GENEL

TÜRKİYE, ŞİDDET OLAYLARINDA DÜNYADA ONUNCU (10) SIRADA”

“TÜRKİYE’DE 20 MİLYONU RUHSATSIZ, 22,5 MİLYON SİLAH VAR. HER 3 KİŞİDEN BİRİ SİLAHLI”

TÜRKİYE’DE 20 MİLYON RUHSATSIZ SİLAH BULUNUYOR

Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayhan Akcan:

Ülkede geçen yıl 2 bin 211 kişi silahlı şiddet olaylarında hayatını kaybetti..

Ülkede yüzde 80’i ruhsatsız olmak üzere toplam 22.5 milyon civarında silahın bulunduğunu söyleyebilirim.”

Türkiye’de bireysel silahlanmaya karşı yasa çıkarılması gerekliliği uzun zamandır gündemde.

Ancak son yıllarda silahlı saldırı oranının artması, hali hazırdaki tartışmaları daha da alevlendirdi.

Son bir yılda Türkiye gündemine 3 bini aşkın silahlı saldırı haberi gündeme geldi.

Bu haberlerden örnek vermek gerekirse;

Takvimler Nisan 2018’i gösterdiğinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Türkiye’nin gündemine oturan silahlı saldırı gerçekleşti. Üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışan Volkan Bayar’ın meslektaşlarına açtığı ateşte 4 kişi yaşamını yitirdi.

2 Ocak 2019’da ise Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Hasan İsmail Hikmet, kendisini kopya çekerken yakalayan araştırma görevlisi Ceren Damar’ı 17 bıçak darbesi ve 2 kurşunla vurarak öldürdü.

Bu olayın 6 ay sonrasında TEM Otoyolu’nda sabah ablasıyla birlikte araçla işe gitmekte olan Serdar Çekiç, motosiklet sürücüsü Hasan Saytal tarafından yol verme kavgasında 13 el ateş edilerek öldürüldü.

Pek çok kadın cinayeti de yine silahlı saldırı sonucu gerçekleşti.

UMUT VAKFI VERİLERİNE GÖRE:

  • 2019’da 2 bin 211 kişi silahlı şiddet olayında yaşamını yitirdi
  • Ülke genelinde geçen yıl 3 bin 623 silahlı olay basına yansıdı.

Bu olayların 2 bin 867’sinde ateşli silahlar (bin 402’si çeşitli tüfekler, 132’si beylik silahı olmak üzere bin 465’i tabanca), 756’sında ise her türlü kesici, delici alet kullanıldı.

2019 yılında basına yansıyan 3 bin 623 silahlı şiddet olayında 2 bin 211 kişi yaşamını yitirirken, 3 bin 736 kişi de yaralandı.

2018’de de medyaya 3 bin 679 silahlı şiddet olayı yansırken, bu olaylarda 2 bin 279 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 762 kişi de yaralandı.

TÜRKİYE’DE BİREYSEL SİLAHLANMANIN NEDEN OLDUĞU ŞİDDETE KARŞI YASA EKSİKLİĞİ

Bir asayiş problemi olan silah kültürünün yaygınlaşması, kamu güvenliğini tehdit ediyor.

Bir diğer deyişle bireysel silahlanma, iç güvenlik sorunu olmayı sürdürüyor. Ancak işin diğer tarafında silah üreticileri ve lobileri ile bazı hükümetlerin politikaları bulunuyor. Bu olgular, silahlanmama karşıtı politikalar karşısındaki en büyük engel.

Türkiye’de bireysel silahlanma ile mücadele konusunda adımlar atılsa da yasa henüz çıkmadı. Bireysel silahlanmanın önüne geçilmediği sürece her yer, potansiyel cinayet mahalli olmayı sürdürüyor.

”AT, AVRAT, SİLAH YERİNE UZLAŞMA, DEMOKRASİ VE BİR ARADA YAŞAMA KÜLTÜRÜ OLUŞTURULMALI”

Türkiye’nin şiddet olaylarında dünyada 10. sırada

Umut Vakfı Seçilmiş Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayhan Akcan:

“Bunun nedeni silah kullanmanın yaygınlığı. Sosyal bir problemle karşı karşıyayız. ‘At, avrat, silah’ yerine uzlaşma, demokrasi ve bir arada yaşama kültürü oluşturulmalı. Henüz gerçek anlamda kentlileşemedik, bana göre bir 50 yıl var.”

“TÜRKİYE’DE 20 MİLYONU RUHSATSIZ, 22,5 MİLYON SİLAH VAR. HER 3 KİŞİDEN BİRİ SİLAHLI”

Doç. Dr. Akcan:

”Emniyet Genel Müdürlüğü ve suç verilerine göre Türkiye’deki ruhsatsız silah sayısı son 10 yılda 10 kat arttı..

İnsanların ‘güvende olma’ duygusuyla silahlandığı görüşündeyim..

