BİLİM & TEKNOLOJİ

CORONA AŞISINDA, ‘AB YURTTAŞLARI’ ÖNCELİKLİ OLACAK!

Firma, ABD ve Avrupa’ya aşı satış sözleşmelerini imzalamaya başladı.

İNGİLİZ – İSVEÇ İLAÇ FİRMASI ASTRAZENECA

‘Covid-19’a karşı aşı’ haberi İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca’dan geldi.

Firma, ABD ve Avrupa’ya aşı satış sözleşmelerini imzalamaya başladı.

Fransa, Almanya, İtalya ve Hollanda, AstraZeneca laboratuvarıyla yılbaşından önce tüm AB yurttaşları için, Covid 19’a karşı 400 milyon aşı tedariki için anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

Anlaşma, Corona virüse karşı bir aşı bulunduğunda Avrupa Birliği’nin tüm üyelerinin aşıya sahip olmasını sağlıyor.

AstraZeneca’nın patronu Pascal Soriot, Ekim ayından itibaren dağıtıma geçeceklerini ve aşıyı “kar amaçsız olarak, maliyet fiyatına, yaklaşık 2 Euro’ya satacaklarını” duyurdu.

Covid 19 aşısı bulunduğunda tüm AB yurttaşlarının aşıya sahip olmalarını öngören anlaşmanın duyurusunu Fransa ve Almanya hükümetleri yaptı.

Fransız Sağlık Bakanı Olivier Veran:

“Bu anlaşma, bu kadar güçlü bir uluslararası rekabet ortamında aşıya ulaşmamızın ilk sigortasıdır. Ancak tek bir kaynağa bağımlı kalmamak için diğer aşı çalışmalarına erişimi de garantilemek ve bu konudaki bilimsel ilerlemeleri dikkatle izlemek için ortaklarımızla konuyu görüşmeye devam edeceğiz.”

Alman Sağlık Bakanlığı da 1999 yılında, İsveç Astra ve İngiliz Zeneca firmalarının birleşmesinden doğan AstraZeneca’nın, tüm AB üyelerinin aşı sahibi olabilmesini öngören bir anlaşma imzalandığını açıkladı.

Alman Sağlık Bakanlığı:

”Aşı, katılmak isteyen tüm üye ülkelere nüfuslarının büyüklüğüne bağlı olarak dağıtılacak ve aşıların yıl sonundan itibaren bulunabilmesi için gereken üretim kapasitesi şimdiden sözleşmeyle garanti altına alınacak.”

Fransa Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Agnes-Panier Runacher:

“Bu aşı bilimsel olarak doğrulanırsa, 2020’nin sonundan önce on milyonlarca aşının vatandaşlarımıza erişimi garanti edilecek.”

Avrupa Komisyonu, gelecekteki bir aşıya öncelikli erişimi garanti etmek için Cuma günü, AB ülkelerinden biraraya gelmelerini ve dünyadaki rekabet ortamını da göz önünde bulundurarak peşin alım sözleşmeleri imzalaması çağrısı yapmıştı.

KAR ELDE ETMEDEN SATILACAK FİYATI 2 EURO OLACAK

AstraZeneca’dan yapılan yazılı açıklamada, bu yıl sonunda aşı işlemlerinin tamamlanmasını ve 2 milyar doz kadar aşı üretebilecekleri belirtildi.

AstraZeneca’nın patronu Pascal Soriot:

“Aşı, yaklaşık 2 Euro gibi makul bir fiyata satılacak ve firma hiç kar etmeden maliyet fiyatına aşıyı satacak..

Eylül-Ekim ayından sonra ABD ve Avrupa’ya aşı vermeye başlayacağız. Her iki kıta için ayrı üretim birimleri olacak. Aynı anda dağıtım yapma kapasitemiz var..

Virüsün mutasyona uğraması ihtimaline dönük olarak İngiltere’de incelemeler devam ediyor..

ABD’de 30 bin gönüllü, virüsün merkez üssü haline gelen Brezilya’da 5 bin, Kenya, Güney Afrika, Hindistan ve Rusya’da da gönüllüler üzerinde aşı denemeleri devam edecek..

Bu denemeler aşının dünyadaki farklı toplumlar üzerindeki etkisini ve mutasyona uğrayıp uğramadığını gösterecek.”

10 AYRI ÇALIŞMA KLİNİK DENEY AŞAMASINDA

Covid-19 virüsüne karşı geleneksel süreleri hızlandırarak 12-18 ay gibi rekor sürelerde aşı bulmak için çalışan laboratuvarlar, ön ödemeler sayesinde henüz aşı bulma çalışmaları tamamlanmadan, istenen dozlarda aşıya ulaşım için alt yapı hazırlıklarına yatırım yapıyor.

Dünyanın en büyük ilaç firmaları, şimdiye kadar 417.000’den fazla insanı öldüren ve dünya çapında 7.4 milyondan fazla insana bulaşan Corona virüsüne karşı aşı geliştirme yarışına girdi. Dünya çapında, farklı aşılar hakkında yaklaşık 10 çalışma “klinik deney aşamasına” ulaştı.

İLGİİLİ HABER

amerikaninsesi – Arzu Çakır

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top