EKONOMİ

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ’NDE ÜÇ AYDIR MAAŞ DA YOK TEK BİR AÇIKLAMA DA…

‘Ne İŞKUR’dan ne üniversiteden yanıt yok’

400 İŞÇİNİN MAAŞSIZ KALDIĞI SÜRE ÜÇ AYI BULDU.

Üç aydır maaşsız kalan işçiler duruma isyan ederken ne üniversiteden ne de İŞKUR’dan ne de Çalışma Bakanlığı’ndan tek bir açıklama yapılmadı.

Hacettepe Üniversitesi’nde çalışan 400’e yakın işçinin maaş alamadığı süre üç aya çıktı.

Salgın günlerinde hayat giderek pahalılaşırken bu süreçte maaşız kalan işçiler duruma oldukça tepkili.

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Üniversitenin Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı’na bağlı sosyal tesislerde sözleşmeli olarak çalıştırılan işçilere şu ana kadar verilen hiçbir söz tutulmadı.

İşçilere öncelikle tesisler salgın günlerinde kapanacağı için kısa çalışma ödeneğine başvurulacağı söylenmişti. Bu başvurunun yapılması sonrası sistemde maaş bilgileri yer alan işçiler, kısa süre sonra bu bilgilendirmenin kalktığını gördü.

Üniversite yönetimi buna karşın bir sorun olmadığını, kısa çalışma ödeneğinin verileceğni dile getirdi.

Ancak aradan geçen süreçte işçilere hiçbir ödeme yapılmadı.

Son olarak dün mesai saati bitimine kadar kısa çalışma ödemeğinin hesaplarına yatmasını bekleyen işçilere yine ödeme yapılmadı.

TEK BİR AÇIKLAMA YOK

Konuya ilişkin yaşanan sıkıntıların geçtiğimiz ay gündeme gelmesine karşın Hacettepe Üniversitesi yetkilileri, İŞKUR ve Çalışma Bakanlığı tek bir açıklama yapmadı.

İşçiler ödemelerin bir an önce yapılmasını beklerken, kendilerine hiçbir açıklamada bulunulmamasına da oldukça tepkili.

KİRA, FATURA VE BORÇLAR BİRİKTİ

Mart ayından bu yana maaş alamayan işçiler, salgın günlerinde oldukça zor durumda kaldıklarını belirtiyor.

İşçiler kira, fatura ve borçlarını ödemeyemediklerini, salgın günlerinde eldeki birikimlerinin de tükendiğini, borçlarla ayakta kalmaya çalıştıklarını belirtirken, konuya ilişkin kendilerine hiçbir açıklama yapmayan üniversite yönetimine ve SGK’ya tepkili.

İşçiler üniversite yönetinin bir an önce konuya ilişkin resmi bir açıklama yapmasını talep ederken, maaşlarının da ödenmesini talep etti.

‘HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ’

soL’a konuşan bir işçi:

“Eş dosttan borç ve destekle mi dersin… Yaşadığın semti değiştirmek mecburiyeti mi dersin, krediler, ödemeler, kartlar mı dersin… Moral ve motivasyon hayatınızı olumsuz etkiliyor. Aile ve en önemlisi kendine mahcubiyet, çünkü muhtaç durumdasın. Hakkın olanı alamıyorsun, fazlasını istemiyoruz” dedi.

NE MAAŞ NE PANDEMİ DESTEĞİ GELDİ. MASKE BİLE GELMEDİ…

İşçiler:

”Çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Maaş yatmıyor, kredisi geciken, kirasını yatıramayan, faturalarını ödeyemeyen birçok arkadaşımız var. Ben de evimi taşıdım mecburen. Dibe vurduk. Ne pandemi desteği geldi, ne kredi çıktı, bırakın bunları maske bile gelmedi…”

Üniversiteye bağlı Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı’na bağlı sosyal tesislerde sözleşmeli olarak çalıştırılan 400’e yakın işçiden biri, yaşadıkları sıkıntıları soL’a anlattı.

‘Bu sorunları sadece bizim yaşamadığımızı gördük’

Bu sorunları sadece kendilerinin yaşadığını düşündüklerini, Patronların Ensesindeyiz’in olayı duyurması sonrası kendileri gibi birçok işçinin de benzer sorunları yaşadığını gördüklerini aktaran üniversite emekçisi, salgın sonrası patronların ve ülkeyi yönetenlerin işçileri düşünmediğini bir kez daha gördüklerini söyledi.

