“AŞIK VEYSEL BİZİM HİZA TAŞIMIZ”

MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NDAN YENİ AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Sınavlarda maske kullanımı ve mesafeli oturum düzenine ilişkin soru üzerine

Ziya Selçuk:

“Sınıf sınıf, okul okul, tek tek bakıyoruz. Çocuklarımızın nasıl yerleştirileceği konusunda simülasyonlar tamamlandı. Bütün öğrencilerimiz sınava girecekmiş gibi tedbirlerimizle meşgulüz..

Öğrencilerin kendi getirdiği maskelerle sınav sonuna kadar kalmalarını elbette istemiyoruz. Belirli sıkıntılar olabilir. O yüzden ikinci bir maske vereceğiz..

Bazı çocuklarımız maskeden rahatsız olmuyor ama bazıları da ‘Maske ile başarılı olamam’ diyor. Bilim Kurulu’ndan ‘Sosyal mesafe ayarlandıktan sonra maskelerini çıkartabilirler’ yanıtını aldık. İsteyen çocuğumuz maskesini çıkartarak sınava devam edebilir.”

“SORULARIN KOLAY VEYA ZOR OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Sınav sorularının zor olacağı iddialarına ilişkin soru üzerine

Ziya Selçuk:

“Soruların kolay veya zor olması söz konusu değil. EBA TV’de 8 Haziran’da başlayacak ‘LGS’de son tekrar’ diye bir çalışmamız olacak saat 14.30’da. Bunu özellikle çocuklarımızın kaçırmamasını istiyorum. Orada bütün konuların son tekrarı olacak. Soruların çözümünün çok pratik olarak gösterileceği bir süreç yaşanacak. Ders kitabının dışından bir soru sorabilir miyiz? Kesinlikle sormayız”

“İLK KEZ BU KADAR ÇOK KAYNAK VE SORU VERİYORUZ”

Sınavlara girecek öğrencilere neler önerdiğinin sorulması üzerine…

Ziya Selçuk:

“Sınav sadece belirli bir bilgiye sahip olmak değil. Sınav, odaklanma derecesinin yanında sabırlı azimli ve dayanıklı olmakla da ilgili. Bu nedenle iyi psikolojik ve yüksek motivasyona sahip, öz yönetimi güçlü çocuklar bu süreçte daha başarılı oluyorlar. Aşırı kaygı yaşandığında. Bilinen konular da unutuluyor. Aşırı kaygı varsa ya da kaygı hiç yoksa bir problem vardır. Orta düzeydeki bir kaygının normal olduğunu çocuklarımız ve velilerimiz bilmeli.”

Hiçbir eğitim eğitim-öğretim yılında bu seneki kadar kaynak sunulmadığını ve destek verilmediğini belirten Selçuk,

“İlk kez bu kadar çok kaynak ve soru veriyoruz. Bu anlamda EBA TV’nin, EBA İnternet’in desteği var. Hepsi bu sene verilen destekler. Yani bu sene öğrencilerin şanslı olduğu bir sene” diye konuştu.

Örnek soruların geçen yıl 15 milyon, bu sene mayıs ayına kadar ise 21 milyon kez indirildiğine dikkati çeken Selçuk, öğrenci ve öğretmenlerin ilgisinin yoğun olduğunu söyledi.

”UZAKTAN ÖĞRETİM ALTYAPISI..”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

“Uzaktan öğretimin altyapısını iyileştirmekle ilgili büyük bir proje başlattık. Türkiye’nin dünyada uzaktan eğitim altyapısı en iyi birkaç ülkeden biri olacağını şimdiden müjdeleyebiliriz..

Uzaktan öğretimin altyapısını iyileştirmekle ilgili büyük bir proje başlattık. Türkiye’nin dünyada uzaktan eğitim altyapısı en iyi birkaç ülkeden biri olacağını şimdiden müjdeleyebiliriz.”

‘DERS ORANI YÜZDE 40’A YÜKSELTİLDİ’

YÖK Başkanı Yekta Saraç:

“Yükseköğretimdeki örgün programlarda uzaktan öğretim yoluyla verilebilecek ders oranı yüzde 40’a yükseltildi”

‘Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları’ kapsamında, Çankırı ve Bitlis’teki eğitimcilerle video konferansla bir araya geldi.

