SIYASET

”DERHAL ERKEN SEÇİM!”

“TBMM İRADESİ SARAY TALİMATIYLA KIRILMAK İSTENDİ”

DERHAL ERKEN SEÇİM GERÇEKLEŞTİRİLMELİDİR’

“Bize göre Türkiye erken seçim koşullarının son derece olgunlaştığı bir ülkedir ve derhal erken seçim gerçekleştirilmelidir”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş:

“Buradan bütün muhalefet güçlerine çağrı yapıyoruz; iktidarın kurduğu oyunlar içerisinde yer almak durumunda değiliz. İktidarın bu oyununun bozulması gerekiyor. Madem seçim yasası tartışması yapılıyor. Buyrun hodri meydan. Hemen erken seçime gidilmelidir.”

“TBMM İRADESİ SARAY TALİMATIYLA KIRILMAK İSTENDİ”

Erkan Baş:

”HDP Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerini düşürülmesine ilişkin..

Neredeyse 1,5 ay çalıştırılmayan Meclis çalışmaya başlar başlamaz alınan karara bakın!

HDP Milletvekilleri Sayın Leyla Güven ve Sayın Musa Farisoğulları ile CHP Milletvekili Sayın Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerini düşüren işlem tümüyle hukuka, anayasaya, akla ve vicdana aykırıdır..

Halk iradesinin temsil edilmesi gereken bir yer olan TBMM iradesi Saray talimatıyla bir kez daha kırılmak istenmiştir. AKP, hukuksuzluklarını normalleştirme ve her istediğimi yapabilirim gösterisinde bir adım daha atmıştır.Tam bu nedenle meseleyi hukuk açısından tartışmayı son derece gereksiz görüyoruz. Böyle bir tartışmanın konusu bile olmayan bir eylem var ortada. Tümüyle siyasi gerekçelerle hukuk ve anayasa ayaklar altına alınmıştır.”

“FETÖ ÜYELERİNİN’ YERLERİNİ YENİ MEMURLAR ALDI”

Erkan Baş:

”Türkiye’de basına yönelik saldırılar ‘alışıldık’ oldu..

Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve Tele1 Ankara temsilcisi İsmail Dükel’in gözaltına alınmasına ilişkin..

Basına dönük saldırılarda bu haftada iki gazetecinin gözaltına alınması ile devam ediyor…

AKP-Cemaat işbirliği dönemindeki kumpas davalarının alamet-i farikası, yargı mekanizması kullanılarak, sahte deliller üretilerek ve hukuki olmayan suçlamalarla gazetecilerin tutuklanmasıydı. Siyasi ve toplumsal mühendisliğin önemli bir ayağı, halkın haber alma özgürlüğüne darbe indirilmesiydi. Bugün de çok benzer bir mekanizmanın işletildiği ortadadır..

Belki kadrolar değişmiştir, ‘FETÖ üyelerinin’ yerlerini yeni memurlar almıştır ancak izlenen yöntem değişmedi.Tele 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, ‘askeri casusluk’ suçlaması kapsamında gözaltına alındı. Dosya ve gözaltı sürecine ilişkin avukatlara verilmeyen bilgiler, Sabah gazetesi muhabirine iletildi. Bu da Cemaat-AKP ittifakı döneminden alışık olunan bir uygulamaydı.”

“DERHAL ERKEN SEÇİME GİDİLMELİ”

Erkan Baş:

“Geçen hafta söylemiştim. Bir taraftan milyonlarca parayı bu ülke yurttaşlarının emeğinden alın terinden aldığınız vergilerle oluşan bütçeyle büyük partilere vereceksiniz ondan sonra eşit bir seçim sürecinden söz edeceksiniz. Bütün propaganda imkanlarını iktidar partisi ve onun küçük ortağına vereceksiniz sonra eşitlikçi seçimden bahsedeceksiniz. Bunlar bizim açımızdan kabul edilebilir şeyler değildir.

Son olarak şunu vurgulamak istiyorum; geldiğimiz nokta açık bir şekilde iktidar ortakları tarafından bile adına Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen bu ucube sistemin işlemediğinin itirafıdır. Bugün iktidarın parçası olan partiler, muhalefetin iki yıldır ısrarla ve inatla vurguladığı sistem eleştirisinin haklı olduğunu itiraf etmektedirler. 

Muhalefet güçlerini uyarmak gerekiyor. Bu memleket yurttaşları ne zaman ihtiyaç duyuyorsa seçime gitmelidir. Bize göre Türkiye erken seçim koşullarının son derece olgunlaştığı bir ülkedir ve derhal erken seçim gerçekleştirilmelidir. Ama neden bugün erken seçim yapılmıyor? Çünkü bugün olacak seçimi AKP-MHP bloğu kaybedecek. Beyefendiler kazanabilecekleri kuralları oluşturunca seçimi bir seçenek olarak getirecekler. Bu oyun bozulmalıdır.

Buradan bütün muhalefet güçlerine çağrı yapıyoruz; iktidarın kurduğu oyunlar içerisinde yer almak durumunda değiliz. İktidarın bu oyununun bozulması gerekiyor. Madem seçim yasası tartışması yapılıyor. Buyrun hodri meydan. Hemen erken seçime gidilmelidir.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top