Üniversitenin 23 Mart’ta kısa çalışma ödeneği için başvuru yapacağını söylediğini, 1 Nisan’dan itibaren ise işçilerin büyük çoğunluğuna işe gelmeyin denildiğini aktaran emekçi, buna karşın bazı işçilerin Nisan ayının da bir bölümünde işe devam ettiğini aktardı.

Hiçbir sorun yok, ödemeleri alacaksınız dediler ama…’

Bu süreç için işçilere bir ödeme yapılmadığını, daha önce içerde kalan bir haftalık ödemenin ise çıkan haberler sonrası yapılacağını öğrendiklerini aktaran Hacettepe Üniversitesi çalışanı, yaşadıklarını şöyle anlattı:

Hepimiz için kısa çalışma ödeneği başvurusu yapılacağı, kriterleri karşılamayan bazı arkadaşlarımız için ise ücretsiz izin başvurusu yapılacağı söylendi. 28 Nisan’da liste yayımlandı, isimlerimiz yer aldı, hangi kapsamda bizim için başvuru yapıldığı bilgisi verildi.

Bunun ardından başvurunun kabul edildiğine dair e-devlet’te üç aylık süreç için alacaklarımızı da gösteren bir bilgi yer aldı.

Bu konuda üniversitedeki ilgili birimin yöneticileri “hiçbir sorun yok, ödemeleri alacaksınız” dedi. Ancak sonra bu bilgi kalktı ve bize bir ödeme yapılmadı.

Ne İŞKUR’dan ne üniversiteden yanıt yok’

Tepki gösterdik, ne olacak diye sorduk ancak ne İŞKUR yanıt verdi ne de üniversite bir açıklama yaptı.

Basında yer alan haberlerin ardından bir toplantı yapıldı ancak yine geçiştirici ifadeler kullanıldı.

Asgari ücretin de alında bir ücret belirlediler, onu da ödemediler

Bu süreçte hepimiz çok büyük sıkıntılar yaşadık. Bu sistemin en ağır yükünü biz çekiyoruz, sembolik rakamlara çalışan insanlarız biz. Asgari ücretin altında bir para alacağız, 1500 lira olacak o da. Yani aslında asgari ücreti de düşürmüş oldular böylece. Bizim aldığımız para zaten belli, zaten geçim sıkıntısı yaşıyoruz. Bu sene zam da alamamıştık. Üstüne bir de bu sözü edilen maaşı da alamadık. Yani hem zam alamadık hem de bize birilerinin uygun gördüğü bu ücreti alamadık. Bizler adına hiçbir şey pozitif olarak ilerlemiyor.

Arkadaşlarımız endişeli, ‘yanarız’ diyor’

İşçinin var olan hakları bu dönemde ne yazık ki geriye doğru gidiyor. Birçok arkadaşımız endişeli, “yine yatmazsa yanarız” diyor.

Çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. İki aydır maaş yatmıyor, kredisi geciken, kirasını yatıramayan, faturalarını ödeyemeyen birçok arkadaşımız var. Ben de evimi taşıdım mecburen. Dibe vurduk. Ne pandemi desteği geldi, ne kredi çıktı, bırakın bunları maske bile gelmedi.

Bunun dışında zaten çalıştığımız dönemde sürekli mobbinge uğruyorduk, üzerimizde sürekli bir baskı vardı. Yaptığımız iş dışında da tüm işleri istiyorlardı, itiraz edince işten çıkarma tehdidi oluyordu.

Salgın sonrası işsiz kalma riskimiz var’

Şimdi üstelik bir de salgın sonrası işsiz kalma riskimiz var. Yaz aylarında zaten çok düzensiz maaş alıyorduk, şimdi buraları açıp bizi çalıştırdıklarında da maaş alıp alamayacağımızı, işsiz kalıp kalmayacağımızı bilmiyoruz.

Üniversite her şeye fon buluyor, kaynak ayırıyor ama kendi bünyesinde çalışan emekçilere kaynak aktarmayı düşünmüyor. Bize bu dönem destek sağlanabilirdi ama yapılmadı. Hemen yük olarak gördükleri işçiyi üzerlerinden atmaya çalışıyorlar, kısa çalışma ödeneğine başvurup maaşımızı düşürüyorlar.

Tüm bunların psikolojimize de etkisi var, salgın gelmeden zaten hastalık olmasa da bizi etkiler diye düşünmüştüm, öyle de oldu…

sol.org

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top