SAĞLIK

KORONAVİRÜS ‘TEST KRİTERLERİ’ DEĞİŞTİ

İstanbul’da her 100 kişiden birinin virüs taşıdığı sanılıyor

HİÇ BELİRTİ GÖSTERMEYEN VAKALARA ULAŞILDI

Hiç belirti göstermeyen vakalara ulaşılması sonrası Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 testi kriterlerini değiştirdi

Bakanlık;

  • Boğaz ağrıları
  • Baş ağrıları
  • Kas ağrıları,
  • Tat kaybı,
  • Koku kaybı,
  • İshal

şikayetlerinden sadece biri bile taşıyan hastaya koronavirüs testi yapılmasına karar verdi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı belirtilerinden biri varsa test uygulayan Sağlık Bakanlığı, son günlerde hiç belirti göstermeyen pozitif vakalara ulaşılınca test kriterlerini güncelledi.

Artık boğaz, baş, kas ağrıları, tat ve koku kaybı veya ishal şikayetlerinden sadece biri bile varsa koronavirüs testi yapılacak.

“ÜLKEMİZDEKİ ORAN BİNDE 3,5”

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz:

”Artık acil servislere başvuran hastalarda ateş, öksürük, solunum sıkıntısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas-eklem ağrıları, tat-koku alma kaybı veya ishal, Kovid-19 açısından incelemeyi gerektiren belirti ve bulgular arasında..

26 Mayıs’ta yayınlanan Güney Kore kaynaklı bir çalışmada, belirtisi ve temas öyküsü olmayan hastaların yüzde 2.64’ünde pozitiflik saptandı..

Türkiye’de bir organize sanayi bölgesinde yapılan taramada ise bu oranın binde 3,5 olduğu açıklandı..

Geçtiğimiz günlerde ülkemizdeki günlük test sayısı 58 bine yaklaştı. Bunlara tarama amacıyla yapılan testler de dahil.” 

“MESLEK GRUPLARINA GÖRE TESTİ, VERİLER BELİRLEYECEK”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk:

”Bakanlık vaka tanımlarını sürekli güncelliyor..

Bu çalışmaya göre, test yapılacak gruplar belirlenecek. Zaten ameliyat öncesi büyük bir gruba bu testler planlanıyor. Tabii her şey verilere bağlı. Şu anda da test algoritmaları konusunda çalışma devam ediyor. Meslek gruplarına göre testi de veriler belirleyecek. Her şey günü gününe, saati saatine takip ediliyor. Bakanlığın büyük bir test kapasitesi var. Hastalar azaldıkça riskli alanlarda testler devam edecek.”

”HASTALARIN YÜZDE 45’İ BELİRTİSİZ’

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Dr. Mehmet Ceyhan:

”Dünya genelinde bulaşların yüzde 45’inin artık belirtisiz kişilerden oluştuğu ortaya çıktı..

Pandemi başladığında COVID-19 hastalarının yüzde 70’inde ateş, öksürük vardı. Ama bu oran ateşte yüzde 20’lere kadar düştü. Bu nedenle Bakanlığın boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, tat ve koku alma kaybı veya ishal gibi belirtileri de COVID-19 vaka tanımına alması uygun olmuş. Hatta kalp ağrıları, ciltte renk değişimleri de bu belirtilere eklenebilir..

Bakanlık iki günde 50 binin üzerinde test yaptı. 30 bini hastalık belirtileriyle başvuran ve temaslılarıyla yapılan testler, diğer 20 bin tarama amaçlı yapılan testler. Bunların içinde askere gidecek kişiler ve organize sanayi bölgelerinde çalışanlar bulunuyor. Bu kişilerin arasına sağlık çalışanları, berberler, kuaförler, şoförler, kabin görevlileri gibi riskli gruplar alınırsa belirti göstermeden hastalık taşıyan kişileri yakalamak daha kolay olur..

Türkiye’de hastalığını bilmeden yaşayan 300 bin kişi olduğu düşünülüyor. İstanbul’da her 100 kişiden birinin virüs taşıdığı sanılıyor.”

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe,

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top