Ülkede 2.5 milyonu ruhsatlı, 20 milyonu da ruhsatsız olmak üzere toplam 22.5 milyon silah bulunuyor. Her 3 kişiden birinin silahının olduğunu söyleyebilirim..

Silah taşımak ya da bulundurmak, öldürme, cinayet işleme ya da intihar etme riskini en az 3 katına çıkarıyor..

Silah, risk oluşturuyor ve bu risk, öfke ve tepki olarak 3 insandan birinde var! En önemli nokta şu ki, 2019’da 2 bin 211 kişi silahlı şiddet olaylarında yaşamını yitirdi..

3 aileden birinde silahla ilgili intihar, öldürme ya da yaralama gibi kötü bir geçmiş bulunuyor. Her 2 erişkin erkekten birinde silah var. Silahın her an ulaşılabilir olması, suç verilerini artırıyor.”

“SİLAHLARIN YÜZDE 42’Sİ EVDE AÇIKTA BİR YERDE YA DA DUVARDA ASILI DURUMDA”

Ayhan Akcan:

”Silahların yüzde 42’si evde açıkta bir yerde ya da duvarda asılı vaziyette bulunuyor..

Silah sahibi olanların yüzde 94’ü, herhangi bir olay yaşamamasına karşın hırsızlık, tehdit ve soygun ihtimaline karşı silah tuttuğunu anlattı..

Silahlı şiddet olaylarındaki ölümlerin çoğunluğu tartışma, namus, şüphe ya da kıskançlık kaynaklı..

Daha da genişletirsek evdeki silah kadın cinayetleri ve eş cinayetlerinde de kullanılıyor. Cinayetten cezaevlerinde bulunan kadınların çoğu eşini öldürmüş.”

“SİLAHLARIN YÜZDE 6’SI ARABADA BULUNUYOR.”

Trafikte yaşanan silahlı şiddet olaylarına da dikkat çeken Psikiyatır Dr. Akcan:

“Silahların yüzde 6’sı arabada bulunuyor. Türkiye’de hareket halindeki araçlarda 500 bin silah var. Bu nedenle trafikte çok çabuk cinayet işleniyor.”

“POLİS VE JANDARMA DA BİREYSEL SİLAHLANMAYA KARŞI”

Polis ve jandarmanın da bireysel silahlanmaya karşı olduğunu belirten Ayhan Akcan, hem denetimin artırılmasının hem de yasanın ağırlaştırılmasının gerektiğini kaydetti.

Umut Vakfı Seçilmiş Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayhan Akcan:

”Polis ve jandarma, ısrarla hem denetim hem de yasanın ağırlaştırılmasını istiyor çünkü silah yaygın olduğunda olaya müdahalede güvenlik görevlileri de şehit verebiliyor. Vatandaşın silahlanması devletin asayişine tehdit gibi…”

12 Eylül 1960 ihtilalinden sonra silahların toplatıldığını hatırlatan Ayhan Akcan, benzer bir uygulama talebinde bulundu.

“EVDEN UZAKLAŞTIRMA VAR AMA KİŞİNİN SİLAHI ELİNDEN ALINMIYOR”

Akcan:

”İnternetten satış ve teşhire para cezası getirildi ama satış yasaklanmadı..

Her şeyden önce denetimler ve cezalar artırılmalı. Silah ruhsatı alma prosedürü değiştirilmeli. Silah satın alınırken eş rızası getirilmeli, silah edinim sayısı kısıtlanmalı, 21 yaş olan alt sınır 25 yaşa çıkarılmalı, zorunlu eğitim getirilmeli, ruhsat sonrası silahın nerede yer aldığına ilişkin (açıkta mı, duvarda mı yoksa kasada mı) denetim yapılmalı. Kişi suç işlerse ruhsatı otomatik olarak iptal edilmeli, şimdiki sistemde evden uzaklaştırma var ama kişinin silahı elinden alınmıyor! Ayrıca bekleme süresi de getirilmeli. Avcılık kimliği olmayanlara satış engellenmeli ve bayiilere yapılacak denetimler sıklaştırılmalı. İnternet üzerinden satışlar ile dizi-film gibi yayınlardaki şiddet sahneleri de denetlenmeli..

Kamu spotları yayınlamaK ve ülke olarak bireysel silahlanmaya karşı birlik olunması önemli.”

“EN ÇOK SEYREDİLEN DİZİLERDE, EN AZ 20 SAHNEDE ŞİDDET VAR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Çukur başta olmak üzere şiddeti özendiren dizilere karşı çıkmasını da hatırlattığımız Akcan:

“Maalesef en çok seyredilen dizilerde, en az 20 sahnede şiddet ve en az 2 sahnede de silahla ilgili yaralanma veya cinayet vakaları var. Bu da tabii k kötü örnek oluyor ve şiddeti özendiriyor, normalleştiriyor. ‘Gerektiğinde silahı kullanın’ diye mesaj iletiyor. Sigara gibi, alkol gibi bu sahneler de buzlanmalı.”

© The Independentturkish – Lale Elmacıoğlu

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top