Ziya Selçuk:

”Salgın başladıktan 1 hafta sonra uzaktan eğitime geçiş, Milli Eğitim Bakanlığı ekibinin gücü ve fedakârlığı sayesinde gerçekleşti.Yaz aylarında EBA, zengin içerikle yayına devam edecek..

Yaz aylarında da EBA TV ve EBA internetteki faaliyetlerimiz dolu dolu geçecek..

Okuma yazma konusunda sorun yaşayan ilkokul 1’inci sınıftaki öğrencilerimizden tutun da üniversiteye hazırlanan 12’nci sınıftaki gençlerimize kadar..

Herhangi bir hobi konusunda eğitim almak isteyen yetişkinlere, anne baba eğitimlerinden öğretmen eğitimlerine kadar çok zengin içeriklerimiz olacak.. 

Ben orta vadede çocukların bazı dersleri uzaktan almasını istiyorum. Sürekli teorik dersler olmamalı okulda. Bir boşluk olmalı. Ve o boşlukta da çocuklar sosyalleşmek için arkadaşlık için atölyelerde vakit geçirmek için zamana ihtiyaç duyuyorlar. .

Bu vesileyle de uzaktan öğretimin altyapısını iyileştirmekle ilgili de büyük bir proje başlattık. Türkiye’nin dünyada uzaktan eğitim alt yapısı en iyi birkaç ülkeden biri olacağını şimdiden müjdeleyebiliriz.”

“DAHA YUMUŞAK GEÇİŞ YAPMAYI PLANLIYORUZ”

Bakan Selçuk, meslektaşlarına yüz yüze eğitim başladığında devreye girecek uyum çalışmaları konusunda da bilgi verdi.

Oyun temelli bakış açısını çok önemsediğini belirten

Ziya Selçuk:

“Okullar açıldığında Eylül ayında çocuklarımızın oyun temelli bir uyum ve adaptasyon süreci geçirmelerini istiyoruz. Bunun için de bazı etkinliklerle ilgili kitapçıklar hazırladık, öğretmen eğitimi planlıyoruz..

Çocuklarımızın uyum sürecinin kolaylaşması için hangi faaliyetler hangi yaş grubunda nasıl yapılabilir bununla ilgili kitaplar dokümanlar hazırladık. Böylece daha yumuşak bir geçiş yapmayı planlıyoruz.”


“YATIRIMLARIMIZ BAŞLADI”

Bakan Ziya Selçuk:

 “Gördük ki başka bir dünya geliyor ve biz çocukları bu dünyanın geleceğine göre yetiştirmeliyiz. Bu yeni süreçte Türk milli eğitim sisteminin uzaktan eğitimi de içine alan şekilde yeniden tasarlanması gerekiyor. Biz buna bir yıl önce başlamıştık.. 

Salgın döneminde birçok ülkeden daha hızla harekete geçerek ulusal düzeyde uzaktan eğitimi gerçekleştirebilmemizin sebebi de bu çalışmalarımız. Bizim dijital eğitim alt yapımızın güçlenerek devam ettiğini göreceksiniz. Yatırımlarımız başladı.”

“AŞIK VEYSEL BİZİM HİZA TAŞIMIZ”

 ‘Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları’na her yörede farklı ezgilerle öğretmenler renk katıyor.

Bitlis’te ise müzik öğretmeni Veysel Sulukaya, kent ile özdeşleşen ‘Bitlis’te Beş Minare’ türküsünü seslendirdi. Bakan Selçuk da türküye eşlik etti.

Cangül Türkgüzeli’nin arkasında sazları gören Selçuk, bir türkü de ondan dinlemek istedi. Cangül öğretmen, sazıyla Aşık Veysel’in ‘Anlatmam Derdimi Dertsiz İnsana’ türküsünü söyledi.

Cangül öğretmene teşekkür eden Bakan Selçuk, “Aşık Veysel bizim hiza taşımız. Ne güzel söylemiş ‘Derdim bana derman imiş bilmedim, hiçbir zaman gül dikensiz olamaz’ diye üzerinde günlerce düşünsek yeridir” dedi.

https://www.cafemedyam.com/2020/06/03/ehliyet-kursu-ve-sinavlarinda-yeni-onlemler/

İLGİLİ HABER

Odatv

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: