GENEL

‘EMEKLİYE SEVK EDİLİYORDU, SON GECE KANAAT DEĞİŞTİ!’

‘Bunlar, benim elim kolum ayağım değil, bunlar benim beynim ve kalbim’
FETÖ’CÜLERİ BU KADAR SEVEN BAKAN KİM?,

AHMET DAVUTOĞLU GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Davutoğlu’nun gündeme getirdiği Mehmet Dişli’nin ismi 2014 yılında hazırlanan “TSK’daki FETÖ’cüler” listesinde de yer alıyormuş

Emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok’un 2014’te savcılığa verdiği listede de ismi yer alan Dişli’nin emekliliğe sevki beklenirken terfi alması, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından gündeme getirildi

Ahmet Davutoğlu:

”15 Temmuz Darbe Girişimi’nin önemli isimlerinden Tümgeneral Mehmet Dişli’nin 2015’teki Yüksek Askeri Şura öncesinde emekliye sevk edilmesi istendi ancak son anda vazgeçildi.”

CHP, DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLAMASINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Erdoğan’ın, bir dönem AKP’de Genel Başkan Başdanışmanlığı görevini de yürüten Şaban Dişli’nin kardeşi olan eski Tümgeneral Mehmet Dişli hakkındaki sözleri Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşındı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel:

”Davutoğlu’nun açıklamaları ortada. O dönem MİT tarafından yapılan çalışmanın kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz.” 

“EMEKLİYE SEVK EDİLİYORDU, SON GECEDE KANAAT DEĞİŞTİ”

Mehmet Dişli hakkında..

AHMET DAVUTOĞLU:

”2015 Yüksek Askeri Şura’sna (YAŞ) giderken MİT Müsteşarı titiz bir çalışma ile liste sundu. Bunların tasfiyesini iki kademeli olarak yapalım dedik..

O dönem sayın Hulusi Akar ve sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek bunların iki kademeli tasfiyesini öne aldık. Bir grubu şimdi, diğer grubu sonra…

Mesela Mehmet Dişli’nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT’ten gelen bir rapor üzerine söyledim. Ve son geceye kadar da Dişli’nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi.”

2015 YAŞ’ından önce tuğgeneral olan Mehmet Dişli, Davutoğlu’nun açıklamasına göre emekliye sevk edilmesi beklenirken karar değişmiş ve tümgeneralliğe terfi ettirilmişti.

2014’TE SAVCILIĞA VERİLEN LİSTEDE DE ADI VAR!

Ahmet Davutoğlu’nun MİT raporuna dayandırarak yaptığı Dişli hakkındaki açıklamanın yanı sıra, Mehmet Dişli’nin ismi 2014 yılında savcılığa verilen Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki FETÖ’cüler listesinde de yer alıyor.

Balyoz Davası’ndan 5 yıla yakın tutuklu kalan emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok’ın, FETÖ iddianamelerine delil olarak giren Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki FETÖ’cülere ilişkin çalışmasında, Tümgeneral Mehmet Dişli’nin örgüt mensubu olduğuna değiniliyor.

Üçok, 2014 yılında savcılığa verdiği listede, Mehmet Dişli’nin de adının olduğunu belirtiyor…

Emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok:

”Biz o dönem yaptığımız çalışmayı savcılığa bildirdik. 2015 yılında MİT Raporu’nda da bu isimler yer aldı. Ancak bir hata yapıldı. 15 Temmuz’dan sonra hazırlanan iddianamelerde, bizim verdiğimiz liste ve ifade, iddianamelerde delil olarak kullanıldı. Bu şekilde değil, detaylı araştırmaların yapılmasının ardından iddianamelere konulması gerekirdi.”

Eski Tümgeneral Mehmet Dişli 

ÜÇOK, KİTABINDA DA YAZDI

Üçok, 2017 yılında yayımlanan Tek Başına adlı kitabında da, Mehmet Dişli’nin Harp Okulu’ndayken FETÖ’ye ait Işık Evleri’ne gidip gelen askeri öğrenciler arasında yer aldığını belirtiyor. 

Ahmet Zeki Üçok’un Tek Başına Kitabı’nda Mehmet Dişli ile ilgili şu ifadeler yer alıyor:


Bu isimler, devre arkadaşlarının anlattıklarına göre, Harp Okulu’ndayken Işık Evleri’ne gidip geldikleri tespit edildikleri için idari soruşturmaya tabi tutuldular.

Bu ekibin içinde bir de Tümgeneral Mehmet Dişli var. Enteresandır, Sayın Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, gittiği her yerde Tuğgeneral Mehmet Partigöç ile Tümgeneral Mehmet Dişli için, ‘Bunlar, benim elim kolum ayağım değil, bunlar benim beynim ve kalbim’ diyor.

ahmet zeki üçok kitap.jpg
Ahmet Zeki Üçok’un kaleme aldığı kitapta, Mehmet Dişli’nin FETÖ’nün Işık Evleri’ne gititğinden bahsediliyor / Görsel: Independent Türkçe

TARTIŞMA NASIL BAŞLADI?

MHP lideri Devlet Bahçeli, Ali Babacan’ın kurduğu Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) ile Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi’ne milletvekili transferini engellemek için ittifat ortağı AKP’ye yasa değişikliği çağrısı yaptı.

Bahçeli, 18 Mayıs’ta yaptığı açıklamada da, Meral Akşener, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kurup liderliğini üstlendiği partileri “FETÖ projesi” olarak nitelendirdi. 

Davutoğlu da, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Mehmet Dişli’nin emekliye sevkinden son anda vazgeçildiğinden bahsetti.

İLGİLİ HABER

© The Independentturkis – Can Bursalı

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top