SIYASET

‘DEMOKRASİ YÜRÜYÜŞÜ’

DESTEK ÇAĞRISINDA BULUNULACAK

HDP, EDİRNE VE HAKKARİ’DEN ANKARA’YA YÜRÜMEYİ PLANLIYOR

HDP, Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya olmak üzere iki koldan “Demokrasi Yürüyüşü” adı verilecek yürüyüş başlatmayı konuşuyor

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, vekillikleri önceki gün düşürüldü.

Kararın ardından toplanan HDP Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) karar seçmen iradesine darbe olarak nitelendirilerek buna karşı 1 Eylül’e kadar sürecek olan demokratik eylemler yapılması kararlaştırıldı.

Plan kapsamında düşünülen eylemler arasında farklı şehirlerden başlatılıp Ankara’da son bulacak ve adına “Demokrasi Yürüyüşü” denilecek bir yürüyüş de planlanıyor.

Güzergah konusu halen tartışılırken, ulaşılan bir bilgiye göre yürüyüşlerin Edirne ve Hakkari’den eş zamanlı olarak Ankara yönüne başlatılmasının düşünüldüğü öğrenildi.

Destek çağrısında bulunulacak

Yürüyüşe destek için darbeye karşı olan bütün STK’lara ve partilere de çağrıda bulunulacağı belirtildi.

Etkinliklerin sadece yürüyüşlerden ibaret olmayacağı farklı parti ve STK’ların ziyaret edilerek yaşananların anlatılması, bölge toplantıları yapılması gibi planlamaların olduğu da kaydedildi.

Birisi Hakkari diğeri ise Edirne yönünden başlayıp Ankara’da son bulacak olan ve “Demokrasi Yürüyüşü” adı verilecek iki ayrı yürüyüşün eş zamanlı başlatılması da var.

Yapılabilecek etkinliklerin kararlaştırılması için basına açıklama yapmama kararı alınırken son halinin verilmesinin ardından HDP Sözcüsü Ebru Günay tarafından açıklanacağı öğrenildi.

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe / Evrensel Gazetesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: