EKONOMİ

TES DEDİKLERİ ‘KIDEM TAZMİNATI’…

KIDEM TAZMİNATINDA HÜKÜMETE OLUMSUZ YANIT!

TES DEDİKLERİ ‘KIDEM TAZMİNATI’

Ekonomide yeni kaynak yaratmak isteyen hükümet, kıdem tazminatı değişikliğini çantadan çıkardı.

Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında dile getirdiği “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi”nin (TES) içerisinde kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi de yer alıyor.

ZORUNLU BES BU SİSTEMİN BİR PARÇASI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, daha önceki açıklamalarında TES ile birlikte kıdem tazminatı değişikliğinin de yaşama geçirileceğini açıklamıştı.

Erdoğan:

“Tesis edilecek karma model ile işçilerin kazanılmış hakları korunacak. Tamamlayıcı emeklilik sigortası ile aynı zamanda ilave emeklilik desteği alınabilmesini de sağlayacağız. Bu kapsamda oluşacak fon ile Türkiye’nin istihdam kalkanını sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz.

Esnafımıza, küçük işletmelerimize, yatırımcımıza, üretim ve istihdam için uygun maliyetli ve uzun vadeli kaynak sağlayacak bir sistem kuracağız. Türkiye’nin istihdam kalkanını hızlıca devreye aldıktan sonra tamamlayıcı emeklilik sistemini de inşallah 2022’de yürürlüğe sokacağız.”

Berat Albayrak:

“Tüm paydaşlar ile tıpkı çalışanlardan olduğu gibi işverenden de yapılacak kesintiler BES ile entegre Kıdem Tazminatı Fonu’nda toplanacak.”

Bakan Albayrak bu söylemle; TES ile birlikte kıdem tazminatı değişikliği ve zorunlu BES’in de yeniden gündeme geleceğini açıklamış oldu.

TARAFLAR KARŞI

Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesiyle ilgili olarak dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işçi ve işveren örgütlerinin katılımıyla ile toplantı yaptı.

Berat Albayrak ve Zehra Zümrüt Selçuk toplantıda sunum gerçekleştirdi.

Albayrak, kıdem tazminatı ile ilgili değişiklik yapılacağını anlattı. Ancak alınan bilgiye göre TOBB, TİSK, Türk-İş ve Hak-İş’in katıldığı toplantıda herkes değişikliğe karşı çıktı. İşverenlerin de değişikliğe karşı görüş bildirdikleri öğrenildi. İşçi tarafı da işveren tarafı da zamanlamanın çok yanlış olduğunu vurguladı. İşçi tarafı çekincelerini açıkça dile getirdi.

DİSK ÇAĞRILMADI

Toplantıya DİSK davet edilmedi.

DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan:

“Bizim bir bilgimiz yok. Bize bir davet, çağrı gelmedi. Bir isim değişikliği ile kıdem tazminatına yönelik saldırı var. Kesinlikle kabul etmeyeceğiz.”

KIDEM TAZMİNATI DÜZENLEMESİYLE İLGİLİ BİLİNENLER

Çalışanların kıdem tazminatında üçte bir oranında kesinti yapılmasını içeren yeni düzenleme hükümet ve sendikalar tarafından görüşüldü.

Çalışanlar tarafı düzenlemeye sert bir şekilde tepki gösteriyor.

Sosyal güvenlik yazarı Sezgin Özcan:

“Ortada tartışılması gereken, çözüm bekleyen bir sürü konu var. Ancak 2022 yılında yürürlüğe girmesi, gereken bir konu tartışılıyor. Bu bana göre bugünün konusu değil. İlgiyi başka tarafa çekmek için atılan bir adım.”

Hükümet ve sendikalar ‘İstihdam Kalkanı’ projesi kapsamında kıdem tazminatlarında işçi aleyhine pek çok düzenleme içeren ‘Tamamlayıcı Emeklilik Düzenlemesi’ için görüştü.

Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün işçi ve işveren temsilcileriyle yeni düzenleme hakkında toplantı yaptı.

İşçi ve işveren sendikalarının düzenlemeye sıcak bakmadığı biliniyor. İşte yeni kıdem tazminatı düzenlemesi hakkında bilinenler.

1) DÜZENLEME NE?

Tamamlayıcı Emeklilik Düzenlemesi çalışanların kıdem tazminatı için iş verenin aylık ayırdığı primin bir kısmının bir fonda toplanması düzenlemesine verilen isim.

Düzenlemeye göre işçinin kıdem tazminatını oluşturan aylık brüt maaşın yüzde 8,33’lük kısmının yüzde 3’ten bir miktar fazlası oluşturulacak fona aktarılacak.

Yani işçinin 11 günlük kıdemi devlet fonuna aktarılırken kalan 19 günlük kıdeminin sorumlusu yine işveren olacak.

Üzerinde durulan başka bir formüle göre ise çalışanın katkı zorunluluğu olmadığı seçenekli bir formül üzerinde duruluyor.

2) NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRER?

Yeni kıdem tazminatı düzenlemesinin 2021 yılından önce yürürlüğe girmesi beklenmiyor.

3) MEVCUT ÇALIŞANLARIN KIDEMİ ETKİLENECEK Mİ?

