda 7.340 hesap ifşa edilerek arşive alındı.

İncelenen teknik göstergelere göre söz konusu hesap ağı, partinin gençlik kolu ve ciddi sayıda ele geçirilmiş hesapların bulunduğu merkezi bir ağla bağlantılıydı.

Bu nedenle Twitter’ın ifşa ettiği hesap ağının, Erdoğan ve Türk hükümetini eleştiren kurumlarla bağlantılı olan ve ele geçirilen hesapları da kapsadığı belirtildi.

Kapatılan bu hesapların sıklıkla devlet eliyle yürütülen korsanlık ve hesap ele geçirme çabalarının hedefi oldukları kaydedildi.

Hesap ağının aynı zamanda kripto para birimi bağlantılı spam gibi ticari faaliyetler için de kullanıldığı belirtildi.

”ÇİN’DEKİ HESAPLAR KOMİNİST PARTİSİ LEHİNE SÖYLEMİ YAYIYORDU”

Şirketten yapılan açıklamaya göre:

Çin’deki hesap ağı yeni olsa da faaliyetlerin tespit edilmesi için kullanılan teknik bağlantıların 2019 yılının Ağustos ayında tespit edilen faaliyetlerle tutarlı olduğunun görüldüğü belirtildi.

Bu kapsamda birbiriyle bağlantılı iki grup hesabın ifşa edildiği ifade edildi.

Buna göre, hesap ağının ana merkezini ele veren 23 bin 750 hesap ve içeriğin daha fazla kişiye ulaşması için tasarlanan 150 bin hesap tespit edildi.

150 bin hesabın çoğunun ya çok az takipçisi olduğu ya da hiç takipçisi olmadığı, bu hesapların etkileşim rakamlarını yapay olarak şişirmek üzere tasarlandığı vurgulandı.

Çin’deki bu hesap ağının birbiriyle eşgüdümlü ve manipülatif faaliyetler içinde olduğu, ağırlıklı olarak Çin dillerinde paylaşım yapıldığı ve Çin Komünist Partisi lehine jeopolitik söylemin yanı sıra Hong Kong’daki siyasi dinamikler konusunda aldatıcı söylemler yaydığı belirtildi.

“RUSYA’DAKİ HESAPLAR SİYASİ MUHALİFLERİ HEDEF ALIYORDU”

Rusya içinde de devlet destekli siyasi propaganda faaliyeti içinde olan bir medya sitesi olan Current Policy adlı siteyle bağlantılı hesapların araştırıldığı belirtildi.

Şirketin açıklamasında, “Bu medya operasyonuyla bağlantılı hesap ağının Twitter’ın manipülasyon politikasını ihlal sebebiyle askıya alındığı vurgulandı.

Bu hesapların faaliyetleri arasında siyasi amaçla çapraz paylaşım, içeriğin gerçek olmayan ancak eşgüdümlü şekilde güçlendirilmesi gibi faaliyetler sayıldı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in siyasi partisi olan Birleşik Rusya Partisi’ni öne çıkaran ve siyasi muhalifleri hedef alan faaliyetlerde bulunulduğu belirtildi.

Yapılan çalışma kapsamında 1.152 hesabın ve bunlarla bağlantılı içeriğin ifşa edildiği kaydedildi.

amerikaninsesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top