BİLİM & TEKNOLOJİ

KORONAVİRÜSE KARŞI CİHAZ GELİŞTİRİLDİ! ‘ANTİKOVİD SURVİVAL’ (VİDEO)

ÖĞRENCİLERİYLE FİKİR ALIŞVERİŞİYLE GELİŞTİRDİ

KİMYA ÖĞRETMENİ, KOVİD-19’A KARŞI PARAYI BİLE STERİL HALE GETİREN CİHAZ YAPTI!

Kimya Öğretmeni Talha Kılıç:

”’Antikovid Survival’ adını verdiğimiz cihaz, maskeleri, eldivenleri hatta kağıt ve bozuk paraları bile steril hale getirip ilk günkü gibi kullanılabilir hale getiriyor.”

Kimya öğretmeni Talha Kılıç, bugüne kadar yüzden fazla öğrenciye projelerinde danışmanlık yaparak ulusal ve uluslararası platformlarda onlarla birlikte çok sayıda ödül, sertifika ve plaket aldı.

2010 yılında TÜBİTAK tarafından ödüllendirilerek Amerika’da yapılan bilimsel proje yarışması INTEL-ISEF’e gözlemci olarak gönderildi.

ÖĞRENCİLERİYLE FİKİR ALIŞVERİŞİYLE GELİŞTİRDİ

Hali hazırda bir okulda Fen ve Kimya Proje Dizayn Teknikleri dersleri veren Kılıç, Kovid-19 salgını sürecinde en büyük gereksinim olan sterilizasyon ihtiyacını karşılamak için farklı ülkelerde çalışan ve okuyan öğrencileri ile fikir alışverişiyle herkes tarafından evde kullanabilecek bir cihaz geliştirdi.

Kılıç, “Antikovid Survival” adını verdiği ve her türlü mikro organizmayı etkisiz hale getirdiğini iddia ettiği cihazı şöyle anlattı:

”Aslında yaptığım cihaz, 19. yüzyılın başlarından itibaren bilinen iki yöntem olan UV-C ve ozon etkisini aynı anda kullanarak virüs ve bakterilerin DNA-RNA yapılarını bozarak etkisiz hale getiriyor. Metal bir kovanın içerisine bir UV-C lamba ve bir de ozon jeneratörü yerleştirdim, basit elektrik bağlantıları ile montajı tamamladım.”

Kılıç’ın cihazın nasıl yapıldığına dair sosyal medya hesabındaki anlatımından bir bölüm

CEP TELEFONU, GÖZLÜK VE MAKASLARI DA STERİL HALE GETİRİYOR

Kılıç, cihazın nelerde kullanılabildiğine dair ise şu iddialarda bulundu:

Cihazımız 30 dakika boyunca çalıştığında maskelerimizi ve eldivenlerimizi defalarca sterilize edip ilk günkü gibi kullanabiliriz.

En önemli virüs ve bakteri kaynağı paralardır. Kağıt ve bozuk paralarımızı kolaylıkla steril hale getirebiliriz. Cep telefonu, gözlük, makas gibi sterilizasyon gerektiren malzemeleri temizleyebiliriz.

Paketli market ürünlerini kolaylıkla tüm mikroplardan arındırabiliriz. Günlük kıyafetlerimizi sterilize edebiliriz.

AŞIRI KULLANIMI RİSKLİ

Ancak Kılıç’ın cihazıyla ilgili olarak da uyarıları var:

”UV-C ışınları tüm mikroorganizmaların DNA yapısını bozduğu için uzun süre maruz kalındığında cilt kanserine neden olabilir!..

Ozon gazı yoğunlaştığında çok zehirlidir, kovanın içinde yoğunlaşacağı için solunmamalıdır! UV-C ve ozon gazı gözün kornea tabakasına zarar verebilir, UV-C ışığa çıplak gözle bakılmamalıdır!..

Bu sebeplerden dolayı, survival sterilizasyon cihazının havalandırmanın iyi olduğu balkon ve benzeri mekanlarda kapağı kapalı durumda kullanılması önerilmektedir!.”

Herkesin faydalanması için sosyal medyasından paylaştı

İlk prototipi kendi evinde kullandığını kaydeden Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:

”Bu zor dönemde cihazın avantajlarından herkesin faydalanabilmesi için açık kaynak olarak sosyal medyamda paylaştım. Yapım aşamalarını bir video sunumu ile detaylı bir şekilde anlattım. Talep gelirse elbette üretimini düşünebilirim ama daha önce belirttiğim gibi ilk aşamada ticari bir kaygı gütmedim.”

İLGİLİ HABER

© The Independentturkis – Ali Kemal Erdem

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top