Sistemin mevcut çalışanların kıdem tazminatı haklarını etkilemesi beklenmiyor. Düzenlemenin yeni işe girenleri kapsaması üzerinde duruluyor.

4) PARA NE ZAMAN ÇEKİLECEK

Düzenlemede en fazla tepki çeken unsurlardan biri işten kovulan vatandaşın kıdem tazminatının ilgili kısmını çekmeye 60 yaşından önce hak kazanamayacak olması. Evlilik ve ilk konut alımı gibi istisnai durumlarda biriken kıdemin sınırlı olarak çalışana verilmesi öngörülüyor.

5) SENDİKALAR NE DİYOR?

Ankara’da hükümet tarafı sendikalar ile görüştü ve bu görüşmede sendikalar düzenlemeye net bir biçimde karşı olduklarını söyledi.

İLGİYİ BAŞKA TARAFA ÇEKMEK İÇİN ATILAN BİR ADIM

İşçi ve işveren tarafları düzenlemeyi kabul etmek istemiyor

Sosyal güvenlik yazarı Sezgin Özcan:

“Bu düzenlemeyi işçi tarafı kabul etmiyor. Çalışanın maaşından prim kesilmesine itiraz ediyorlar. İşveren de 30 gün karşılığında 8.5 gün prim ödemek istemiyor. Diyeceğim şu ki; bu bana göre bugünün konusu değil. İlgiyi başka tarafa çekmek için atılan bir adım. 2023 yılında seçime gidecek bir iktidarın hem işçi hem de işveren tarafının karşı çıktığı bir uygulamayı 2022 yılında devreye alması bana pek mantıklı gelmiyor.”

DİSK’TEN KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

Yeni kıdem tazminatı görüşmelerine çağrılmayan DİSK, konu hakkında yazılı açıklama yaptı.

DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu:

“İşçinin alın terinin, emeğinin karşılığı olan kıdem tazminatını kimseye yedirmeyiz.”

DİSK’ten kıdem tazminatı açıklaması

İş dünyasını en çok ilgilendiren konuların başında gelen kıdem tazminatı konusu tekrar tartışmaya açıldı. Çalışanların kıdem tazminatında üçte bir oranında kesinti yapılmasını içeren yeni düzenleme işveren tarafı da karşı çıkıyor.

İşçi sendikaları da söz konusu düzenlemenin karşısında.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay:

“İşçinin haklarını geriye düşürecek hiçbir teklifi imzalamam. Tek başıma kalsam da, ölsem de kıdemi vermem.”

KIDEMİ YOK ETME PLANI İÇİN ZEMİN OLUŞTURULUYOR

DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu:

“Kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya, budamaya, el koymaya dönük çeşitli yeni planların olduğunu kamuoyuna yansıyan bazı bilgilerden duyuyoruz..

Hükümet her zaman yaptığı gibi konunun asıl muhatapları olan bizleri görmezden gelerek gizli kapalı biçimlerde nabız yoklamaya çalışıyor. Kıdem tazminatını yok etme planı için zemin oluşturmaya çalışıyor.

Bugüne kadar defalarca söyledik. Bir kez daha net biçimde söyleyelim. Kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldırmaya, daraltmaya ve budamaya dönük her türlü girişime karşıyız. Kıdem tazminatının fona devredilmesine karşıyız. Kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında yok edilmesine karşıyız.”

“KIDEM TAZMİNATI SORUN DEĞİL, HAKTIR”

DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu:

”Kıdem tazminatı bir işveren yükümlülüğüdür, son ücret üzerinden hesaplanır ve iş güvencesi dayanağıdır. Kıdem tazminatını işveren yükümlülüğü olmaktan çıkaracak, son ücret ile bağını koparacak, iş güvencesi dayanağı olmaktan çıkaracak her türlü dayatma, bir müzakerenin değil ancak mücadelenin konusu olabilir..

Memleketin gündemi kıdem tazminatı değildir. Kıdem tazminatı bir sorun değildir, haktır. Hükümeti uyarıyoruz. İşinize bakın! İşiniz işsizlik sorununu çözmek. İstihdam yaratmak. Vatandaşın gelirini korumaktır. İşiniz salgın günlerinde çöken ekonomiyi canlandırmaktır.”

Kıdem tazminatında hükümete olumsuz yanıt!

KIDEM TAZMİNATINDA HÜKÜMETE OLUMSUZ YANIT!

“GENÇLERİMİZİN VE ÇOCUKLARIMIZIN EMANETİDİR”

DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu:

”İşçilerin 90 yıla yaklaşan en köklü kazanılmış hakkı olan kıdem tazminatına göz dikmeyi bırakın. Kıdem tazminatı sadece dünün ve bugünün değil, geleceğimizin de kazanımıdır, gençlerimizin ve çocuklarımızın emanetidir..

İşçinin alın terinin, emeğinin karşılığı olan kıdem tazminatını kimseye yedirmeyiz. Kıdem tazminatımızı korumak için dün olduğu gibi bugün de sonuna kadar direneceğiz..

15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 50’nci yılında hükümeti uyarıyoruz. İşçiler dün nasıl sendikalarına sahip çıktıysa bugün de kıdem tazminatı hakkına sahip çıkmakta tereddüt etmeyecektir. Kıdem tazminatına dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin!”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet – Mustafa çakır – Sözcü

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top